هیلاری کلینتون چگونه نام کتابش را انتخاب کرد؟

سیاسی

هیلاری کلینتون در کتاب "گزینه‌های دشوار" در باره ازدواج و سایر مسائل زندگی خصوصی‌اش، رک و بی‌پرده صحبت نمی‌کند ولی نقشی را که در ماجرای حمله به نمایندگی آمریکا در بنغازی در لیبی داشته با صراحت تمام شرح می‌دهد.

اگر چه "گزینه‌های دشوار" یک کتاب خاطرات است، به عقیده یک خبرنگار روزنامه وال‌استریت ژورنال، بیشتر به پیش‌نویس یک سخنرانی در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا شباهت دارد؛ اما جدا از این که سیاست‌هایی که در پس نوشتن این خاطرات نهفته است چه باشد، به نظر می‌رسد این کتاب که در تاریخ ۱۰ ژوئن وارد بازار شد، با استقبال روبرو خواهد شد. بنگاه انتشاراتی سایمون و شوستر، یک میلیون نسخه از کتاب خاطرات خانم کلینتون را چاپ کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از بی. بی. سی در ارتباط با این کتاب، اشاره به چند نکته بی‌فایده نیست.

انتخاب عنوان کتاب کار آسانی نبود

« لیزا مارش، خبرنگار روزنامه دیلی‌نیوز چاپ نیویورک می‌نویسد هیلاری کلینتون به مزاح گفته است که یکی از عنوان‌های احتمالی کتاب می‌توانست مدل موی او در جریان بازدید از ۱۱۲ کشور باشد.

تلاش خانم کلینتون برای انتخاب یک عنوان مناسب، نشان می‌دهد که او نویسنده باوجدان و جدی و در عین حال شوخ‌طبعی است.

لیزا مارش، اضافه می‌کند که عکس روی جلد کتاب نشان می‌دهد برای هیلاری شاید مهمترین موضوع وجهه او باشد. در این عکس وی با پوست برنزه و موهای مش شده، خونسرد و آماده به کار دیده می‌شود.

به عقیده لیزا مارش، هیلاری کلینتون در این عکس وجهه و تصویر یک رئیس جمهوری را به دست می‌دهد.

او در ویدیویی که در فیسبوکش قرار داده توضیح می‌دهد که منظورش از گزینه‌های دشوار چیست. هیلاری می‌گوید همه در زندگی با انتخاب‌ها و چالش‌های سختی مواجهند از جمله این که چطور یک شغل خوب پیدا کنند و چگونه آن را حفظ کنند.

او اضافه می‌کند که علاوه بر این، مردم در مورد رشته تحصیلی و ازدواج و این که آیا باید مزدوج باقی بمانند نیز با انتخاب دشواری روبرو هستند.

کتاب برای سیاستمداران واشنگتن نوشته نشده

هیلاری همچنین تاکید می‌کند این کتاب برای سیاستمداران واشنگتن نوشته نشده بلکه برای مردان و زنان معمولی نوشته شده. او می‌گوید اگر چه کسانی که علاقه‌مند به شنیدن شایعات در واشنگتن هستند، از قبیل این که چه کسی از چه کسی طرفداری کرد یا با چه شخصی مخالفت کرد، یا این که چه کسی ترقی یا تنزل کرد، این کتاب را به دقت موشکافی خواهند کرد؛ اما او این کتاب را برای آنها ننوشته است.

به نوشته هفته نامه پولیتیکو، چاپ واشنگتن هیلاری کلینتون می‌گوید: "من این کتاب را برای آمریکایی‌ها و همه مردمی که می خواهند دنیای ما را که به سرعت در حال تغییر است درک کنند، نوشته‌ام."

هیلاری کلینتون ابراز امیدواری می‌کند که بتواند با کسانی که می‌خواهند بفهمند چطور رهبران و ملت‌ها می‌توانند به اتفاق کار کنند و چگونه بعضی مواقع آنها درگیر می‌شوند و چطور تصمیماتشان در زندگی همه تاثیر می‌گذارد، تماس برقرار کند.

