روسیه، آمریکا و غرب را مسئول بروز وضعیت کنونی عراق دانست

عراق93,داعش

مسکو-ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای با محکوم کردن حمله تروریست های گروه داعش به بخش هایی از عراق، غرب و آمریکا را مسئول بروز وضعیت کنونی کشور عراق دانست.

به گزارش ایرنا، آلکساندر لوکاشویچ در بیانیه خود با انتقاد از اشغال عراق توسط آمریکا و متحدان غربی این کشور خاطرنشان کرد: هیچ تردیدی نیست افرادی که بیش از 10 سال پیش به عراق حمله کردند و همچنان به

تحمیل اراده خود بر ملت های منطقه می پردازند تا اندازه زیادی به آغاز روند بی ثباتی اوضاع منطقه خاورمیانه کمک کردند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: پیامدهای این اقدامات در کشورهای منطقه خاورمیانه مشهود است.

وی اضافه کرد: تشدید فعالیت های تروریست ها در عراق و ادامه حملات تروریستی به سوریه، بر اهمیت و ضرورت درخواست از تشکیلات مخالفان دولت سوریه برای مقابله و مبارزه با تروریست ها که در اجلاس یک سال پیش گروه جی هشت در ایرلند شمالی بیان شد افزوده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود یادآوری کرد: هیات دولت سوریه در دور نخست مذاکرات ژنو بر اولویت مبارزه مشترک با تروریسم در این کشور تاکید کرد.

وی افزود: اما متاسفانه به این درخواست توجه نشد و تروریست ها در سوریه امکان افزایش فعالیت های خود را یافتند و حوادث عراق این امر را تایید می کند.

لوکاشویچ در پایان بیانیه خود با تاکید بر موضع روسیه در مبارزه با تروریسم اعلام کرد: تجربه سالهای اخیر در سوریه و عراق و برخی کشورهای دیگر خاورمیانه ضرورت درس گرفتن از حوادث ناشی از تروریسم را نشان می دهد و اثبات می کند که به ویژه نباید از مساله تروریسم به عنوان بازیچه علیه کشورهای دیگر استفاده شود و در این مورد معیارهای دوگانه بکار برد.

تروریستهای گروه داعش در چند روز گذشته مناطقی از شمال عراق ازجمله شهرهای استان موصل را اشغال کرده و در حال نبرد با ارتش این کشور هستند.

در جریان این زد و خوردها تاکنون شمار زیادی کشته و مجروح شده اند و صدها هزار نفر از ساکنان مناطق مورد مناقشه مجبور به ترک خانه و مهاجرت به مناطق دیگر شده اند.

اروپام/2242**518 ** 1551
کد N333426