کارشناس ارشد غرب آسیا:

تروریست در منطقه محکوم به شکست است

داعش

تهران - ایرنا - کارشناس ارشد غرب آسیا با بیان اینکه تروریست در منطقه محکوم به شکست است، اظهار داشت: عربستان و برخی کشورهای مرتجع منطقه با پول و سلاح جریان های تروریستی را حمایت می کنند.

به گزارش ایرنا؛ ˈسعداله زارعیˈ در برنامه گفت وگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دوم سیما، افزود: تروریست هایی که اکنون در عراق جنایت می کنند شکست خواهند خورد اما به دلیل آمیخته بودن جریان ترور و افراطی گری با توده های مردم جدا کردن آنها از یکدیگر کار پیچیده ای است.

وی گفت: به دلیل خلاء و نبود تجانس در ارتش عراق و آماده رویارویی نبودن این ارتش و اختلافات گروههای سیاسی، گروههای تروریستی توانسته اند در دو استان غربی و شمالی این کشور مناطقی را اشغال کنند.

زارعی با بیان اینکه سه استان نینوا، الانبار و صلاح الدین که حدود 20 درصد جمعیت عراق را دارند صدها سال این کشور را تحت کنترل خود داشتند، گفت: با روی کار آمدن دولت مردمی سهم این منطقه در اداره عراق کاهش یافت که این زمینه ساز بحران در این استانها شده است.

این کارشناس سیاسی افزود: تعداد گروه داعش که خود را دولت اسلامی عراق و شام می خوانند به چند هزار نفر می رسد که در مقایسه با لشکرهایی که در استانهای غربی عراق استقرار داشتند بسیار اندک است اما ضعف ساختاری لشکرهای عراق موجب شد این گروه بخش هایی از این استانها را در اختیار گیرد.

زارعی گفت: در انتخابات اخیر عراق گروههای کرد، سنی و شیعه جهادگر و مبارز با رژیم بعث پیروز شدند و جریان تکفیری متوجه شده برای همیشه عرصه سیاسی عراق را از دست داده است به این دلیل می خواهد این معادله را در عراق بر هم بزند.

وی با اشاره به شکست نیروهای تندرو در منطقه، افزود: در این اواخر نیروهای داعش و تکفیری در خاورمیانه به خصوص در مصر ،عراق ،سوریه و افغانستان با شکست های جبران ناپذیری مواجه شده اند.

زارعی گفت: با پیروزی قاطع بشار اسد در سوریه ثابت شد که نیروهای تروریستی تحت حمایت از محبوبیتی نزد مردم برخوردار نیستند و سوری ها با حضور در انتخابات نشان دادند که به دنبال ثبات و امنیت می باشند.

وی افزود: وقتی که نیروهای تروریستی تحت فشار قرار می گیرند کشورهای اردن و عربستان درخواست تفاهم با تروریست ها را ارایه می دهند که جای بررسی و تامل دارد.

شبد**1488 ** 3404
کد N332246