عبدالله ناصری: دولت با عمل به وعده‌هایش می‌تواند سرمایه‌های اجتماعی انتخابات را حفظ کند

سیاسی

یک عضو بنیاد باران با اشاره به نقش موثر شخصیت‌های اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و انتخاب حس روحانی اظهار کرد: دولت با عمل به وعده‌های خود می‌تواند سرمایه اجتماعی حاصل از انتخابات را حفظ و ارتقاء دهد.

عبدالله ناصری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این که همواره جناح اصولگرایی و اصلاح طلبی در حیات سیاسی ایران بعد از انقلاب اسلامی وجود داشته است، اظهار کرد: زمانی که حتی جامعه مدنی فعال بوده و جامعه به لحاظ سیاسی کنش‌گر بوده است، ما شاهد حضور دو قطب اصولگرایی و اصلاح طلبی بوده‌ایم.

وی افزود: دولت اصلاحات بستری را فراهم می‌کرد که عرصه‌ی کنش‌های سیاسی توسعه یابد. در اثرهمین تلاش‌ها نهادهای مدنی گسترش یافت و دو قطب اصلاح طلبی و اصولگرایی مورد تایید جامعه قرار گرفت.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان این‌که رفتار معقول حکومتی اقتضا می‌کند که بستری برای فعالیت این دو قطب سیاسی فراهم شود اظهار کرد: در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم احزاب رقیب دولت به دلیل سیاست‌های 8 سال گذشته پویایی لازم را نداشتند، اما شخصیت‌های مرجع مخالف دولت پویا بوده و در جامعه تاثیر گذار بودند. این شخصیت‌های اصلاح طلب در زمانی که احزاب اصلاح طلب به دلیل ورود مشکلات فعالیت نداشتند تصمیماتی گرفتند که در نتیجه‌ی انتخابات کاملا تاثیر گذار بود.

ناصری در ادامه افزود: در این رخداد اثرگذاری شخصیت کاریزماتیکی مثل محمد خاتمی‌ نیز موثر بود زیرا من معتقدم اگر احزاب و جریان های سیاسی از عارف می‌خواستند از صحنه ی انتخابات کناره گیری کند وی این کار را انجام نمی‌داد.

این عضو بنیاد باران خاطر نشان کرد: در کنار فعالیت اشخاصی همچون محمد خاتمی، هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی ، خطرات و بحران‌های کشور آن چنان عظیم بود که همه را درگیر آینده‌ی کشور کرده بود و دلمشغولی نسبت به آینده کشور مساله ی عمومی شده بود و همه‌ی لایه‌های جامعه نسبت به تحریم‌ها و تاثیرات آن حساس شده بودند. بنابراین فضا برای انتخاب حسن روحانی که شعار تغییر را داده بود فراهم شد.

وی در ادامه با بیان این‌که مردم کنش‌گر سیاسی و حزبی نیستند خاطر نشان کرد:‌با این وجود آنها معیارهای حداقلی را در درون خود برای تفکیک انسان ها دارد در 8 سال گذشته تخریب‌های زیادی علیه برخی شخصیت‌ها انجام گرفته بود و همین تخریب‌ها مردم را نسبت به آنها حساس کرده بود و همین افراد نیز با وجود موج عظیم تخریب‌ها توانستند درانتخابات نقش بسزایی داشته باشند. در واقع برآینداین تحقیق‌ها این بود که مردم احترام بیشتری برای این افراد قائل بودند و بنابراین تصمیم شخصیت‌هایی مثل محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی درانتخابات تاثیر گذار بود.

ناصری افزود: دولت تدبیر و امید نیز باید متوجه باشد که مردم در برابر تخریب‌های بی‌حد و مرز واکنش نشان می‌دهد بنابراین دولت نباید بدون آمار ودلیل و خارج از چارچوب‌های تعریف شده به دولت احمدی‌نژاد حمله کندف زیرا در دراز مدت این امر موجب تقویت جایگاه اجتماعی احمدی‌نژاد شود. رفتار احمدی‌نژاد کاملا پوپولیستی بود و اکنون باید دولت مراقب باشد در چارچوب پوپولیسم حرکت نکند.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان یانکه اعتدال یک روش و نگرش بوده و گفتمان روحانی اصلاح‌طلبی است خاطر نشان کرد: سرمایه‌ی اجتماعی اصلی رای دهنده به روحانی افرادی بودند که تحت تاثیر جریان‌های سیاسی اصلاح طلب و شخصیت‌های کاریزماتیک اصلاح طلب بودند. بنابراین در دور انتخابات یک موج گسترده به نام سرمایه اجتماعی در فاصله‌ی چندروز شکل گرفت و دارای گفتمان اصلاح طلبی بود.

به گفته‌ی وی سرمایه‌ی اجتماعی فردی را در انتخابات پیروز می کند، اما این فرد پیروز است که با وفاداری به شعارها ووعده‌ها و تدبیر مناسب در اداره امور کشور می‌تواند سرمایه‌ی اجتماعی را حفظ و تقویت کند.در واقع اکنون دولت باید به وعده‌های خود عمل کند هر چند تاکنون عملکرد دولت در حوزه‌های فرهنگی ، آموزشی و دانشگاهی و بین‌المللی مثبت بوده و یک امید اجتماعی گسترده‌ای برای بهبود وضعیت معیشت در بین مردم ایجاد شده است. هر چند اتفاق مهمی در حوزه‌ی اقتصادی نیفتاده است اما همین امیدواری هم بسیار خوب است.

این عضو بنیاد باران در ادامه با اشاره به این که دولت باید به مساله‌ی توسعه سیاسی توجه بیشتری داشته باشد خاطر نشان کرد‌: تقریبا تاکنون اتفاق چشم گیری در عرصه‌ی توسعه‌ی سیاسی رخ نداده است و اقدامی برای تعیین تکلیف احزاب توقیف شده انجام نگرفته است البته به احتمال زیاد رئیس جمهور مشکلات کشور را اولویت بندی کرده و خود احزابی هم که به صورت غیرقانونی منحل شده اند اظهار کرده‌اند که به خاطر شرایط بحرانی کشور در کوتاه مدت از دولت انتظار ندارند. با این وجود جامعه استقلال را تا مدت محدودی می پذیرد.

ناصری خاطر نشان کرد: باید مشخص شود که آیا وزارت کشور مایل به توسعه سیاسی است یا خیر؟ احزاب اصلاح طلبی که به صورت غیر قانونی منحل شده‌اند بنا به اراده‌ی وزارت کشور و وزارت اطلاعات دولت قبل منحل شده‌اند. اکنون وزارت کشور و اطلاعات باید تلاش کند تا مشکلات این احزاب را حل کنند.

وی در پایان افزود: اگر وزارت کشور به شعارها و وعده‌های دولت در زمینه‌ی توسعه سیاسی اعتقاد دارد باید هر چه زودتر مشکلات این احزاب را رفع کند و به توسعه سیاسی جامه عمل بپوشاند.

انتهای پیام

کد N333609