آیت‌الله سبحانی:

امت اسلامی با وجود اشتراکات بسیار نباید متفرق باشند

سیاسی

یکی از مراجع عظام تقلید، اختلافات امت اسلام را اندک و در حوزه فروع دانست و بر لزوم وحدت امت اسلامی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، آیت‎الله جعفر سبحانی روز پنجشنبه در همایش بین‎المللی امت اسلامی گفت: امت اسلامی با این همه مشترکاتی که در بخش‎های مختلف دارد نباید تا این اندازه از هم جدا و متفرق باشد.

وی افزود: مسلمانان در قبله، قرآن، پیامبر، زبان دینی و مناسک عبادی با هم شریک و مشترک هستند و اختلافات آنها در فرعیات است؛ نباید این اصول و مشترکات را رها کرد و به تعصبات جاهلانه تکیه کرد.

این مرجع تقلید بیان کرد: جنگ جهانی اول و دوم در کشورهای اروپایی انجام شد و ولی آنان پس از دو جنگ جهانی عاقل شدند، ولی متاسفانه این جنگ در کشورهای اسلامی شروع شد و تفرقه در این کشورها ایجاد شد.

وی گفت: علمای اسلامی باید جمع شوند و یک اتحاد بر علیه این گروه‎های انحرافی ایجاد کنند که دیگر نتوانند بر علیه مشترکات و مسلمانان اینگونه جنگ افروزی کنند.

این مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: از سال 1948 که اسراییل فلسطین را اشغال کرده است تاکنون هنوز ندیده‎ام که یک جبهه از علمای اسلامی جمع شوند و بر علیه اسراییل فراخوان کنند ولی متاسفانه همین علما جمع شدند و بر علیه سوریه‎ای فراخوان جنگ دادند که دشمن اسراییل و صهیونیسم است.

وی گفت: هنوز یک فراخوان کلی برای نجات فلسطین از دست رژیم صهیونیستی انجام نشده است، ولی همه نیروی خود را جمع کردند که علیه سوریه مقاوم در مقابل استکبار جهانی بایستند.

سبحانی بیان کرد: مسلمانان باید روی اصول تکیه کنند و بدانند که اختلاف ما در حوزه فروع است؛ اختلاف در عصر پیامبر نیز وجود داشت، ولی ایشان همه را به وحدت دعوت می‎کردند؛ وحدت آفرینی ایشان در میان اوس و خزرج و مسلمانان مکه و مدینه و وحدت سیاسی با یهودیان مدینه از اقدامات وحدت آفرین پیامبر اکرم بوده است.

وی گفت: وظیفه بزرگ علما و سیاستمداران جهان اسلام نیز حمایت از همین جریان اسلام گرایی فارغ از شعوب و قومیت و تعصب است.

انتهای پیام

کد N332988