50 هزار کودک آواره سوری در لبنان مشغول کار هستند

کودکان سوری,کار

تهران - ایرنا - سازمان بین المللی امداد رسانی بشر دوستانه «کر» (care) اعلام کرد: دست کم 50 هزار کودک آواره سوری در لبنان برای تامین هزینه های غذا و سرپناه خانواده های خود مجبور به کار هستند و اغلب در شرایط سخت و 12 ساعت در روز کار می کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بیروت، بیش از یک میلیون آواره سوری در لبنان به سر می برند که این تعداد، یک چهارم جمعیت این کشور را تشکیل می دهد.

براساس اعلام سازمان امداد رسان کر، تنها 50 درصد از کودکان آواره سوری در منطقه و فقط 30 درصد از آنها در لبنان به مدرسه می روند.

کودکانی که در خیابان دستفروشی می کنند، می گویند کمتر از پنج دلار در روز درآمد دارند.

برخی دیگر از کودکان سوری در کافی شاپ ها، بازار، مزارع یا در بخش ساخت و ساز لبنان مشغول به کار هستند.

برخی از آنان می گویند: چند ساعت در روز را صرف رفت و آمد از محل اسکان تا شهر بیروت پایتخت لبنان می کنند.

سازمان امداد رسان کر اعلام کرده که اشتغال کودکان در اردن که تقریبا 600 هزار آواره سوری را پناه داده است، از زمان آغاز جنگ در سوریه به دو برابر افزایش یافته و به 60 هزار نفر رسیده است.

این سازمان به خانواده های سوری در اردن و لبنان پول می دهد تا کودکان آنان امکان حضور در مدرسه را پیدا کنند، اما مبالغ پرداختی برای تامین مایحتاج این خانوارها، کافی نیست.

ˈیوهانا میچرلیچˈ هماهنگ کننده منطقه ای ارتباطات ضروری سازمان امدادرسانی کر در اردن در این باره می گوید: شرایط سخت است و نمی توان ایمنی و امنیت کودکان را تضمین کرد.

وی اضافه می کند که فضای کافی برای اسکان افراد وجود ندارد و خانواده ها با یک یا دو وعده غذا در روز زندگی می کنند.

میچرلیچ می افزاید: کودکانی هستند که جراحاتی از جنگ دارند یا هنوز دچار مشکلات روحی اند، از این رو نه می توانند کار کنند و نه به مدرسه بروند.

براساس اعلام سازمان بین المللی کار، امروز (پنجشنبه) روز جهانی مبارزه با کار کودکان است.

حدود 168 میلیون کودک در سراسر جهان مشغول به کار هستند.

رسانام**9109** 1551 **
کد N333300