استاندار نینوا: تکبر اقلیم کردستان و دولت مرکز باعث سقوط موصل شد

استاندار نینوا در کنفرانسی مطبوعاتی در اربیل بار دیگر دولت عراق و فرماندهان ارتش در این استان را مقصر اصلی سقوط نینوا به دست داعش خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، اثیل نجیفی، استاندار نینوا در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که وضع حالت فوق‌العاده اوضاع را بدتر خواهد کرد و وی کمیته‌های مردمی برای در اختیار گرفتن وضعیت امنیتی استان تشکیل خواهد داد.

وی که برادر اسامه نجیفی، رئیس پارلمان عراق است ادامه داد: فرمانده عملیات نینوا که تحت فرماندهی مستقیم نوری مالکی، ‌نخست وزیر عراق فعالیت می‌کند عامل اصلی افتادن استان به دست داعش است و شخص نخست وزیر نیز در این حادثه مقصر است.

استاندار نینوا در ادامه اعلام کرد که مبالغ زیادی پول از بانک مرکزی استان به دست نیروهای داعش افتاده که یقینا خسارت مالی زیادی بوده است.

وی نوری مالکی را متهم کرد که تنها به مشاوره‌های کارشناسان نظامی خود توجه می‌کند و ارتش نیز در حادثه نینوا به مالکی اطلاعات غلط داده است.

نجیفی در ادامه افزود: نوعی تکبر میان منطقه کردستان عراق و دولت مرکزی باعث شد تا سه روز اعزام نیرو به استان نینوا به تعویق بیفتد و شهر موصل به دست شبه نظامیان داعش بیفتد.

وی افزود: دولت منطقه کردستان عراق به دلیل توافق امنیتی که با بغداد دارد از اعزام نیرو به نینوا خودداری کرد و این اقدام را منوط به تماس شخصی مالکی کرده بود. نخست وزیر عراق نیز از این اقدام خودداری کرد و در نتیجه سه روز وضعیت به همین منوال باقی ماند و باعث شد استان نینوا به دست داعش بیفتد.

استاندار نینوا گفت که شب گذشته وارد اربیل شده و با برخی مسئولان منطقه کردستان عراق و نیز رئیس پارلمان عراق دیدار داشته است و فردا (پنج شنبه) نیز به نینوا باز خواهد گشت تا عملیات برای بیرون راندن داعش در این استان را هماهنگ کند.

نجیفی همچنین با متهم کردن دولت سوریه گفت: اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد هماهنگی‌هایی میان داعش و دولت دمشق وجود دارد اما این اطلاعات هنوز مستند نیست.

اثیل نجیفی همچنین اعلام کرد که فرماندهان و نیروهای ارتش عراق که در استان نینوا مستقر بودند سلاح‌های خود را به نیروهای منطقه کردستان عراق تسلیم کرده و به این منطقه فراری شده‌اند و بقیه سلاح‌های آن‌ها نیز به کنترل نیروهای داعش درآمده است.

انتهای پیام

کد N331212