این خبر تکمیل می شود/ 

گزارش لحظه‌به‌لحظه از اوضاع امنیتی عراق/ انفجار تروریستی در کربلا و دستیابی داعش به تسلیحات آمریکایی 

آفریقا و خاورمیانه

آخرین خبر ها از عراق حکایت از انفجار دو خودروی بمب گذاری شده در کربلا و دستیابی داعش به انبار مهمات آمریکا در عراق دارد . دیدار ها و رایزنی های مقامات و چهره های مذهبی و قومی در این کشور ادامه دارد و برخی کشورهای غربی همچنین دبیر کل سازمان ملل به وقایع اخیر واکنش نشان داده اند. 

به گزارش خبرگزاری مهر ، در روزهای اخیر داعش تحرکاتی را در مناطقی از شمال و شمال غرب عراق آغاز کرده و به مدد تسلیحات رسیده از برخی کشورهای منطقه مناطقی از عراق را به اشغال خود در آورده است. 
 
انبار مهمات آمریکا در موصل به دست داعش افتاد

خبرنگار یک روزنامه آمریکایی در پیامی فوری اعلام کرد که یک انبار تسلیحات آمریکایی در شهر موصل عراق بدست گروه تروریستی داعش افتاده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، تحولات آغاز شده در شهر موصل و حومه آن همچنن ادامه دارد و گروه ترویستی داعش به پیش روی های خود در این منطقه ادامه می هد.
 
در همین رابط "اسکات پترسون" قدیمی ترین خبرنگار غربی حاضر در خاورمیانه در توئیتر خود اعلام کرد که یک انبار تسلیحات آمریکایی در این منطقه بدست نیروهای داعش افتاده است.

انفجار دو خودرو در کربلا/چند نفر کشته و زخمی شدند

رسانه های عراقی از کشته و زخمی شدن چند نفر در انفجار 2 دستگاه خودروی بمبگذاری شده در کربلا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، یک منبع پلیس استان کربلا امروز اعلام کرد که 2 دستگاه خودروی بمبگذاری شده در میدان الخنافسه در شهر کربلا منفجر شده است.
 
این انفجار شماری کشته و زخمی بر جا گذاشته است. به جزئیات بیشنری اشاره نشده است.

اعلام آماده باش کامل در استان بابل
 
استاندار بابل از اعلام آماده باش کامل در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، یک منبع امنیتی استان بابل امروز اعلام کرد که این استان در آماده باش کامل بسر می برد. وی از عشایر عراق خواست که داوطلبانه و برای حفظ وحدت عراق به صفوف ارتش بپیوندند.
 
این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: این تصمیم از سوی "صادق السلطانی" استاندار بابل و برای حفظ امنیت شهروندان اتخاذ شده است.
 
داعش به طور کامل بر منطقه بیجی سیطره پیدا کرده است

رسانه های عراقی از سیطره کامل گروه تروریستی داعش بر منطقه بیجی شمال استان صلاح الدین خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات، منابع امنیتی عراق در استان صلاح الدین اعلام کردند که گروه تروریستی داعش به طور کامل بر منطقه بیجی در شمال استان صلاح الدین سیطره پیدا کرده اند.
 
بنابر اعلام این منابع، نیروهای امنیتی عراق در منطقه بیجی حضور ندارند.
 
دیدار حکیم و جعفری/تاکید بر بازنگری در راهبردهای امنیتی عراق
 
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در دیدار با رئیس ائتلاف اتحاد ملی دیدار و بر ضرورت بازنگری در راهبردهای امنیتی عراق تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات، سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با ابراهیم جعفری رئیس ائتلاف اتحاد ملی در بغداد دیدار کرد. در این دیدار بر ضرورت بازنگری در راهبردهای امنیتی عراق تاکید شد.
 
عمار حکیم بر اهمیت اعتماد به استراتژی صحیح استراتژی که به حل مشکلات امنیتی و توسعه ای در عراق منجر شود تاکید کرد.
 
وی در ادامه گفت: وضعیت کنونی عراق اقتضا می کند که در سیاست های امنیتی بازنگری کنیم و افسران امنیتی که در این زمینه کوتاهی می کنند محاکمه شوند.
 
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق همچنین بر ضرورت تشکیل فوری دولت در چارچوب قانون اساسی تاکید کرد.
 
از سوی دیگر ابراهیم الجعفری نیز حوادث موصل را تاسف بار و غم انگیز توصیف و اعلام کرد: حوادث موصل تهدیدی برای ملت و حاکمیت عراق و منابع آن به شمار می رود.
 
وی از کشورهای همسایه عراق خواست که مرزهای خود با عراق را کنترل کنند.
 
داعش ساختمان دادگاه و پلیس در بیجی را به آتش کشید/پالایشگاه نفت همچنان در کنترل ارتش
 
رسانه های عراقی از به آتش کشیدن ساختمان دادگاه و پلیس در منطقه بیجی در شمال تکریت توسط عناصر گروه تروریستی داعش خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، یک منبع پلیس استان صلاح الدین عراق اظهار داشت: افراد مسلح گروه داعش از شب گذشته تاکنون در منطقه بیجی در شمال تکریت مستقر شده اند. تروریست ها ساختمان دادگاه بیجی در شمال تکریت و نیز ساختمان پلیس را به آتش کشیدند.
 
این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: پالایشگاه نفت بیجی در 40 کیلومتری شمال تکریت همچنان تحت کنترل نیروهای ارتش و امنیتی عراق است و تروریست ها به آن حمله نکرده اند.
 
