مالکی: با قدرت سلاح، امنیت را به نینوا باز می‌گردانیم

سیاسی

نخست‌وزیر عراق امروز (چهارشنبه) در سخنانی در بغداد گفت: تروریست‌ها با استفاده از توطئه‌هایی که در داخل انجام شد توانستند موصل را اشغال کنند و ارتش با قدرت سلاح به این مسئله پایان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی،‌ نوری مالکی،‌ نخست‌وزیر عراق در سخنانی تلویزیونی تاکید کرد که امنیت را با قدرت سلاح و با اقتدار به نینوا و دیگر مناطق عراق باز خواهد گرداند.

نخست وزیر عراق در ادامه گفت:‌ ما با خدعه و توطئه داخلی مواجه شدیم وگرنه تروریست‌ها در حد و اندازه‌ای نبودند که بتوانند ارتش ما را عقب برانند. ما به خوبی می‌دانیم چه کسانی پشت این ماجرا هستند و چه کسانی دستور دادند که ارتش عقب‌نشینی کند اما این مساله فعلا مهم نیست بلکه پایان دادن به اوضاع پیش‌آمده اولویت دارد.

وی با تشکر از مردم و عشایر استان نینوا در مقابله با داعش اعلام کرد که در ساختار ارتش بازنگری خواهد شد و یگان‌هایی در هر استان متشکل از نیروهای داوطلب و محلی برای رویارویی با تهدیدات امنیتی به وجود خواهد آمد.

نوری مالکی همچنین با تشکر از مرجعیت به ویژه آیت‌الله سیستانی گفت: صدور بیانیه از سوی مرجعیت شیعی و آیت‌الله سیستانی نشان‌دهنده تلاش ایشان برای برقراری وحدت در عراق است که قابل قدردانی است.

وی همچنین از بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل،‌ شورای امنیت، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و کشورهایی که از عراق در نبرد با تروریست‌ها حمایت کردند، تشکر کرد و گفت: حمایت جهانی از عراق به ما انگیزه و توان مضاعف داد و نشان داد که ما در مبارزه با تروریسم بر حق هستیم.

نخست وزیر عراق در ادامه گفت: ما با توطئه‌ای مواجه شدیم که نه تنها دولت بلکه همه عراقی‌ها از آن متضرر شدند و به شهرت عراق لطمه وارد شد.

مالکی در پایان از نیروهای نظامی و مسئولان عراقی به ویژه در استان‌های نینوا، صلاح‌الدین و کرکوک خواست تا بار دیگر ابتکار عمل را به دست بگیرند و گروه‌های محلی را برای پایان دادن به جولان گروه‌های تروریستی در این استان‌ها سازمان‌دهی کنند.

انتهای پیام

کد N331579