در پی انتقادات از دولت آنکارا

وزیر خارجه ترکیه: درگیریهای شدید مانع از تخلیه کنسولگری در موصل شد

کنسولگری

آنکارا - ایرنا - ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیر خارجه ترکیه در پی انتقادات از دولت این کشور در پی اشغال کنسولگری ترکیه در شهر ˈموصل ˈ در شمال عراق توسط نیروهای تروریستی ˈداعشˈ گفت: درگیری های شدید مانع از تخلیه کنسولگری در موصل شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از رسانه های محلی ترکیه، احزاب مخالف دولت آنکارا در پی اشغال کنسولگری ترکیه در موصل و اسارت 48 نفر از دیپلمات های این کشور توسط گروه تروریستی داعش، حملات خود را علیه دولت آنکارا آغاز کرده اند.

داوداوغلو گفت: دولت به علت درگیری های شدید، قادر به تخلیه کنسولگری ترکیه در موصل در شمال عراق نبود.

وی افزود: برای آزاد کردن دیپلماتهای ترکیه، تلاش خود را آغاز کرده ایم .

وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد : دستور تخلیه کنسولگری ترکیه در موصل چند روز پیش از حمله نیروهای داعش داده شده بود، ولی به علت درگیری های شدید موفق به تخلیه آن نشدیم .

این در حالی است که ˈسینان اوغانˈ نماینده حزب مخالف حرکت ملی در مجلس ملی ترکیه گفت: محافظان، کنسولگری در شهر موصل در شمال عراق به دستور دولت آنکارا تسلیم تروریست های داعش شدند.

وی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ˈسی.ان.ان. ترکˈ با بیان اینکه موضوع اشغال کنسولگری ترکیه در موصل توسط نیروهای تروریستی داعش از قبل معلوم بود، گفت: پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر قصد داعش برای اشغال کنسولگری ترکیه، در نشست مجلس ملی این موضوع مطرح شد، ولی نمایندگان حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ درخواست بررسی این موضوع را رد کردند.

وی تصریح کرد: 30 نیروی محافظ کنسولگری ترکیه در شهر موصل بدون شلیک حتی یک گلوله، به دستور دولت آنکارا کنسولگری را تسلیم تروریست های داعش کردند.

به ادعای اوغان، کارکنان کنسولگری ترکیه در موصل گزارش هایی مبنی بر احتمال انجام عملیات توسط تروریست های داعش علیه این کنسولگری به آنکارا ارسال کرده بودند، ولی این موضوع جدی گرفته نشد.

تروریست های داعش دیروز (چهارشنبه) پس از کنترل شهر موصل با حمله به کنسولگری ترکیه در این شهر 48 نفر از کارکنان این کنسولگری را ربوده و به محل نامعلومی منتقل کردند.

خاورم* 230**1651
کد N332783