بازسازی ساختار نیروهای امنیتی و محاکمه کسانی که کوتاهی می کنند
 
نخست وزیر عراق در بیانیه ای از تصمیم بغداد برای بازسازی ساختار تشکیلاتی نیروهای امنیتی و محاکمه عاملان کوتاهی در مبارزه با تروریسم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پیاگاه خبری الغد، نوری المالکی نخست وزیر عراق در بیانیه ای تاکید کرد که هیئت دولت تصمیمات مهمی را در زمینه حوادث فعلی و مبارزه با تروریسم اتخاذ کرده است.
 
وی افزود: به موجب این تصمیمات، دولت حالت آماده باش اعلام کرده است و تمامی نیروها را برای مقابله با تروریسم بسیج کرده است زیرا وضعیت امنیتی کنونی اقتضا می کند اقدامات فوری برای تامین امنیت در کشور اتخاذ شود.
 
مالکی خاطرنشان کرد: از جمله تصمیماتی که اتخاذ شده است است کسی که کوتاهی کند باید محاکمه شود. بازسازی ساختار تشکیلات نیروهای امنیتی از دیگر تصمیمات است.

وی از تمامی شهروندان و عشایر عراق خواست که برای بیرون کردن تروریست ها از خاک عراق داوطلبانه سلاح به دست بگیرند.
 
واکنش وزارت خارجه و دفاع آمریکا به تحرکات داعش/ از پاسخ محکم بغداد برای سرکوب حمایت می کنیم
 
وزارت خارجه و دفاع آمریکا با اشاره به پیگیری تحولات عراق از همکاری واشنگتن با بغداد برای کاهش نفوذ داعش در داخل مرزهای عراق خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن بسیار نگران رویدادها در موصل در 48 ساعت گذشته بوده و از پاسخ محکم و منسجم بغداد برای سرکوب این تجاوزگری حمایت می کند.
 
وی افزود: باید مشخص شود که داعش نه تنها تهدیدی برای ثبات در عراق بوده بلکه تهدیدی برای کل منطقه است و آمریکا در رویکردی جامع به طور نزدیک با رهبران عراقی برای کاهش نفوذ داعش در داخل مرزهای عراق همکاری می کند.
 
جن ساکی گفت اشغال موصل، دومین شهر بزرگ عراق، در 48 ساعت گذشته نشان دهنده وخامت اوضاع امنیتی در این کشور بوده و هیچ شکی وجود ندارد که همکاری تمام طرفین و مقامات عراقی برای مقابله با نفوذ داعش تنها روش ممکن برای پیروزی است.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آمریکا بالگردهای بل آی ای-407 را سال گذشته تحویل عراق داد و قرار است که تجهیزات جدید نیز تا تابستان سال جاری وارد این کشور شوند. همچنین بر سر فروش بالگرد به عراق توافق حاصل شده است.
 
جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پنتاگون با دقت تحولات عراق را دنبال می کند، در اظهاراتی عوام فریبانه حملات داعش به موصل و نینوا را محکوم کرد.

جان کربی از تلاش واشنگتن برای تقویت ارتش عراق، صادرات تسلیحات به این کشور به ارزش 14 میلیارد دلار و همچنین ایفای نقش مشورتی و مشاوره‌ ای در حمایت از ارتش عراق خبر داد اما در عین حال گفت نیروهای امنیتی و دولت این کشور باید با بحران مقابله کنند.
 
وی در ادامه نوری المالکی نخست‌ وزیر عراق را به ادامه همکاری با سران قبایل در این منطقه و بکارگیری رویکرد جامع برای مقابله با افراط‌ گرایی در داخل کشور ترغیب کرد.
 
اتحادیه میهنی کردستان عراق: همکاری امنیتی بغداد و اربیل برای تار و مار کردن تروریست ها یک ضرورت است
 
اتحادیه میهنی کردستان عراق در بیانیه ای از حکومت مرکزی بغداد خواست که برای از بین بردن گروه تروریستی داعش با اربیل همکاری داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبرگزاری خبر (واخ)، حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی در بیانیه ای از حکومت مرکزی بغداد خواست که در شرایط فعلی و برای تار و مار کردن تروریست ها با اقلیم کردستان عراق عراق همکاری کند.
 
در این بیانیه آمده است: عراق دموکراتیک و فدرالی در حال حاضر با توطئه بزرگی از سوی دشمنان دموکراسی مواجه است و ما باید این موضوع را درک کنیم که اوضاع امنیتی کنونی عراق و حملات گسترده تروریست ها و سیطره آنها بر شهرهای عراق یک حادثه معمولی نیست بلکه این نوع استراتژی برای درگیری های گسترده نیازمند توانمندی های نظامی و لجستیک است که محال است بدون حمایت دیگر کشورها در عراق امکانپذیر باشد.
 
در ادامه بیانیه از دولت عراق خواسته شده است که در اوضاع کنونی در سیاست های نظامی و امنیتی خود بازنگری کند و با تمامی طرف ها به ویژه اقلیم کردستان عراق و نیروهای پیشمرگ همکاری داشته باشد. تحقق این موضوع نیازمند نشست های فوری است.
 
بان کی مون: حامی عراق در مبارزه با تروریسم هستیم
 
دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد که این سازمان حامی عراق در مبارزه با تروریسم است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری الغد، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای نسبت به اوضاع امنیتی وحشتناک در استان موصل ابراز نگرانی کرد.
 
وی در این بیانیه حملات تروریستی در استان های الانبار، بغداد، دیاله و نینوا که به کشته و زخمی شدن ده ها نفر منجر شد را محکوم کرد و با خانواده های قربانیان حادثه ابراز همدردی کرد.
 
دبیر کل سازمان ملل متحد از تمامی رهبران سیاسی عراق خواست که در برابر تهدیدات فرا روی این کشور با یکدیگر متحد باشند و این امر تنها از طریق قانون اساسی و روند سیاسی دموکراتیک در کشور محقق خواهد شد.
 
