آیت‌الله هاشمی در دیدار مدیران سازمان محیط زیست:| 175806

به قیمت به خطر انداختن سلامتی مردم، ادعای خودكفایی در بنزین می­‌كردند

سیاست داخلی

متأسفانه دولت سابق به سیاست­‌ها، برنامه­‌ها و قوانین توجهی نمی‌­كرد و اجرای 23 درصدی برنامه چهارم توسعه كشور نشان می­‌دهد كه اگر هیچ دولتی هم نبود، كشور در حركت طبیعی به این مقدار می­‌رسید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام «تولید بنزین از پتروشیمی» را شاهكار سیاسی مدیران سابق خواند و گفت: به قیمت به خطر انداختن سلامتی مردم، ادعای خودكفایی در بنزین می­‌كردند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در آستانه هفته محیط زیست در دیدار كمیته محیط زیست مجمع و معاونان، مسؤولان و مدیران این سازمان، حفظ محیط زیست را برای جهان، منطقه و كشور بسیار مهم دانست و گفت: هشدارهای طبیعی، مردم و مسؤولان را بیدار كرد تا نگذارند محیط زیست ما بیش از این به خاطر سؤمدیریت­‌ها به سوی نابودی برود.

وی تدوین سیاست­‌های كلی مربوط به محیط زیست را دغدغه مسؤولان عالی رتبه نظام دانست وگفت: متأسفانه دولت سابق به سیاست­‌ها، برنامه­‌ها و قوانین توجهی نمی‌­كرد و اجرای 23 درصدی برنامه چهارم توسعه كشور نشان می­‌دهد كه اگر هیچ دولتی هم نبود، كشور در حركت طبیعی به این مقدار می­‌رسید.

آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی پالایش در طبیعت را قدرت خداوند خواند و گفت: اگر بشر به دلایل مختلف، طبیعت را زخمی نكند، حكمت الهی بر حفظ توازن آن است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آیات متعدد قرآن درباره خاك و زمین گفت: تعبیر «طهور» در روایات برای زمین بسیار معنادار است.

وی هشدار خداوند در آیه «ظهر الفساد و فی البر و البحر بما كسبت ایدی الناس لیذیقهم بعض الذی عملوا» را بسیار جدی دانست و گفت: بعضی از تفاسیر، آلوده كردن محیط زیست در دریا و خشكی را مصداق فسادی می­‌دانند كه خداوند می‌فرماید به سبب اعمال مردم فساد در خشكی و دریا آشكار شد تا به آنان جزای بعضی از كارهایشان را بچشانند.

وی مصرف 85 درصدی آب برای كشاورزی را مهم خواند و گفت: مدیریت و حاكمیت باید با دانش­‌های نوین، استفاده بهینه از آب را در اولویت قرار دهند كه نیاز اقتصادی و اجتماعی امروز و آینده كشور است.

آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان ویژگی‌­های آبی و خاكی ایران، گفت: مهار آب­‌هایی كه از طریق مرزها به خارج می­‌روند و استحصال از حقابه­‌های رودخانه­‌های مرزی می­‌تواند نیازهای كشور را در نقاط مرزی تأمین کند كه هم بهترین زمین­‌ها را و هم سخت­‌كوش‌ترین مردم را دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح­های دولت سازندگی برای مهار آب­ها كه نقش اساسی در حفظ محیط زیست دارند، گفت: یكی از آن طرح­‌ها آبخوانداری­ها بود كه علاوه بر ذخیره آب­ها در زمین­‌ها، موجب سرسبزی محیط اطراف آن می­‌شود كه طرح آبخواندار فسا و نرماشیر دو نمونه است كه روستاهای پایین دست آنها مهاجرت معكوس پیدا كرده بودند.

وی استفاده از دانش روز، استعداد نیروهای متخصص و اشتیاق مردم را سرمایه كشور جهت تقویت عوامل تثبیت طبیعت و محیط زیست دانست وگفت: شایسته ایران نیست كه دریاچه ارومیه، هامون و زاینده­‌رود كه در ادبیات و فرهنگ ما نماد سرزندگی بود، خشك شوند.

آیت‌­الله هاشمی رفسنجانی، آلودگی محیط زیست و آب را گناهی بزرگ خواند و گفت: هیچ­كس حق ندارد به بهانه­‌های واهی و سیاسی، حق حیات مردم و مخلوقات را در خطر اندازد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته محیط زیست را به مردم و كسانی كه شغلشان حفظ محیط زیست در رشته­‌های مختلف است، تبریك گفت.

در آغاز این دیدار پس از پخش فیلم آقای میرصادقی مربوط به جایگاه محیط و زیبایی­های اعماق خلیج فارس زیست، آقای سید محمد مجابی، رئیس كمیته خاص محیط زیست مجمع و معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت از محیط زیست، ضمن ارائه گزارشی از برنامه­‌ها و فعالیت­های سازمان محیط زیست، گفت: «آلودگی منابع آب، ریزگردها، آلودگی هوا، فرسایش و آلودگی خاك و فشار بر تنوع زیستی و رو به انقراض رفتن گونه­‌های مختلف از بحران­‌های محیط زیست هستند كه اگر مهار نشوند، در آینده كشور با خطرات و چالش­‌های جدّی روبرو می­‌شود كه در این راه، نیاز به تدوین سیاست­‌های كلی در اسناد بالادستی و قوانین داریم.»

آقایان دكتر رضا مكنون، نائب رئیس كمیته ملی توسعه پایدار، دكتر سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی، دكتر احمدعلی كیخا، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست، گزارشی از اوضاع آب، تغییر اقلیم و شرایط محیط زیست ارائه و از آیت‌­الله هاشمی رفسنجانی به خاطر دستور و كمك برای تشكیل كمیته خاص محیط زیست در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشكر كردند.

کد N331973