اخبار هولناک از احتمال منهدم شدن سد موصل/ جان 250 هزار نفر در خطر است

آفریقا و خاورمیانه

گزارش ها حاکی است در صورت منهدم شدن تاسیسات بزرگترین صد عراق در موصل توسط تروریست های داعش احتمال مرگ 250 هزار نفر وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت خبر ترکیه، انهدام سد موصل که بزرگترین سد در عراق به شمار می رود، یک خطر جدی در مبارزه ارتش عراق با تروریست های داعش است. بر این اساس در صورت منهدم شدن این سد، حجم آب عظیمی که در پشت آن جمع شده به سمت شهر جاری شده و جان صدها هزار نفر را به خطر می اندازد.

گزارشی که در سال 2007 از سوی آمریکا تهیه شده حاکی است انهدام این سد یک خطر جدی است. طبق این گزارش اگر نیروهای تروریستی به این سد دسترسی یافته و آن را منهدم کنند دست کم 250 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

در چنین حالتی سیل به راه افتاده به شهر بغداد نیز می رسد به گونه ای که ارتفاع آب در معابر پایتخت عراق به 5 متر خواهد رسید. این مطلب در حالی منتشر می شود که پیشتر تروریست های داعش با اشغال سد فلوجه و بازکردن دریچه های آن موجب شدند هزاران هکتار از زمین های کشاورزی در این منطقه به زیر آب برود.

گفتنی است ظهر دیروز انتشار اخباری مبنی بر خروج کامل نیروهای ارتش عراق از موصل و مناطق تحت کنترل داعش با لباس های مبدل غیرنظامی موجب نگرانی مقامات عراق شده است.