وی از دولت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان عراق خواست که برای بازگرداندن امنیت به استان نینوا و ارسال کمک های انسانی فورا با یکدیگر همکاری داشته باشند.
 
بان کی مون در ادامه بیانیه بر پایبندی کشورها به اجرای تحریم های مالی و ممنوعیت فروش سلاح به گروه تروریستی داعش در چارچوب نظام تحریم ها طبق قطعنامه شماره 1267 و 1989 شورای امنیت تاکید کرد.
 
وی در پایان تاکید کرد که سازمان ملل متحد از جمله هیئت این سازمان در عراق به حمایت خود از دولت و ملت عراق در راستای ایجاد کشوری دموکراتیک و شکوفا ادامه خواهد داد.
 
درخواست برای تشکیل اتاق بحران
 
شورای سیاسی عالی مجلس اعلای اسلامی عراق خواستار تشکیل هسته بحران برای حمایت از نیروهای امنیتی در جنگ با تروریسم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات، شورای سیاسی عالی مجلس اعلای اسلامی عراق بر ضرورت حمایت از نیروهای امنیتی و تشکیل هسته بحران برای حمایت از آنها در نابودی تروریسم تاکید کرد.
 
شورای سیاسی عالی مجلس اعلای اسلامی عراق در پایان نشست شامگاه سه شنبه خود بر ضرورت حمایت از نیروهای امنیتی و فعال شدن اصل پاداش و مجازات در نهادهای امنیتی تاکید کرد.
 
این شورا در بیانیه ای خواستار ادامه حمایت از نیروهای امنیتی در نبرد مقدس علیه تروریسم و قرار گرفتن در کنار آنها در ماموریت ملی و تکیه بر اصل پاداش و مجازات در نهادهای امنیتی و بازخواست کسانی که در انجام وظیفه خود کوتاهی می کنند، تاکید کرد و خواستار برگزاری نشست فوق العاده و اتخاذ تدابیر لازم در قبال چالشهای امنیتی و همچنین تشکیل هسته بحران برای حمایت از دستگاههای امنیتی شد.
 
این شورا همچنین ضرورت حمایت از تلاشهای امنیتی و افزایش همبستگی ملی و اتحاد همگانی برای نابودی تروریسم را مورد تاکید قرار داد.
 
سیطره داعش بر بزرگترین انبار تسلیحات ارتش عراق 
 
خبرگزاری آلمان به نقل از آنچه منبع آگاه در شهر موصل خواند، از سیطره تروریستهای داعش بر بزرگترین انبار تسلیحاتی ارتش عراق در شمال این کشور خبر داد.
 
این منبع گفت بزرگترین پادگان ارتش عراق که در حومه موصل قرار دارد و بزرگترین انبار تسلیحاتی ارتش عراق در شمال این کشور در آن واقع است، به طور کامل به دست تروریستها افتاده است.
 
به گفته این منبع، مقادیر زیادی سلاح و مهمات متعلق به ارتش در این انبار وجود داشته است.
 
چراغ سبز المطلک به تکفیریها/استقرار هزاران نیروی ارتش در حوزه های نفتی
 
منابع امنیتی عراقی از استقرار هزاران نیروی ارتش و پلیس در حوزه های نفتی کرکوک برای حمایت از این مناطق استراتژیک در برابر تجاوزات احتمالی تروریستهای داعش خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، صالح المطلک معاون سنی مذهب نخست وزیر عراق اعلام کرد عناصری از ارتش با القاعده ارتباط دارند.
 
وی در گفتگو با اسکای نیوز عربی خواستار بازنگری در ساختار ارتش و تشکیل تیمهای دفاع از مردم شد.
 
مطلک در اظهارنظر تامل برانگیز که نوعی چراغ سبز به تروریستهای داعش قلمداد می شود، گفت پیشتر درباره عدم برآورده شدن خواسته های تظاهرات کنندگان که در الانبار و موصل تظاهرات کرده بودند، هشدار داده بود.
 
حرکت نیروهای ارتش عراق به سمت کرکوک
 
منابع امنیتی اعلام کردند نیروهای کردی و عراقی برای حمایت از شهر کرکوک در برابر تجاوزات تروریستهای داعش به سمت این شهر حرکت کردند.
 
بر اساس این گزارش، هزاران نیروی ارتش و پلیس عراق نیز در حوزه های نفتی حساس استان کرکوک برای دفع تجاوزات احتمالی داعش مستقر شده اند و از این حوزه ها حفاظت می کنند.
 
واکنش امارات و انگلیس به اشغال موصل/ائتلاف ملی خواستار اتحاد عراقیها در مقابل داعش شد
 
مقامات اماراتی و انگلیسی در پی اشغال شهر موصل توسط تروریستهای تکفیری داعش از اوضاع کنونی عراق ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع شیخ عبدالله بن زاید اعلام کرد کشورش با نگرانی شدیدی حوادث تروریستی را که در شهر موصل عراق رخ داده است دنبال می کند.
 
وی افزود کشورش تروریسم را با تمام اشکالش رد و از ثبات و وحدت عراق حمایت می کند.
 
وزارت خارجه امارات اعلام کرد وزیر خارجه این کشور شامگاه سه شنبه در تماس تلفنی با هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق، اوضاع موصل را بررسی کرد.
 
وزیر خارجه امارات به همتای عراقی خود گفته است ما با نگرانی شدیدی آنچه را در موصل می گذرد، پیگیری می کنیم و به شدت اقدامات عناصر تروریستی در ایجاد رعب و وحشت برای مردم و غیرنظامیان و نابودی دارایی ها آنها را محکوم می کنیم.
 
دولت انگلیس هم حملات تروریستهای داعش به شهر موصل و اشغال این شهر را محکوم کرد و از دولتمردان عراق خواست دلایل ناامنی در این کشور را بررسی کنند.
 
