/تحولات عراق/

درگیری‌ها در فلوجه/حمله هوایی به موصل/ تلاش داعش برای پیشروی به سوی بغداد و کربلا

سیاسی

یگان واکنش سریع ارتش عراق پنج‌شنبه شب با افراد مسلح در نزدیکی شهر فلوجه درگیر شد. نیروی هوایی عراق نیز مواضع افراد مسلح را در اطراف شهر موصل هدف قرار داد. این در حالی است که داعش از نیروهای خود خواسته است تا به سمت بغداد و کربلا پیشروی کنند.

یگان واکنش سریع ارتش عراق پنج‌شنبه شب با افراد مسلح در نزدیکی شهر فلوجه درگیر شد. نیروی هوایی عراق نیز مواضع افراد مسلح را در اطراف شهر موصل هدف قرار داد. این در حالی است که داعش از نیروهای خود خواسته است تا به سمت بغداد و کربلا پیشروی کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز عربی، هلی‌کوپترهای ارتش عراق مناطق شرقی، شمالی و غربی شهر فلوجه را هدف قرار دادند.

در همین راستا منابع امنیتی اعلام کردند که نیروی هوایی عراق پایگاه‌های افراد مسلح گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در اطراف شهر موصل را هدف قرار داده است.

مسئولان عراقی دستور داده‌اند که نیروهای این کشور به سمت شهر موصل در شمال عراق جهت آغاز عملیات آزادسازی این شهر از دست افراد مسلح حرکت کنند. این در حالی است که گروه دولت اسلامی عراق و شام از حامیان خود خواسته است تا به سمت بغداد و کربلا پیشروی کنند.

منابع اعلام کردند: پس از اینکه ارتش عراق نیروهای خود را از شهر فلوجه برای پیش‌روی به سمت استان صلاح‌الدین خارج کرد، افراد مسلح توانستند سه مسیری را باز کنند که شهر فلوجه را به اطراف آن متصل می‌سازد.

یک منبع امنیتی اعلام کرد که در طی حمله افراد مسلح داعش به گارد مرزی عراق در منطقه مرزی القائم چهار تن از نیروهای ارتش عراق کشته شده و 20 تن دیگر زخمی شدند. در همین حال منابع امنیتی عراق خاطرنشان کردند‌ که افراد مسلح دو منطقه اصلی در استان دیالی را تحت تصرف خود درآورده‌اند.

منابع اظهار کردند که افراد مسلح دو ناحیه السعدیه و جلولاء را در استان دیالی تحت تصرف درآورده که این دو منطقه در فاصله 65 کیلومتری از شمال شرق بغداد قرار دارند.

منابع آگاه همچنین از درگیری‌های افراد مسلح در ناحیه المقدادیه خبر دادند.

در همین راستا وزیر کشور ترکیه اعلام کرد: اوضاع جسمانی اتباع ترکیه‌ای که در کنسولگری ترکیه در شهر موصل عراق به گروگان گرفته شدند تاکنون خوب بوده است.

از سوی دیگر شرکت‌های آمریکایی که برای دولت عراق در عرصه دفاعی فعالیت می‌کنند کارمندان آمریکایی را که تعداد آنها به صدها تن می‌رسد از پایگاه هوایی عراقی که در فاصله 80 کیلومتری شمال بغداد قرار داشت به داخل بغداد انتقال دادند.

یک مسئول آمریکایی اعلام کرد که علت این اقدام حمله افراد مسلح به این منطقه بوده است. نیروهای کرد نیز شهر کرکوک را کاملا تحت کنترل خود درآوردند.

از سوی دیگر یکی از رهبران نیروهای پیش‌مرگ کرد در سخنانی عنوان داشت: ما اجازه نمی‌دهیم که حتی یک تن از اعضای داعش وارد شهر کرکوک شوند. این در حالی است که وزیر پیش‌مرگ‌ها از تلاش برای ترور وی در شهر کرکوک جان سالم به در برد.

از سوی دیگر ارتش عراق گروهی از افراد داوطلب را برای مقابله با گروه‌های مسلح تشکیل داده است.

منابع امنیتی اعلام کردند که در بصره روز پنج‌شنبه بیش از 13 هزار داوطلب به ارتش عراق پیوسته‌اند. به این افراد داوطلب آموزش داده خواهند شد و به استان نینوا انتقال داده می‌شوند.

در همین راستا آمریکا اعلام کرد که کمک‌های بشردوستانه خود به عراق را به 12.8 میلیون دلار افزایش داده است تا نیازهای افرادی که در داخل عراق به دلیل درگیری‌ها نقل مکان کرده‌اند برآورده سازد.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این خبر گفت: آمریکا نگران است که اوضاع امنیتی در عراق، بحران انسانی در این کشور را عمیق‌تر سازد.

وی عنوان داشت: گزارش‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت حاکی از این است که تعداد افرادی که به دلیل خشونت‌ها در موصل و مناطق اطراف آن ظرف روزهای جاری آواره شده‌اند به 500 هزار تن می‌رسد که 430 هزار تن دیگر نیز به دلیل درگیری‌ها در الانبار آواره شدند و حدود یک میلیون تن دیگر نیز به دلیل جنگ در عراق همچنان در مهاجرت به سر می‌برند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز با بیان اینکه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا تصمیم‌های اصلی را در خصوص عراق در آینده‌ای نزدیک اتخاذ می‌کند تاکید کرد که تمام گزینه‌ها در حال حاضر روی میز است.

کری با بیان اینکه آمریکا نسبت به اوضاع کنونی در عراق به شدت نگران است گفت: آمریکا با نوری مالکی نخست‌وزیر عراق و مسئولان ارشد عراقی در تماس است.

انتهای پیام

کد N333747