با اشاره به پیشروی داعش در عراق

اصغرزاده: اکنون زمانی است که ایران و آمریکا باید در مقابله با افراط همکاری کنند

انتخابات رياست جمهوري,حسن روحاني,اعتدال,حزب همبستگي

دبیرکل اسبق حزب همبستگی ایران اسلامی گفت: با توجه به حضور داعش در منطقه، اکنون زمانی است که ایران و آمریکا می‌توانند برای مبارزه با این گروه افراطی با یکدیگر همکاری کنند.

دبیرکل اسبق حزب همبستگی ایران اسلامی گفت: با توجه به حضور داعش در منطقه، اکنون زمانی است که ایران و آمریکا می‌توانند برای مبارزه با این گروه افراطی با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابراهیم اصغرزاده در همایش «نقش احزاب در تبیین گفتمان اعتدال» که به همت حزب همبستگی برپا شده بود، اظهار کرد: داعش نه جدید است و نه قابل حذف و حتی قابل برخورد نظامی هم نیست. این فرقه نه متعلق به جهان اهل سنت است و نه مطلق به اسلام. داعش‌ها در مسیحیت و اسلام وجود دارند. داعش یعنی بی‌توجهی به اعتدال اجتماعی. زمانی که حاکمیت برای حرف‌های مردم احترامی قائل نیست، اعتدال در جامعه از بین می‌رود و نیروهای افراطی بر سر کار می‌آیند.

وی ادامه داد: من متأسف شدم زمانی که فهمیدم سه دروازه بزرگ شهرهای اسلامی توسط خود مردم به روی داعش باز شد و همچنین خجالت کشیدم وقتی برای خواندن نماز توسط اهل سنت دعوت شدم و بجای یک مسجد به مدرسه رفتم. اینها به هم ربط دارد. این نشان می‌دهد که می‌ترسند مکانی را در اختیار اهل سنتی که بزرگترین متحد نظام است، قرار دهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به لیست منتشر شده از بورسیه‌های دولت احمدی‌نژاد، گفت: اینکه لیست منتشر می‌شود از نورچشمی‌های آقای احمدی‌نژاد که راحت و بی‌دغدغه وارد دانشگاه شدند و در مقابل، عده‌ای از نوجوانان مناطق پایین شهر استرس دانشگاه و هزینه‌های آن را دارند، از حضور داعش برای جهان اسلام پرخطرتر است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه "امیدار هستم حال آقای مهدوی کنی بهبود یابد"، گفت: آقای مهدوی کنی دو بار تأثیر خاصی بر جامعه گذاشت؛ یک بار در مقابل حزب جمهوری اسلامی ایستاد و بار دیگر در آستانه انتخابات دوم خرداد و کاندیداتوری ناطق نوری. در آن زمان ملت ناطق نوری را نماد کامل وضعیت جامعه دانستند و به همین جهت به شخص بی‌نام و نشانی مثل آقای خاتمی روی آوردند و رأی 20 میلیونی دادند.

دبیرکل اسبق حزب همبستگی با اشاره به حضور دو جناح اصلی در کشور، اظهار کرد: من این را قبول دارم که راست و چپ، نیروهای اصلی انقلاب هستند. الان ما با راست و چپی‌ها درگیر نیستیم بلکه با افراطی‌ها مشکل داریم. این افراطی‌ها که پایگاهشان حوزه است، چند سالی است بازیچه دست نیروهای امنیتی کشور قرار گرفته‌اند. آقای مصباح روزی می‌گوید اطاعت از رئیس‌جمهور اطاعت از خدا است و روز دیگر همان رییس جمهور و نیروهای اطرافش او را مسکوت نگه می‌دارند.

اصغرزاده با تاکید بر ضرورت استفاده از فرصت فعلی از سوی دولت، گفت: دولت روحانی هم می‌تواند نگاهش به افراطی‌های راست‌گرا، چالش‌گرایانه باشد و هم فرصت‌گرایانه. روحانی نمی‌تواند با بخش مهمی از افرادی که از دوران احمدی‌نژاد در پیکره دولت باقی مانده‌اند اعتدال را اجرا کند و دست‌اندازی‌هایشان را نادیده بگیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: روحانی فرصت بزرگی در اختیار دارد که میانه‌روها هر دو جناح اصلی کشور طرفدارش هستند. آقای روحانی نباید یادش برود که رأی او توسط بسیاری از جنبش‌سبزی‌ها که انتخابات را تحریم کرده بودند رقم خورد. مردم منتظرند تا شعارهای دوران انتخابات تحقق یابد. آنها از کوچکترین روزنه استفاده کردند و به فرمایشات آقای هاشمی و خاتمی گوش دادند و حسن روحانی را انتخاب کردند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین با بیان اینکه "آقای روحانی به لحاظ روش، معتقد به نقشه راه بود"، تصریح کرد: این روش مورد اعتماد مردم قرار گرفت. آنها شعارها و وعده‌هایی را که آقای روحانی داده است، فراموش نکرده‌اند و منتظرند که کسی که پرچم اعتدال را بلند کرده است، فضای خوبی را برایشان مهیا کند.

