شرکت های آمریکایی کارمندان خود را در عراق به نقاط امن انتقال دادند

پیمانکاران آمریکایی,جین پساکی

تهران – ایرنا – وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه اعلام کرد: شرکت های پیمانکار آمریکایی در عراق، کارگران خود را به علت نگرانی های امنیتی جابجا کرده و مکان های امن انتقال داده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، ˈجین پساکیˈ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما می توانیم تایید کنیم که شهروندان آمریکا که بر اساس قرارداد با دولت عراق در ارتباط با برنامه فروش های نظامی خارجی آمریکا در عراق فعالیت می کنند، به طور موقت توسط شرکت هایشان به علت نگرانی های امنیتی در این منطقه، جابجا شده اند.

وی با خودداری از بیان تعداد پیمانکاران آمریکایی جابجا شده و محل تازه استقرار آنها، گفت: سفارتخانه و کنسولگری های آمریکا هنوز به طور عادی به فعالیت های خود ادامه می دهند.

به گفته پساکی، سفارتخانه و کنسولگری های آمریکا در عراق همچنان باز هستند و به فعالیت عادی ادامه می دهند.

در همین حال ˈمایکل رینˈ سخنگوی شرکت تسلیحاتی و صنایع نظامی ˈلاکهید مارتینˈ آمریکا گفت: حدود 25 تن از کارکنان این شرکت از ناحیه بلاد در شمال عراق باتوجه به افزایش خشونت در این نایحه و به منظور تضمین امنیت آنها، بیرون برده شده اند.

به گفته وی، فعالیت این کارکنان در عراق به منظور همکاری با نیروی هوایی این کشور به منظور آماده سازی مقدمات ورود نخستین جت اف – 16 از مجموع 36 فروند از این نوع هواپیمای جنگی خریداری شده توسط عراق است که در همین سال (2014) با کشتی وارد این کشور خواهد شد.

به گفتنه رین، هنوز سخن گفتن در باره تاخیر در تحویل هواپیماهای جنگی اف – 16 به علت وقوع خشونت در عراق زود است.

ˈلوکمن فیلیˈ سفیر عراق در واشنگتن در هفته جاری با حضور در تاسیسات لاکهید در ˈفورت ورثˈ در تگزاس، نخستین اف – 16 را تحویل گرفت.

قرار است این هواپیماها، هسته نخستین نیروهای هوایی عراق را پس از تهاجم آمریکا و هم پیمانش به عراق در سال 2003 تشکیل دهند.

فیلی به رویترز گفت که عراق قصد تکمیل پایگاه هوایی بلاد را دارد که این هواپیماهای جنگی تازه در آن مستقر خواهند شند.

وی افزود: شماری از خلبان های عراق تاکنون برای به پرواز درآوردن این هواپیماهای تازه آموزش دیده اند و شمار بیشتری نیز اکنون سرگرم آموزش دیدن هستند.

تروریست های گروه داعش وابسته به القاعده روز چهارشنبه شهر تکریت را پس از تصرف موصل دومین شهر بزرگ عراق در روز پیش از آن، اشغال کردند و مدعی پیش روی به سوی بغداد هستند.

خاورم**1486**1566
کد N333757