هشدارمقام تاجیک در مورد تحرکات تروریست ها در آسیای میانه

عراق 93,عراق93

دوشنبه-ایرنا-سرهنگˈامید نظرافˈنماینده کمیته امنیت ملی تاجیکستان باهشداردرمورد تحرکات تروریست های بین المللی در منطقه آسیای میانه، گفت: گروه های تروریستی با آمادگی کامل حرکت به سوی آسیای مرکزی را آغاز کرده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای آزادی تاجیکستان، نظراف روز جمعه در نشست امنیتی کار شناسان روسیه و تاجیکستان افزود: سازمان های تروریستی نظیر ˈانصاراللهˈ ، ˈاتحاد جهاد اسلامیˈ ، ˈجندالخلفهˈ و گروه های طالبان محلی در نواحی ˈامام صاحبˈ، ˈدشت ارجیˈ ، ˈچهار درهˈ، ˈدرقدˈ، ˈخوجه غارˈ ، ˈینگ قلعهˈ ، ˈیومگانˈ و ˈوردوجˈ در استان های قندوز، تخار و بدخشان افغانستان فعالیت خود را برای حرکت به سمت آسیای میانه آغاز کرده اند.

وی افزود: در زمان حاضر روند تجمع گروه های تروریستی در استان های شمالی افغانستان مشاهده می شود.

نظراف همچنین به اشغال ناحیه یومگان بدست طالبان در اوایل خردادماه جاری اشاره کرد و افزود:منطقه یومگان نه تنها قسمتی از بدخشان است بلکه دارای ارزش های فرهنگی، تاریخی است و آرامگاه ادیب پارسی گوی ˈناصر خسرو ˈ در این مکان قرار دارد.

نماینده کمیته امنیت ملی تاجیکستان به تقویت سازمان های تروریستی اشاره کرد و گفت: هدف تروریست ها تنها تاجیکستان نیست بلکه آنها قصد حمله به تمام آسیای میانه را دارند.

نظراف تصریح کرد: حمله طالبان به مرزبانان ترکمنستان و تلاش آنها برای واردشدن به این کشور بر این موضوع گواهی می دهد که تروریست ها طرح حمله به آسیای مرکزی را در سر دارند.

درحمله اوایل سال میلادی جاری طالبان به ترکمنستان که از استان بادغیس افغانستان انجام شد ؛ آنها از مرز گذشته و سه مرزبان ترکمن را به قتل رساندند.

طالبان همچنین فعالیت خود را در استان فاریاب هم مرز با ترکمنستان تقویت کرده اند.

وی گفت: فعال شدن طالبان در ترکمنستان زنگ خطری است مبنی بر اینکه آنها در راستای منافع قدرت های خارجی عمل می کنند و نشان بارزی از تهدید همه کشورهای آسیای مرکزی از سمت افغانستان است.

سرهنگ امید نظرف از کشور های عضو سازمان امنیت جمعی خواست که بر پایه اسناد و توافقنامه ها و امکانات موجود برای تحکیم مرز تاجیکستان و افغانستان تلاش کنند.

تاجیکستان یکهزار و 400 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و قسمت عمده این مرزها در مناطق صعب العبور کوهستانی واقع شده است که محافظت از آنها حتی در زمان شوروی سابق مشکل بود.

آساق**1663**1392 ** 1064
کد N334208

خواندنی از سراسر وب