اصغرزاده با بیان این اعتقاد که "روحانی باید جلوی مجلس در مقابل تصویب طرح جرم سیاسی بایستد"، اظهار کرد: در مجلس شورای اسلامی طرحی تصویب شده است به نام جرم سیاسی. در اولین بند آن می‌گوید که برانداز نظام و براندازی در حیطه جرم سیاسی قرار نمی‌گیرد. آنها با زیرکی واژه «اصلاح» را وارد این جرم کرده‌اند و می‌گویند کسانی که بخواهند با انگیزه اصلاح حکومت را مورد نقد قرار دهند، مجرم سیاسی هستند. آقای روحانی باید شجاعت به خرج دهد و در مقابل این طرح بایستد و لایحه بدهد.

دبیرکل اسبق حزب همبستگی خطاب به رئیس شورای شهر که در مراسم حضور داشت نیز گفت: آقای مسجدجامعی، چرا شما فکر می‌کنید که باید شهردار را از جیب مردم جریمه کنید؟ ببینید در آن شهرداری‌ها چه فسادهای مالی صورت گرفته است. حالا به خاطر آنکه تهران طوفانی آمده و خساراتی به آن وارد شده است، شما می‌خواهید آقای شهردار را از جیب خود ملت جریمه کنید. شجاعت داشته باشید و آن را در سطح ریاست جمهوری مطرح کنید.

وی در ادامه با اشاره به عدم انصراف بخش زیادی از مردم از دریافت یارانه نقدی نیز گفت: عدم انصراف از یارانه‌ها که نشان می‌داد 73 میلیون نفر احساس می‌کنند شکاف بزرگی با دولت دارند، بسیار هشداردهنده است و می‌گوید مملکت آبستن حوادث بعدی است و به زودی در مقابل کسانی قرار خواهیم گرفت که نمی‌توانید جلویشان را با اسلحه بگیرید. راه جلوگیری از چنین اتفاقی همان حرفی است که شعار مهندس موسوی بود؛ یعنی اجرای بلامنازع قوانین جمهوری اسلامی.

دبیرکل اسبق حزب همبستگی ایران اسلامی همچنین اظهار کرد: آقای روحانی باید از مردم دفاع کند، از حقوق اقوام و اقلیت‌ها که پیکره جامعه ما هستند باید دفاع کند؛ چراکه اگر آنان و مردم احساس بی‌عدالتی کنند و دچار شکاف طبقاتی شوند، این شکاف موجب رشد رادیکالسیم خواهد شد.

اصغرزاده مدعی شد: دو هفته پیش مقام معظم رهبری به سپاه و بسیج اعلام کردند که بر دولت فشار وارد نکنند؛ این نشان می‌دهد دست‌اندازی‌هایی در کار دولت وجود دارد. کسانی که سنگ‌اندازی می‌کنند، کسانی هستند که به منافع ملت اعتقاد ندارند. آقای احمدی‌نژاد با حمایت همین افراد و حرف‌های بی‌جا در دنیا ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی ایجاد کرد.

وی در پایان اظهار کرد: به من آقای روحانی هشدار می‌دهم. آقای روحانی، من اینجا به شما اخطار می‌کنم که اگر اقتصاد ایران غیرفعال و تحت نظارت نیروهای امنیتی باقی بماند، شما پایگاه خود را در میان مردم از دست خواهید داد. نمی‌گویم سپاه و بسیج از اقتصاد کشور بیرون بروند اما فعالیتشان شفاف باشد. امام خمینی(ره) می‌دانستند که منشاء حضور این نیروها در اقتصاد و سیاست چه خواهد شد و گفتند که سپاه و بسیج وارد سیاست نشوند.

انتهای پیام

کد N332847