هیو روبرتسون وزیر امور خاورمیانه دولت انگلیس اعلام کرد ما حمایت کامل خود را از دولت عراق در جنگ با تروریسم مورد تاکید قرار می دهیم و از دولت جدید عراق که به سرعت تشکیل خواهد شد می خواهیم به رهبران سیاسی اجازه دهد با کمک یکدیگر دلایل از بین رفتن امنیت را در عراق بررسی کنند.
 
آمادگی جیش المهدی برای کمک به ارتش عراق
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه پانوراما الشرق الاوسط، مقتدی صدر رهبر جریان صدر از آمادگی جیش المهدی برای کمک به ارتش عراق برای مقابله با داعش خبر داد.
 
ادامه حمایت علمای نجف از مبارزه با تروریسم/واکنش حکیم و آماده باش سلیمانیه برای استقبال از آوارگان
 
واکنش حکیم به تحرکات داعش، درخواست کمک مردم تلعفر و درگیریها در منطقه سلیمان بیک میان تروریستها و نیروهای امنیتی از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات، سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در واکنش به اشغال شهر موصل از سوی تروریستها اعلام کرد باید با تحکیم جبهه داخلی، تروریستها و قاتلان را سرکوب کرد و با حمایت از غیرنظامیان بیگناه، فرصت را از تروریستها گرفت.
 
منابع عربی از تشکیل اتاق مشترک میان نخست وزیری عراق و ریاست منطقه کرستان در خصوص اوضاع استان نینوی خبر دادند.
 
استان سلیمانیه هم با اعلام حالت آماده باش، از آمادگی برای پذیرش مجروحان و استقبال از آوارگانی که در معرض حملات تروریستهای داعش قرار دارند، خبر داده است.
 
المیادین گزارش داد مردم تلعفر خواستار کمک فوری مقامات به نیروهای ارتش مستقر در این شهر برای مقابله با داعش شدند.
 
اعزام نیروهای ویژه برای پاکسازی موصل/ واکنش دیرهنگام آمریکا به تحولات عراق
 
وزارت دفاع عراق از اعزام نیروهای امنیتی ویژه به شهر موصل برای بیرون راندن تروریستهای داعش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه المیادین به نقل از وزارت دفاع عراق از اعزام نیروهای امنیتی ویژه به شهر موصل برای بیرون راندن تروریستهای داعش از این شهر خبر داد.
 
واکنش دیرهنگام آمریکا به اشغال موصل
 
از سوی دیگر آمریکا در واکنشی دیرهنگام به تحولات امنیتی عراق به ویژه اشغال شهر موصل از سوی تروریستهای داعش، به ابراز تاسف از این حادثه بسنده کرد.
 
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن از واکنش قوی و هماهنگ برای دفع تجاوز داعش به موصل حمایت می کند.
 
وزارت خارجه آمریکا خاطر نشان کرد ایالات متحده کمکهای لازم را در اختیار دولت عراق قرار خواهد داد.
 
خبر دیگر اینکه تروریستهای داعش بر نیروگاه برق بیجی در شمال تکریت مسلط شدند.
 
حمايت آیت الله سیستانی از ارتش عراق در جنگ با تروریستهای تکفیری
 
مرجع عالي دینی عراق بر حمايت خود از ارتش و نیروهای امنیتی این کشور در مقابله با تروریستهای داعش در مناطق مختلف عراق تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز به دنبال ادامه عملیات ارتش علیه تحرکات اخیر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در این کشور، "آیت الله سیستانی" مرجع عالیقدر شیعیان عراق، بر حمایت خود از نیروهای مسلح و ارتش عراق در سرکوب تروریسم تأکید کرد.
 
مرجع بزرگ دینی عراق همچنین ارتش و نیروهای مسلح را به پایداری و ایستادگی بیشتر در این راه تشویق کرد.

طبق بیانیه ای که در همین راستا از سوی دفتر این مرجع عالیقدر منتشر شد آیت الله سیستانی ضمن ابراز نگرانی شدید از وخامت اوضاع امنیتی در استان نینوی از همه رهبران سیاسی و دولتی عراق خواست تا هماهنگی و همکاریهای لازم را در راستای ریشه کنی تروریسم، به عمل آورند.

وی همچنین بر لزوم اتحاد بیشتر میان مسئولان عراقی برای حل مشکلات کشور تأکید کرد.
 
بسیج مردمی در مبارزه با تروریسم/علیه داعش سلاح به دست می گیریم
 
منابع عربی از سیطره داعش بر مناطقی از کرکوک و اعلام آمادگی شهروندان و مسئولان عراقی برای مشارکت در مبارزه با تروریسم و سرکوب داعش در عراق خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در ادامه حملات تروریستی اخیر خود در کرکوک توانست بر مناطق مختلفی از این استان سیطره پیدا کند.
 
از سوی دیگر با سیطره داعش بر مناطق مختلف شهر موصل گروهی از مسئولان و شهروندان عراقی ضمن محکوم کردن فعالیتهای تروریستی در استانهای الانبار، نینوا و دیالی اعلام کردند که دوشادوش ارتش سلاح به دست می گیرند تا عراق را از شر داعش پاک کنند.
 
"جمال طاهر بکر" رئیس پلیس استان کرکوک در این خصوص اظهار داشت: شیوخ و سران قبایل در کرکوک بر حمایت عشایر و قبایل ساکن در این شهر از نیروهای امنیتی و ارتش تأکید کردند.
 
سیطره داعش بر بخشهایی از کرکوک/واکنش بان کی مون به اشغال موصل
 
رسانه های عراق از سیطره تروریستهای داعش بر بخشهایی از کرکوک خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد تروریستهای داعش بر بخشهایی از استان کرکوک مسلط شده اند.
 
تروریستهای تکفیری پیش از این بر شهر موصل مسلط شده اند .
 
