رسانه های سوری عربستان و غرب را به همدستی با داعش متهم کردند

عربستان سعودی,داعش

تهران- ایرنا- رسانه های دولتی سوریه روز پنجشنبه عربستان سعودی و غرب را به همدستی با گروه تروریستی داعش که بخش هایی از خاک عراق را اشغال کرده، متهم ساختند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دمشق، رسانه های سوری خبر دادند که عربستان سعودی و دیگر متحدان مخالفان دولت سوریه، گروه های مسلح چون داعش را تأمین مالی و تسلیحاتی می کنند.

روزنامه ˈالثورهˈ سوریه در این خصوص نوشت: تروریسم در مقابل چشمان جهان غرب گسترش می یابد و ردی از عربستان سعودی در تأمین مالی و تسلیحاتی آن به چشم می خورد.

این روزنامه در ادامه آورد: در وقایع عراق، هیچ کشور غربی از نقش عربستان سعودی در حمایت از تروریسم و تأمین مالی و تسلیحاتی جبهه های مختلف در داخل و خارج عراق و سوریه بی اطلاع نیست.

این روزنامه سوری همچنین قطر و ترکیه را به نقش آفرینی مشترک در حمایت از افراطیون ˈبه درخواست آمریکا یا میل و رضای اسرائیلˈ متهم کرد.

الثوره ادامه داد: ظهور این سازمان ها، نتیجه خلاء نیست؛ بلکه حاصل حمایت طولانی مدت و آشکار از تروریسم است که کشورهای خلیج فارس وجوهات مالی شان را برای گسترش آن اختصاص داده اند.

به نوشته این روزنامه، اقداماتی از این دست ˈبا آگاهی کشورهای غربی و در اکثر موارد به دستور آشکار این کشورهاˈ صورت گرفته است.

گروه تروریستی ˈدولت اسلامی عراق و شامˈ موسوم به داعش که در سوریه فعالیت دارد و ارتباط خود با القاعده، حامی قدیمی اش را قطع کرده است در روزهای اخیر با انجام حملاتی در عراق، دو شهر موصل و تکریت در این کشور را به تصرف خود درآورده بود.

پیشروی تکان دهنده این گروه در عراق، نگرانی های شدیدی را به همراه داشت.

برخی در میان گروه های تروریستی مخالف سوریه در ابتدا از داعش استقبال کردند، اما برخوردهای وحشیانه این گروه علیه غیرنظامیان و دیگر مخالفان سوری، واکنش شدیدی را به همراه داشت که به درگیری تمام عیار میان داعش و ائتلافی از دیگر گروه های مخالف تحت حمایت جبهه النصره انجامید.

رسانام**9109**1504
کد N333159