جهانگیری: توسعه مهم ترین اقدام برای ایجاد صلح است

گروه 77,بولیوی

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری که برای شرکت در اجلاس گروه 77 به بولیوی رفته است، گفت: این گروه برای توسعه کشورهای در حال توسعه تشکیل شده و توسعه، مهم ترین اقدام برای ایجاد صلح در جهان است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «اسحاق جهانگیری» صبح جمعه پیش از عزیمت به بولیوی در فرودگاه مهرآباد تهران افزود: اجلاس گروه 77 که بزرگترین گروه وابسته به سازمان ملل است، در کنار جنبش عدم تعهد کارهای توسعه ای را دنبال می کند.

وی ادامه داد: کشورهایی با یک جانبه گرایی افراط و خشونت را ترویج می کنند، اما جمهوری اسلامی با طرح شعار مبارزه با خشونت افق جدیدی را به روی جهانیان گشوده است.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: اکنون که جمهوری اسلامی ایران ریاست جنبش عدم تعهد را بر عهده دارد، تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف گروه 77 به کار می گیرد.

جهانگیری اضافه کرد: در آمریکای لاتین در خصوص مسایل منطقه ای مذاکره خواهیم کرد.

وی در پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه 77 بنا به دعوت دولت بولیوی برای شرکت و سخنرانی در این اجلاس عازم شهر سانتاکروز بولیوی شده است.

معاون اول رییس جمهوری قرار است در این سفر با «اوو مورالس» رییس جمهوری بولیوی ملاقات و درباره مهمترین موضوعات مورد علاقه طرفین گفت و گو کند.

دیدار و گفت وگو با رییس مجمع عمومی سازمان ملل و انجام ملاقات های دوجانبه با برخی مقامات کشورهای شرکت کننده در این اجلاس، از دیگر برنامه های جهانگیری در این سفر خواهد بود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین مصاحبه ای با شبکه تله سور کشور ونزوئلا خواهد داشت و در همایش گروه های اجتماعی شهر سانتاکروز حضور خواهد یافت.

سفر معاون اول رییس جمهوری به بولیوی، نخستین سفر مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران به آمریکای لاتین از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید محسوب می شود.

گروه 77 در ژوئن سال 1964 با امضای بیانیه مشترک هفتاد و هفت کشور در حال توسعه، در خاتمه اولین نشست کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) در ژنو تاسیس شد.

گروه 77 بزرگترین سازمان بین دولتی کشورهای درحال توسعه در سازمان ملل است و هم اکنون 132 کشور در این گروه عضویت دارند، اما هنوز با همان نام اولیه شناخته می شود.

دوره ریاست در گروه 77 یک ساله است و جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس این گروه برای اولین بار در ششم بهمن 1389 ریاست آن را در وین بر عهده گرفت.

مورالس رییس جمهوری بولیوی ریاست این گروه را از دی ماه سال گذشته برعهده دارد.

سیام (1) 1429 ** 1346 **1551
کد N333555