خبر دیگر اینکه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به تحولات عراق واکنش نشان داد و اوضاع امنیتی این کشور به ویژه موصل را نگران کننده خواند.
 
عملیات نظامی با مشارکت پیشمرگان/داعش 3000 زندانی را فراری داد
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النهرین، نوری المالکی اعلام کرد: نیروهای مسلح ظرف 24 ساعت موصل را پس خواهند گرفت.
 
این درحالی است ک وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه ای از اختصاص منطقه التاجی به عنوان مکان تجمع نیروهای مسلحی که از موصل عقب نشینی کرده اند و انتقال هواپیماهای نظامی به کرکوک خبر داد.
 
یک منبع وابسته به پلیس کرکوک به شروع عملیات نظامی در الحویجه در جنوب غرب کرکوک با مشارکت پیشمرگان برای تامین امنیت مرزهای استان کرکوک با نینوی اشاره کرد.
 
ابراهیم باجلان از رهبران اتحادیه میهنی کردستان در دیالی اعلام کرد: نیروهای پیشمرگه اگر داعش وارد مناطق مورد نزاع در دیالی شوند دست بسته باقی نمی مانند. مبارزه با گروههای افراطی وظیفه همه عراقی هاست.
 
این درحالی است که منابع عراقی از تسلط داعش بر مناطق الحویجه و الزاب پس از عقب نشینی نیروهای ارتش و پلیس از مقرهای خود خبر دادند.
 
از سوی دیگر نوری المالکی دستور بازداشت نظامیان فراری از مقابل داعش را داد. حسن الشمری وزیر دادگستری عراق نیز خواستار نظامیان خائن به دادگاه نظامی به اتهام خیانت به کشور شد.
 
در همین حال داعش از تسلط بر سه زندان در موصل و آزاد کردن 3000 نفر از این زندانها خبر داد.
 
از سوی دیگر سرهنگ احمد الحسناوی مدیر رسانه ای پلیس کربلا از تدابیر لازم برای تامین امنیت زائران نیمه شعبان در این استان خبر داد.
 
وی افزود: علاوه بر نیروهای امنیتی 1700 داوطلب زن در طرح امنیت زائران مشارکت خواهند کرد و وزارت کشور با تجهیز پلیس کربلا به دستگاه های کشف مواد منفجره و نیروهای کمکی موافقت کرده است.
 
برکناری رئیس پلیس صلاح الدین/ اعزام نیروی کمکی از کرکوک برای مقابله با داعش
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه السومریه، محمد الصهیود نماینده ائتلاف دولت قانون اعلام کرد: اسامه النجیفی و برادرش آثیل النجیفی خائن هستند زیرا به ارتش دستور دادند که موصل را به داعش هدیه کند. آنها از ابتدا بستر لازم را برای تروریستها فراهم آوردند و با تحرکات ارتش در موصل مخالفت کردند.
 
وی افزود: مسئولیت آنچه در حال حاضر در موصل می گذرد برعهده النجیفی و برادرش است.
 
از سوی دیگر علی الموسوی مشاور نخست وزیر عراق اعلام کرد: فرماندهی کل نیروهای مسلح دستورات شدیدی را برای محاسبه مقصران صادر کرده است که مجازاتها در برخی موارد در حد اعدام است.
 
یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین از تسلط داعش بر ساختمان فرمانداری و اداره پلیس الشرقاط و سوزندان مرکز نیروی ویژه آن خبر داد.
 
به گفته منابع امنیتی نیروهای داعش بر یکی از جاده های اصلی شرق تکریت مستقر شده اند و در مناطق بیجی و تکریت مقررات منع آمد و شد اعلام شده است و دهها خانوار از تکریت به شمال عراق مهاجرت کرده اند.
 
احمد الکریم رئیس شورای استان صلاح الدین از برکناری جمعه عنان رئیس پلیس صلاح الدین و انتخاب حمد النامس به جای وی خبر داد.
 
از سوی دیگر انتصار الجبوری نماینده وابسته به فهرست متحدون گفت: در موصل نیروی پلیس و امنیتی دیده نمی شود. آنچه جای سئوال دارد سرنوشت 52 هزار نظامی است که سلاح خود را بر زمین گذاشته اند و یونیفرم نظامی را با لباس شخصی عوض کردند. داعش بر استان مسلط است و مردم نمی دانند چه کار کنند. برخی به استانهای کردنشین فرار کرده اند و برخی نیز به غرب نینوی گریخته اند.
 
این در حالی است که خضیر الخزاعی معاون رئیس جمهوری عراق خواستار برگزاری نشست فوق العاده پارلمان عراق برای اعلام حالت فوق العاده در کشور شد.
 
همزمان نبیل العربی در واکنش به حوادث عراق اعلام کرد: توافق ملی باید در عراق حاصل شود به ویژه که امنیت و ثبات سیاسی عراق در خطر است. افزایش عملیات تروریستها نگران کننده است.
 
وی ضمن ابراز همبستگی کامل با عراق و ملت آن در برابر تروریستها،حمایت کامل خود را از تلاش های دولت عراق علیه تروریسم اعلام کرد.
 
العربی خواستار تحرک جدی گروههای سیاسی عراقی علیه تروریسم شد.
 
این در حالی است که حزب کمونیست نیز از عملیات ارتش عراق علیه گروههای مسلح حمایت کرد.
 
شیخ احمد الکبیسی از شخصیت های دینی عراقی خواستار مقابله با دولت اسلامی عراق و شام شد.
 
همزمان یک منبع وابسته به پلیس کرکوک اعلام کرد: نیروی کمکی از کرکوک برای کمک به نیروهای تیپ 49 وابسته به عملیات دجله پس از محاصره آنها از سوی داعش اعزام شده است.
 
