توافق غرب و آفریقا برای مقابله با گروه بوکوحرام

کشورهای غربی و برخی از دولت‌های آفریقایی درخصوص انجام یکسری ماموریت‌های بین‌المللی به منظور سرکوب گروه تروریستی بوکوحرام و بازگرداندن دختران ربوده شده نیجریه توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوآ این توافقات در جلسه‌ای با حضور وزرای خارجه این کشورها درخصوص اوضاع امنیتی نیجریه در لندن برگزار شد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس به همراه وزرای خارجه کامرون، چاد، نیجر و نیجریه و همچنین نمایندگان بنین، اتحادیه اروپا، فرانسه، کانادا، انگلیس، آمریکا و اتحادیه آفریقا در این نشست حضور داشتند.

وزاری خارجه این کشورها در بیانیه‌ای که پس از این نشست و در حاشیه نشست جهانی برای خاتمه‌دادن به خشونت جنسی در درگیری‌ها برگزار شد اعلام کردند: ما تعهد قوی و پکپارچه خود را به منظور جنگ با تروریسم و ناامنی در نیجریه و منطقه اعلام می‌داریم. ما این وحشی‌گری‌ها که از سوی بوکوحرام و سایر گروه‌ها انجام می‌شود را با شدیدترین شکل محکوم می‌کنیم.

در این بیانیه آمده است: نیجریه، چاد، بنین، نیجر و کامرون تأکید کرده‌اند که یک یگان ادغام اطلاعاتی منطقه‌ای را راه‌اندازی کنند تا اطلاعات موجود را سر هم کرده و شبکه اطراف بوکوحرام را محدودتر کنند.

این در حالی است که انگلیس، آمریکا و فرانسه دانش فنی لازم برای این اقدام را فراهم خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است که نیجریه و همسایگان آن متعهد به ارتقا همکاری با کشورهای منطقه به منظور بازگرداندن دختران ربوده شده نیجریه‌ای و شرکت بوکوحرام شده‌اند.

هیگ پس از جلسه‌ گفت: ربودن این دختران محصل یادآور تلفات زنان است که در سراسر جهان و از سوی بوکوحرام رخ می‌دهد.

طی نشست رهبران منطقه آفریقا توافق کردند که گشت‌های نیروهای ضربتی مشترک و چندملیتی را راه‌اندازی کنند. در این صورت هریک از این کشورها مسئول اعزام یک گردان به این نیروها و حمایت از مقرهای خود از طریق مشاوران نظامی در چارچوب توافق شده است.

انتهای پیام

کد N333986