یک فعال سیاسی: یک سال، فرصت کافی برای تحول نیست

سیاسی

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی از جمله دلایل پیروزی دیدگاه ایده‌آلی و نظر روحانی در انتخابات 24 خرداد 92 را عملکرد دولت گذشته به ویژه شخص رییس جمهور وقت دانست و گفت: متاسفانه در دولت گذشته حاشیه‌سازی‌ها باعث شده بود مسائل فرعی، اصلی شوند، بنابراین مردم احساس کردند مسوولان باید از افراط و تفریط فاصله بگیرند تا فضای معتدل و متعادلی پدید آید.

نورالله حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که شعارهای حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی منطبق با نیازهای جامعه بود، تصریح کرد: مردم از رویه‌های افراطی و تفریطی روی‌گردان شده بودند.

این فعال سیاسی با اشاره به این‌که در انتهای دولت دهم شاهد رشد فزاینده قیمت‌ها و رکود و بی‌رونقی در اقتصاد کشور بودیم، افزود: فضای سیاسی هم ناخوشایند شده بود و از یک طرف بحث تحریم‌ها با وقت انجام می‌شد و از طرف دیگر گفتمان‌ها و گروه‌های داخلی نیز تقابل داشتند پس فضای سیاسی کشور هم ایجاب می‌کرد فردی روی کار آید که به آرا و نظرات مختلف توجه کند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که از دیگر چالش‌های پیش روی دولت تدبیر و امید در آغاز کار، در حوزه فرهنگی بود که همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: در بحث فرهنگی کاستی‌ها و جهت‌گیری‌هایی برخلاف اصول و ارزش‌های انقلاب را شاهد بودیم که کم و بیش ادامه دارد.

حیدری به برخی موفقیت‌های دولت در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: اقدامات دولت در تلاش برای مهار تورم و گرانی و کاهش التهاب قابل تقدیر است و گرچه این مشکل کامل برطرف نشده است، اما التهاب از بین رفته است.

این فعال سیاسی با بیان این‌که دولت طی یک سال گذشته در شکستن فضای روانی تحریم‌ها موفق عمل کرده است، افزود: گرچه عملا دستاوردی نداشتیم، اما این جو روانی که جامعه جهانی علیه ایران است، شکسته شد و چهره منطقی و اهل گفت‌وگو از جمهوری اسلامی در اذهان ملت‌ها و دولت‌ها شکل گرفت.

وی با بیان این‌که در یک سال گذشته در عرصه داخلی آرامش نسبی را مشاهده می‌کنیم، خاطرنشان کرد: طرح بیمه سلامت و بیمه همگانی از سوی دولت دنبال می‌شود که کار خوبی است، همچنین دولت بحث توجه به تولید و حمایت از سرمایه‌گذارها قدم‌های خوبی را برداشته است و اخیرا هم حرف‌هایی در راستای ایجاد اشتغال مطرح می‌شود که ان‌شاءالله محقق شوند.

این فعال سیاسی در ادامه برخی انتقادها از دولت را مطرح کرد و توضیح داد: چون کابینه دولت اکثریت وزرایش متمول هستند، دولت در ذهن مردم، دولتی طرفدار مظلوم و مستضعف مطرح نمی‌شود و گرچه این افراد دارای تجربه هستند، اما اگر از افرادی جوان‌تر و چابک‌تر و بی‌مساله‌تر استفاده می‌شد بهتر بود.

وی با بیان این که متاسفانه در عرصه فرهنگی در حوزه اولویت و اصالت دادن به فرهنگ اسلامی – ملی چندان در دولت توجه و اهتمام نمی‌شود، گفت: گفت‌وگوهایی انجام می‌شود، اما نحوه برخورد و مماشاتی که با برخی گروه‌های معارض و زاویه‌دار با انقلاب انجام می‌شود، جالب نیست.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دولت در برخی سیاست‌های دولت گذشته مانند مسکن مهر و هدفمندی یارانه‌ها حالت انفعالی دارد، توضیح داد: اگر این طرح‌ها خوب است باید با قوت ادامه پیدا کند و اگر نیست، باید روش‌های جایگزینی به کار گرفته شود، اما به نظر می‌رسد دولت در این مسائل بلاتکلیف مانده و نمی‌داند یارانه را قطع کند یا ادامه دهد یا مسکن مهر را ادامه دهد یا خیر که این موضوعات چالش‌هایی را برای دولت ایجاد کرده است.

حیدری در پایان افزود: در عرصه‌های مختلف پیشرفت‌هایی اتفاق افتاده است اما برآیند کار آنطور که انتظار می‌رفت، نبوده است، باید زمان بیشتری بدهیم چون یک سال فرصت کافی برای یک تحول نیست و چه بسا اگر زمان بگذرد و دولت برخی برنامه‌های خوب را که شروع کرده، به ثمر رساند، شاهد تغییر وضعیت باشیم .

انتهای پیام

کد N333631