این منبع افزود: اوضاع امنیتی در مناطق جنوب غربی کرکوک و به ویژه الحویجه، الزاب، العباسی و الریاض بحرانی است و گروههای مسلح به تعدادی از مراکز ارتش یورش برده اند. نیروهای کمکی بیشتری طی ساعات آینده به الحویجه اعزام خواهد شد.
 
حملات برق آسای جنگنده های ارتش عراق علیه داعش/ دولت تیم بحران تشکیل داد
 
منابع امنیتی در عراق از حملات جنگنده های ارتش عراق به مواضع گروه تروریستی داعش در شهر موصل خبر می دهند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری المسله، جنگنده های ارتش عراق ساعتی پیش مواضع داعش را در موصل بمباران کرده اند.
 
نیروهای داعش امروز با یورش به موصل بر این شهر مسلط شده اند.
 
از سوی دیگر، "نوری المالکی" نخست وزیر عراق از تشکیل تیم بحران برای مقابله به اقدامات تروریستها تکفیری در این کشور خبر داد.
 
نخست وزیر عراق همچنین از کشورهای همسایه عراق خواست از نفوذ اعضای گروههای تروریستی به عراق جلوگیری کرده و خطوط کمک رسانی به آنها را قطع کنند.
 
ده ها تبعه ترکیه در عراق ربوده شدند
 
گزارش ها حکایت از ربوده شدن شماری از راننده کامیون های ترکیه در موصل عراق دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت دیلی، یک مقام ترک که نامش برده نشده است در مصاحبه ای با رویترز با اشاره به تصرف شهر موصل عراق توسط گروه تروریستی داعش گفت: ما از طریق کنسولگری در حال بررسی صحت خبر ربوده شدن 28 راننده ترک هستیم.
 
بنا بر این گزارش ارتباط تلفنی ترکیه با کنسولگری این کشور در موصل قطع شده است و تنها راه اتباطی آنکارا از طریق تلفن همراه کنسول این کشور است.
 
جلوگیری از ورود نیروهای داعش به کربلا/ ارتش عراق به حالت آماده باش کامل درآمد
 
منابع امنیتی در عراق اعلام کردند: چندین عضو گروه تروریستی داعش پیش از نفوذ به کربلا در پوشش راننده تانکرهای نفتی بازداشت شدند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری المسله، نیروهای امنیتی عراق امروز چندین عضو گروه تروریستی داعش را که در نظر داشتند در پوشش راننده تانکرهای نفتی وارد کربلا شوند را بازداشت کردند.
 
این اعضای داعش در نظر داشتند در پوشش راننده وارد کربلا شده و به اقدامات تروریستی در این شهر مقدس بپردازند.
 
ارتش عراق همچنین امروز دو بمب را در یکی از خیابانهای کربلا خنثی کردند.
 
از سوی دیگر، ارتش عراق در پی تحرکات گسترده داعش در موصل، کرکوک و صلاح الدین به حالت آماده باش کامل درآمده است.
 
بیانیه ائتلاف اتحاد ملی درباره تحرکات داعش/ مالکی خواستار برقراری حالت فوق العاده شد
 
ائتلاف اتحاد ملی عراق ساعتی پیش با صدور بیانیه به تحرکات جدید گروه تروریستی داعش در استانهای مختلف عراق واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری المسله، ائتلاف اتحاد ملی عراق با صدور بیانیه ای از ملت عراق و تمامی جریانهای سیاسی این کشور خواست در برابر تروریسم هم قسم شده و یکپارچه عمل کنند.
 
در بیانیه ائتلاف اتحاد ملی عراق آمده است: تمامی گروهها باید اقدامات تروریستی و تلاشهای تفرقه افکنانه میان ملت عراق را محکوم کنند.
 
اعضای ائتلاف اتحاد ملی عراق با حضور در منزل "ابراهیم الجعفری" رئیس این ائتلاف، آخرین تحولات امنیتی کشور را بررسی کرده اند.
 
در تحولی دیگر، "نوری المالکی" نخست وزیر عراق در نخستین واکنش به تحرکات گروه تروریستی داعش، از پارلمان این کشور خواست در عراق حالت فوق العاده برقرار کنند.
 
تکفیریها وارد استان کرکوک شدند/ انتشار بیانیه دولت عراق تا دقایقی دیگر
 
منابع امنیتی در عراق دقایقی پیش از ورود اعضای گروه تروریستی داعش به استان کرکوک پس از اشغال موصل خبر دادند.
 
تسلط داعش بر فرودگاه نظامی الشرقاط در صلاح الدین/حرکت تروریست ها به سوی تلعفر
 
منابع عراقی از تسلط داعش بر فرودگاه نظامی الشرقاط و پیوستن زندانیانی به تروریست ها خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه المسله، منابع آگاه اعلام کردند: مسعود بارزانی به نیروهای پیشمرگه و آسایش دستور داده است که اجازه ورود آوارگان موصلی به شهرهای اربیل، سلیمانیه و دهوک را ندهند. صفهای طولانی در برابر مراکز ایست بازرسی منتهی به شهرهای کردستان عراق کشیده شده است.
 
یک منبع امنیتی در صلاح الدین از تسلط داعش بر فرودگاه نظامی الشرقاط و در اختیار گرفتن یک بالگرد از سوی آنها خبر داد و افزود: گروه های تروریستی در حال حرکت به سوی تلعفر هستند.
 
منابع امنیتی در استان نینوی از پیوستن صدها فراری از زندان التسفیرات در الفیصلیه و زندان مبارزه با تروریسم در الجوسق و بادوش به داعش و نبرد علیه نیروهای امنیتی عراقی خبر دادند.
 
این منابع اعلام کردند: این زندانیان با لباس ویژه زندانیان در مناطق مختلف موصل پخش شده اند.
 
