نشست سران گروه 77 با حضور ایران

جهانگیری عازم بولیوی شد

معاون اول,بولیوی

تهران - ایرنا- معاون اول رییس جمهوری برای شرکت در اجلاس سران گروه 77 به اضافه چین، صبح امروز جمعه عازم بولیوی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «اسحاق جهانگیری» در پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه 77 بنا به دعوت دولت بولیوی برای شرکت و سخنرانی در این اجلاس عازم شهر سانتاکروز بولیوی شده است.

معاون اول رییس جمهوری قرار است در این سفر با «اوو مورالس» رییس جمهوری بولیوی ملاقات و درباره مهمترین موضوعات مورد علاقه طرفین گفت و گو کند.

دیدار و گفت وگو با رییس مجمع عمومی سازمان ملل و انجام ملاقات های دوجانبه با برخی مقامات کشورهای شرکت کننده در این اجلاس، از دیگر برنامه های جهانگیری در این سفر خواهد بود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین مصاحبه ای با شبکه تله سور کشور ونزوئلا خواهد داشت و در همایش گروه های اجتماعی شهر سانتاکروز حضور خواهد یافت.

سفر معاون اول رییس جمهوری به بولیوی، نخستین سفر مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران به آمریکای لاتین از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید محسوب می شود.

گروه 77 در ژوئن سال 1964 با امضای بیانیه مشترک هفتاد و هفت کشور در حال توسعه، در خاتمه اولین نشست کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) در ژنو تاسیس شد.

گروه 77 بزرگترین سازمان بین دولتی کشورهای درحال توسعه در سازمان ملل است و هم اکنون 132 کشور در این گروه عضویت دارند، اما هنوز با همان نام اولیه شناخته می شود.

دوره ریاست در گروه 77 یک ساله است و جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس این گروه برای اولین بار در ششم بهمن 1389 ریاست آن را در وین بر عهده گرفت.

مورالس رییس جمهوری بولیوی ریاست این گروه را از دی ماه سال گذشته برعهده دارد.

شبس(1) 1429 **1449 ** 1346 **1551
کد N333526