زیباری: عراق بهای سنگینی را به خاطر حوادث سوریه پرداخته است

سیاسی

وزیر خارجه عراق با بیان اینکه بغداد بهای سنگینی را به خاطر رخدادهای سوریه پرداخته است، گفت: واشنگتن باید به تعهدات خود درخصوص مقابله با تروریسم در عراق پایبند باشد.

وزیر خارجه عراق با بیان اینکه بغداد بهای سنگینی را به خاطر رخدادهای سوریه پرداخته است، گفت: واشنگتن باید به تعهدات خود درخصوص مقابله با تروریسم در عراق پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق در گفتگو با شبکه خبری سی‌.ان‌.ان درخصوص حملات اخیر گروه "دولت اسلامی عراق و شام" موسوم به داعش به شهرهای عراق گفت: بغداد بهای رخدادهای سوریه را پرداخته است و سیطره داعش بر شهرهای عراق شکست امنیتی بزرگی است.

وی افزود: فرار برخی نیروهای امنیتی عراق در مقابله با داعش نشان می‌دهد که ارتش این کشور در وضعیتی قرار گرفته که می‌توان آن را فروپاشی خواند.

زیباری ضمن تکذیب درخواست بغداد از واشنگتن برای مداخله نظامی در عراق، خاطرنشان کرد: واشنگتن باید به تعهدات خود در قبال مبارزه با تروریسم در عراق پایبند باشد.

وی گفت: واشنگتن حمایت‌های نظامی زیادی از ما به عمل آورده است و می‌تواند در این مرحله حساس نیز از طریق حمایت نظامی جهت مبارزه با تروریسم با ما همکاری کند.

زیباری تاکید کرد: دولت باید برای مقابله با حملات داعش و دیگر گروه‌های تروریستی اقدامات جدی اتخاذ و همچنین ساختار ارتش را بازسازی کند.

وی اوضاع وخیم امنیتی در موصل و عدم کنترل این اوضاع توسط دولت عراق را به دوره سقوط صدام، دیکتاتور سابق این کشور تشبیه کرد و گفت:‌ در پشت چنین رخدادهایی، گروه داعش، برخی نظامیان پیشین و برخی گروه‌های تندرو در کشور هستند.

زیباری اظهار داشت: اوضاع عراق می‌تواند بهتر شود، برای همین باید اقدامات مناسبی جهت مقابله با گروه‌های تروریستی اتخاذ کنیم. ما پیش‌تر نیز درخصوص وخیم شدن اوضاع امنیتی در موصل به خاطر پیامدهای اوضاع سوریه هشدار داده بودیم اما هیچ‌کس به سخنان ما گوش نداد.

وزیر خارجه عراق با بیان اینکه همکاری امنیتی میان بغداد و واشنگتن همچنان وجود دارد، گفت: ما خواهان حمایت تمامی کشورها در مقابله با تروریسم هستیم.

انتهای پیام

کد N333683