ولی شاید او چنین هدفی را که ادعا می‌کند دنبال نکرده؛ چون به جای ناراضی کردن جرگه سیاستمداران واشنگتن، دست کم در مرحله اولیه در صدد جلب نظر آنان برآمده و قبل از چاپ کتاب نسخه‌ای از آن را برای مایک آلن، خبرنگار سرشناس مجله پولیتیکو، که اخبار کاخ سفید را پوشش می‌دهد، ارسال کرده است.

هدف، فروش است؛ هم فروختن کتاب و هم فروختن خودش به عنوان یک کاندیدا

روز ۹ ژوئن یعنی یک روز قبل از شروع فروش کتاب، دایان سایر، مجری برنامه در کانال تلویزیونی ای بی سی نیوز، با خانم کلینتون مصاحبه کرد. این اولین مصاحبه از رشته مصاحبه‌ها و برنامه‌های متعددی بود که هدف از آن آشنایی مردم با نظرات هیلاری کلینتون است.

او همچنین در فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای کاستکو، که یکی از مهمترین مکان‌ها برای سنجش نظرات مردم است، کتابش را برای علاقه‌مندان امضا خواهد کرد.

قسمتی از کتاب در باره زندگی شخصی هیلاری است. در بخشی که پیشاپیش در مجله وُگ، انتشار یافته، او درباره مادرش «دوروتی رادهم»، می‌نویسد که در فقر بزرگ شد و در 14 سالگی به عنوان خدمتکار کار می‌کرد.

ولی بخش اعظم کتاب درباره کار خانم کلینتون در وزارت خارجه آمریکا و دستاوردهایش در سمت وزیر خارجه است. به نظر می رسد این بخش از کتاب با هدف جلب نظر رای دهندگان بالقوه نوشته شده است.

در این کتاب هیلاری نامزدی خود در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را اعلام نکرده ولی به نظر می‌رسد در آستانه اعلام کردن رسمی آن است.

او می‌خواهد گذشته را پشت سر بگذارد

بعید است هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات خود از «مونیکا لوینسکی» کارآموز سابق کاخ سفید، نامی به میان آورد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، هیلاری در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود اظهار داشته که می‌خواهد به پیش رو نگاه کند و به روابطی که همسرش با کارآموز سابقش داشته فکر نکند.

هیلاری به دشمنانش حمله خواهد کرد

خانم کلینتون طرفداران زیاد و در عین حال منتقدان متعددی دارد. به احتمال زیاد یکی از بحث انگیزترین بخش‌های کتاب، فصلی به نام "بنغازی: هدف حمله" است.

خانم کلینتون می‌گوید حمله صورت گرفته در بنغازی را نباید سیاسی کرد

در این فصل، هیلاری تلاش می‌کند از اقداماتی که در سال ۲۰۱۲ پس از حمله به نمایندگی آمریکا در بنغازی در لیبی صورت گرفت دفاع کند. در این حمله کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر کشته شدند.

او همچنین به کسانی که از او انتقاد کرده‌اند حمله می‌کند و می‌گوید نمی‌خواهد در یک جنگ سیاسی که به بهانه کشته شدن آمریکایی‌ها در حمله به بنغازی است، شرکت کند و این کار را صرفا اشتباه می‌داند:

"کسانی که برای سیاسی‌کردن این فاجعه اصرار می‌ورزند باید بدون شرکت من این کار را بکنند."

ولی به نظر می‌رسد این سخنان در مخالفان او تاثیری نگذاشته است. آنان قصد دارند یک کتاب اینترنتی تحت عنوان "گزینه‌های ناموفق: انتقاد از وزارت خارجه کلینتون" انتشار دهند که در آن به توضیحاتی که خانم کلینتون در ارتباط با حمله بنغازی می‌دهد، حمله شده است.

انتهای پیام

کد N331294