برای شرکت در اجلاس سران گروه 77

معاون اول رئیس‌جمهور به بولیوی می‌رود

دولت,معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري

معاون اول رئیس‌جمهور برای شرکت در اجلاس سران گروه 77 به اضافه چین، فردا (جمعه) به بولیوی سفر می‌کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسحاق جهانگیری در پنجاهمین سالگرد تأسیس گروه 77 بنا به دعوت دولت بولیوی برای شرکت و سخنرانی در این اجلاس عازم شهر سانتاکروز بولیوی خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان قرار است در این سفر با «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی دیدار و درباره مهمترین موضوعات مورد علاقه طرفین گفت‌وگو کند.

دیدار و گفت‌وگو با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل و انجام ملاقات‌های دوجانبه با برخی مقامات کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس، از دیگر برنامه‌های جهانگیری در این سفر خواهد بود.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین مصاحبه‌ای با شبکه «تله سور» کشور ونزوئلا خواهد داشت و در همایش گروه‌های اجتماعی شهر سانتاکروز نیز حضور خواهد یافت.

سفر معاون اول رئیس‌جمهور به بولیوی، نخستین سفر یک مقام عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران به آمریکای لاتین از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید است.

گروه 77 در ژوئن سال 1964 با امضای بیانیه مشترک هفتاد و هفت کشور در حال توسعه، در خاتمه اولین نشست کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) در ژنو تأسیس شد.

گروه 77 بزرگترین سازمان بین دولتی کشورهای در حال توسعه در سازمان ملل است و هم‌اکنون 132 کشور در این گروه عضویت دارند اما هنوز با همان نام اولیه شناخته می‌شود.

دوره ریاست در گروه 77 یک ساله است و جمهوری اسلامی ایران از زمان تأسیس این گروه برای اولین‌بار در ششم بهمن 1389 ریاست آن را در وین احراز کرد.

مورالس رئیس‌جمهور بولیوی ریاست این گروه را از دی‌ماه سال گذشته عهده‌دار شده است.

انتهای پیام

کد N332535