آماده باش در دیالی/ تسلط داعش بر پایگاه هوایی در جنوب موصل
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه السومریه، عبدالامیر الزیدی فرمانده عملیات دجله اعلام کرد: همه نیروهای امنیتی در استان دیالی به دنبال اشغال موصل از سوی داعش به حال آماده باش درآمده اند.
 
وی افزود: آنچه در موصل رخ داد دیگر در دیالی تکرار نخواهد شد و همکاری مردم دیالی با نیروهای امنیتی مانع از هر توطئه ای ضد ثبات داخلی خواهد شد. نیروهای امنیتی توان مقابله با هرج و مرج طلبان را دارد و به شدت به آنها به مقابله بر می خیزد.
 
الزیدی تاکید کرد: مرحله کنونی تلاش امنیتی را طلب می کند و دیالی امانتی بر گردن همه است.
 
از سوی دیگر در کرکوک نیز مقررات منع آمد و شد از ساعت یازده شب تا چهار صبح برقرار شد و از شهروندان درخواست همکاری شد.
 
یک منبع امنیتی در استان نینوا از تسلط داعش بر پایگاه هوایی القیاره در جنوب موصل بعد از عقب نشینی ارتش از این پایگاه خبر داد و افزود: گروه های مسلح در حال حرکت به سوی تلعفر در غرب موصل پس از عقب نشینی کامل ارتش و پلیس از این منطقه خبر دادند.
 
داعش مناطقی از صلاح الدین را هم اشغال کرد/ فرار 1400 زندانی خطرناک در نینوا
 
منابع امنیتی عراقی از پیشروی داعش به سوی استان صلاح الدین پس از اشغال کامل موصل و فرار صدها زندانی خطرناک از نینوی خبر دادند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النهرین، یک منبع وابسته به پلیس عراق در استان صلاح الدین اعلام کرد: گروه تروریستی داعش ساعاتی پس از تسلط بر شهر موصل، فروگاه و ساختمان استانداری و همه مقرهای امنیتی آن در حال پیشروی به سوی استان صلاح الدین هستند و مناطق الساحل الایسر در شرق الشرقاط در شمال تکریت را اشغال خود درآورده اند.
 
منابع امنیتی عراقی افزودند: مناطق قنیطره، الخمیسات، شیخ حمد در 120 کیلومتری شمال تکریت به طور کامل تحت کنترل داعش درآمده است.
 
به گفته منابع آگاه داعش با پرچم های سیاه در حال جولان دادن در این مناطق هستند و از مردم می خواهند که به آنها بپیوندند.
 
یک منبع وابسته به پلیس عراق در استان دیالی اعلام کرد: بر اثر انفجار بمب در غرب بعقوبه 15 نفر کشته و زخمی شدند.
 
صادق الحسینی رئیس کمیته امنیتی شورای استان دیالی بیان کرد: بمب کار گذشته در نزدیکی تشییع کنندگان یک استاد دانشگاه که شب قبل کشته شده بود سبب کشته و زخمی شدن شماری شد. داعش مسئول این جنایت است.
 
یک منبع وابسته به پلیس استان نینوا از فرار 140 زندانی از زندان بادوش در این استان پس از سیطره داعش بر آن خبر داد.
 
سیطره کامل داعش بر موصل/استاندار نینوا گریخت
 
در پی درگیری عناصر داعش با نیروهای امنیتی عراق که از صبح امروز آغاز شده است شهر موصل به طور کامل تحت سیطره داعش قرار گرفت و استاندار نینوا نیز فرار کرد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری المسله، یک منبع پلیس استان نینوا امروز اعلام کرد که عناصر گروه تروریستی داعش به طور کامل شهر موصل را تحت سیطره خود قرار داده اند.
 
افراد مسلح داعش از صبح سه شنبه  با نیروهای امنیتی و ارتش عراق در موصل درگیر بودند و از سمت راست استان نینوا حمله ور شدند و ساختمان استانداری و ساختمانهای دولتی مجاور را تحت کنترل خود درآوردند.
 
داعشی ها همچنین بر فرودگاه موصل در شمال این شهر سیطره پیدا کردند و پس از آن مرکز پلیس در منطقه "الدواسه" در مرکز موصل به دست تروریستها افتاد و این افراد سپس به سمت چپ موصل پیشروی کردند.
 
این منبع پلیس عراق افزود: "اثیل النجیفی" استاندار نینوا در پی شدت درگیریها در داخل ساختمان استانداری توسط گروه های مسلح محاصره شد، اما وی توانست با کمک نیروهای پلیس فرار کند.
 
از سوی دیگر "احسان العوادی" نماینده ائتلاف دولت قانون اسامه النجیفی رئیس پارلمان و برادرش اثیل النجیفی استاندار نینوا را مسئول حوادث موصل دانست چرا که به عقیده وی این افراد با دولت در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری نمی کنند.
 
این در حالی است که ائمه و خطیبان استان نینوا از مردم عراق خواسته اند که با عناصر گروه داعش مبارزه کنند.
 
سرکرده داعش در دیر الزور کشته شد
 
منابع امنیتی امروز از هلاکت سرکرده گردان "البتار" داعش در حومه دیرالزور به دست نیروهای النصره را خبر دادند.
 
منابع عشایری به تازگی از درگیریهای شدید النصره و داعش در دیرالزور بر سرمنابع نفتی و مجبور نمودن برخی عشایر به حضور در این نبردها خبر داده بودند.
 
تخلیه دفاتر احزاب کرد در موصل/ سیطره داعش بر فرودگاه شهر
 
یک مسئول اطلاع رسانی حزب دموکراتیک کردستان در استان نینوا صبح سه شنبه اظهار داشت: مقرهای دو حزب دموکراتیک کردستان و اتحادیه میهنی کردستان در شهر موصل به طور کامل تخلیه شدند.
 
