جوکار در گفتگو با مهر:

هیچ تهدیدی از سوی داعش مرزهای کشور را تهدید نمی‌کند/ قائله عراق به زودی خاتمه پیدا خواهد کرد

مجلس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت راهبردی و پشتیبانی تروریستهای داعش از سوی آمریکا و عربستان، گفت: قائله عراق به زودی جمع خواهد شد.

محمدصالح جوکار عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با اشاره به اقدامات تروریستی گروهک داعش در عراق گفت: آمریکا و کشورهای همراه آنها در منطقه وقتی در موضوع سوریه به جایی نرسیدند و در حقیقت ضربه نهایی را مردم سوریه در پای صندوقهای رای به آنها وارد کردند، فهمیدند ماندن تروریستها در سوریه نمی تواند تامین کننده منافع آنها باشد.

وی افزود: از این رو دو موضوع را در دستور کار قرار دادند، اول اینکه این گروهها نباید از دست بروند بلکه باید با تجهیز روحیه در جاهای دیگر به کار گرفته شوند و دوم اینکه عدم به کارگیری این گروهکها می تواند برای خود آنها دردسر ساز شود.

نماینده مردم یزد و صدوق ادامه داد: از این رو بیشتر حمایت راهبردی توسط آمریکایی‌ها و پشتیبانی توسط کشور عربستان از گروهکهای تروریستی انجام می شود تا بتوانند داعش را زنده نگه دارند.

جوکار گفت: داعش عراق متشکل از فدائیان صدام که از دوران قبل باقی مانده اند و نیز بخشی از ارتش سابق عراق به علاوه نیروهای سلفی و تکویری هستند. که دور هم جمع شده و به اصطلاح خود اقدام ضربتی را انجام داده اند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه این اقدام داعش همانند اقدام منافقین در پایان جنگ است که سعی کردند به صورت سواره وارد کشور شوند و رویای تسخیر تهران را در سر می‌پرورانند افزود: همانطور که این خواسته منافقین محقق نشد خواسته داعش نیز محقق نخواهد شد، این مساله در ابتدای کار است و شاید تا حدی به خاطر عدم آمادگی لازم در ارتش عراق بود که چنین اتفاقی رخ داد و البته در برخی انشقاقهای سیاسی در عراق زمینه ساز این مساله شد. اما به زودی این قائله جمع خواهد شد و پایدار نخواهد ماند.

جوکار با بیان اینکه ثبات و آرامش به عراق باز خواهد گشت، افزود: هیچ جای نگرانی وجود ندارد به هیچ عنوان مرزهای کشورمان نیز در این ماجرا تهدید نمی شود. البته این ماجرا هوشیاری دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی کشورمان را نیز می طلبد.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: البته بیشترین نگرانی از تفکر سلفی گری است و این گونه نیست که نیروهای این گروهک بتوانند مشکلی برای ما ایجاد کنند نیروهای مسلح ما آنقدر آمادگی دارند که بتوانند نسبت به این حرکتهای مقطعی و موضوعی پاسخگو باشند.