قشقاوی:

سیاست خارجی ما طبق دکترین مهدویت پی‌ریزی شده است

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه گفت: در قرن بیست و یکم هیچ امیدی به صلح پایدار وجود ندارد، اما جهان مهدویت درست نقطه مقابل اینگونه تفسیرهاست. در جهان مهدویت خانواده قوام پیدا می‌کند محیط زیست حفظ می‌شود و صلح پایدار به وجود می‌آید.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن قشقاوی در دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان «چشم‌انداز سیاست ایران در دکترین مهدویت با تکیه بر اصول و مبانی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»، اظهار کرد: این بحث نیاز به مقدماتی دارد. ما باید بپذیریم که دنیا یک دهکده جهانی است و باید برای رسیدن به این جامعه مدنی هم‌زیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم. این جهانی شدن همان جهان سازی است که در بین اندیشمندان غربی در قالب تئوری لیبرالیسم و جنگ تمدن‌ها توصیف شده و در ادیان ابراهیمی و دین زرتشت با یک نگاه مذهبی به آن پرداخته شده است. آنچه باعث اختلاف و مناقشه می‌شود محتوای این جهانی است که مورد توجه همگان است.

وی افزود: تاثیر متفاوت از قدرت‌ها موجب اختلاف نظر می‌شود. نگاه الهیون به جهان یک نگاهی است که به مبدا و معاد هم توجه می‌کنند ولی در نگاه جهانی این دیدگاه وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: تفسیر و نگاه الهی به معادله قدرت تنها راه در امان ماندن از بحرانهای جهانی است. ما می‌بینیم که جمعیت آمریکا تنها سه درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند ولی یک سوم منابع را در اختیار دارند این همان رابطه‌ای است که آنها با کشورهایی همچون خودشان برقرار کردند و یک نگاه دو سویه به قدرت دارند این تفسیر از قدرت موجب ایجاد بحران‌های اخلاقی،‌ بی عدالتی‌، عدم توجه به خانواده، بحران محیط زیست و فقدان صلح پایدار را در پی داشته است.

قشقاوی تاکید کرد: در قرن بیست و یکم هیچ امیدی به صلح پایدار وجود ندارد، اما جهان مهدویت درست نقطه مقابل اینگونه تفسیرها از قدرت است. در جهان مهدویت خانواده قوام پیدا می‌کند محیط زیست حفظ می‌شود و صلح پایدار به وجود می‌آید.

وی در ادامه با اشاره به نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسئله مهدویت افزود: قانون اساسی ایران بر مبنای دکترین مهدویت است و علمایی که این قانون را بنا نهاده‌اند دقیقا به 5 اصلی که در جهان نادیده گرفته می‌شود و در جهان مهدویت مورد توجه است پرداخته‌اند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: ما در سیاست خارجی خود قانونی داریم که در آن هتک حرمت به حریم دیگران ناشناخته است و هیچگاه برای حاکمیت کردن تمام اصول را زیرپا نمی‌گذاریم. در اصل 56 قانون اساسی ما آمده که حاکمیت مطلق بر جهان و انسان‌ها از آن خداوند است و سیاست خارجی ما بر اساس دکترین مهدویت پی‌ریزی شده است. اسلام هرگز بر پایه جنگ کار نمی‌کند، اگر در زمان پیامبر هم جنگی صورت گرفته به دلیل نقض پیمان‌هایی بود که در آن زمان صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: جامعه مهدوی جامعه‌ای است که اساس آن بر اصل صلح است. در جامعه امام زمان صلح جهانی فراگیر می‌شود و به دلیل آنکه همچون زمان پیامبر کسانی می‌خواهند در مقابل این امام عصر بیایستند شاید جنگی رخ دهد پس آن جنگ هم به دلیل نقض قوانین است.

به گزارش خبرنگار ایسنا،‌ در ادامه این مراسم صالح الوردانی از کشور مصر اظهار کرد: حکومت حضرت مهدی یک حکومت اصلاح‌گرایانه است و افرادی همچون خوارج گذشته و تکفیری‌های امروز می‌خواهند در مقابل این اصلاح‌طلبی بیایستند اگر ما به دنبال اسلام ناب محمدی هستیم باید آن را در وجود حضرت مهدی(عج) بیابیم.

این استاد از کشور مصر تاکید کرد: امام مهدی به عنوان یک شخصیتی است که می‌تواند حرکت جدیدی در تاریخ اسلام رقم بزند. حضرت با در دست گرفتن پرچم پیامبر تمام اهداف اسلام را پیاده می‌کند و اعتدال و آزادی را در سطح جامعه ترویج می‌کند.

صالح الوردانی در پایان گفت: این مطالبی که امروز در جهان پخش شده هرگز ارتباطی با اصل اسلام ندارد و یکسری از افراد می خواهند تصوری نادرست از اسلام ارائه دهند و این ما هستیم که باید در مقابل آنها بیایستیم حضرت با ظهورش آینده روشن برای جهانیان رقم می‌زند و آمدن حضرت را از ابتدای زمان اسلام،‌ پیامبر به جهانیان مژده دادند.

انتهای پیام

کد N332832