وی با بیان این مطلب افزود: این اقدام به دلیل سیطره عناصر داعش بر اغلب مناطق موصل صورت گرفته است.
 
در همین حال المیادین نیز گزارش داد که افراد مسلح داعش بر فرودگاه موصل واقع در شمال این شهر سیطره کرده اند.
 
گفتنی است دفاتر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق طی چند روز اخیر در مناطق مختلف عراق هدف انفجار و حملات تروریستی گروه داعش قرار گرفته است.
 
ادامه انفجارها در بغداد و افزایش تلفات غیر نظامیان
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  الفرات، دوشنبه شب انفجار پنج بمب در مناطق مختلف بغداد به کشته و زخمی شدن بیش از 40 غیر نظامی منجر شد.
 
یک منبع امنیتی گفت یک بمب در نزدیکی مسجد عمار بن یاسر در محله اور منفجر شد که یک کشته و هفت زخمی به جا گذاشت.

این دومین بمبی بود که در محله اور منفجر شده است که بر اثر آن شش غیرنظامی زخمی شدند.
 
در خیابان الفلاح در شهرک صدر بغداد هم چهار غیر نظامی بر اثر انفجار بمب زخمی شدند.
 
تروریستها همچنین بمبی را در خیابان الفلاح در شهرک صدر منفجر کردند که به زخمی شدن چهار غیرنظامی منجر شد.
 
این پنجمین انفجار در شرق بغداد بود که در داخل یک اتوبوس در میدان مظفر شهرک صدر منفجر شد، یک بمب هم در نزدیکی بازارهای منطقه الشعب منفجر شد که بیش از 40 کشته و زخمی به جا گذاشت.
 
اخبار ضد و نقیض درباره فرودگاه موصل
 
از سوی دیگر خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از یک منبع امنیتی از سیطره تروریستهای داعش بر فرودگاه شهر موصل خبر داد.

به گفته این منبع امنیتی، تروریستهای داعش توانسته اند بر فرودگاه شهر موصل مسلط شوند .
 
پیشتر نیز یک منبع امنیتی گفته بود تروریستهای داعش توانسته اند بر نیمی از شهر موصل و ساختمان استانداری نینوی و مرکز پلیس مسلط شوند.
 
بر اساس این گزارش، در پی سیطره تروریستهای داعش بر بخشهایی از موصل، پخش برنامه های شبکه های تلویزیونی در این مناطق قطع شد.
 
انفجار پل فلوجه-بغداد با قایق بمبگذاری شده / افزایش تدابیر امنیتی
 
شبکه السومریه خبر داد، صادق الحسینی رئیس کمیته امنیتی شواری استان دیالی اعلام کرد: دستگاههای امنیتی تدابیر پیشگیرانه ای در اطراف سی مرقد و مزارهای دینی در مناطق مختلف دیالی ظرف 24 ساعت گذشته برای مقابله با اقدامات تروریستی اتخاذ کرده اند.
 
وی افزود: مرقدها و مزارهای شخصیت های دینی یکی از اهدافی است که گروههای افراطی به دنبال حمله به آن و فتنه افکنی هستند.
 
از سوی دیگر شلال عبدول فرماندار منطقه طوز خورماتو آمار انفجارهای انتحاری در طوز خورماتو در صلاح الدین را 20 کشته و 115 زخمی که بیشتر آنها از نیروهای امنیتی هستند اعلام کرد.
 
این درحالی است که جبار الموسوی رئیس کمیته امنیتی در شورای استان ذیقار از اعزام نیروهای ویژه از این استان به کربلا و بابل برای مشارکت در طرح امنیتی حمایت از کساانی که در جشن های نیمه شعبان شرکت می کنند خبر داد.
 
از سوی دیگر شبکه العربیه از انفجار پل ارتباطی میان فلوجه و بغداد در عراق با قایق بمبگذاری شده خبر داد.

انفجار ها در بغداد و کرکوک و مقر اتحادیه میهنی کردستان 

بغداد شامگاه شنبه درپی حملات تروریستهای تکفیری به الرمادی و موصل و دیالی و خنثی شدن توطئه اشغال مرقد مطهر امامین عسکریین(ع) از سوی داعش، شاهد انفجار هفت بمب و شش خودرو بمبگذاری شده بود که 20 کشته و 77 زخمی به جا گذاشت.پ

 سومریه نیوز نیز خبر داد، یک منبع پلیس استان دیاله اعلام کرد که یک دستگاه خودرو بمبگذاری شده صبح امروز مقر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در منطقه جلولاء در 70 کیلومتری شمال شرق بعقوبه منفجر شد.
 
این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: بلافاصله پس از این انفجار یک فرد انتحاری خود را منفجر کرد. المیادین نیز در این رابطه گزارش داد که چند دفتر احزاب کُرد در شهر بعقوبه منفجر شده است که بر اثر این انفجارها حدود 70 نفر کشته و زخمی شده اند.
 
پایگاه خبری المسله نیز گزارش داد که "کریم شلس الکروی" فرمانده گردان اضطراری جلولاء در انفجار مقر اتحادیه میهنی کردستان عراق کشته شد.
 
همچنین سه انفجار در مسیر گشتی نظامیان عراقی در منطقه "سرکلان" در شمال غرب کرکوک رخ داد. در تکریت نیز شش غیر نظامی بر اثر انفجار یک دستگاه خودرو بمبگذاری شده زخمی شدند.

ناکامی داعش در اشغال حرمین عسکریین 

تروریستهای تکفیری داعش روز پنجشنبه هفته گذشته قصد حمله به حرمین امامین عسکریین علیهما السلام و اشغال این مکان مطهر را داشتند که با دخالت به موقع نیروهای امنیتی و عشایر، در این راه ناکام ماندندو متحمل تلفات سنگین شدند.