حضور پر رنگ مردان احمدی نژاد در جلسات وحدت اصولگرایان/ دعوت هایی که تشکیلاتی نیست

اصولگرایان,مجلس هشتم,مجلس نهم

اصولگرایان کم کم فعالیت های خود را منظم تر از قبل پیگیری می کنند. مهمترین فعالیت شان جلسات منظمی با محوریت حجت الاسلام تقوی است که هر دو هفته یک بار برگزار می شود.

محمود عزیزی: پیگیری های خبرآنلاین درباره اینکه چه کسانی در این نشست های شرکت می کنند نشان داد علاوه بربرخی چهره های مشهور اصولگرا که عضو جبهه پیروان هستند،3 نفر از وزراي رئیس جمهور سابق هم جزو دعوت شدگان به این نشست ها هستند.اعضای جبهه پایداری، جمعیت رهپویان و ایثارگران هم به صورت تلفنی و حضوری به این نشست دعوت شده اند، اما تاکنون در این نشست ها حضور نیافتند.
آن طور که محسن کوهکن نائب رئیس جبهه پیروان به خبرآنلاین می گوید نبی حبیبی و بادامچیان از اعضای حزب موتلفه، سعید لو، حاجی بابایی و زیبافان از وزرا و نزدیکان رئیس جمهور سابق و  همچنين محمدرضا باهنر برخی از چهره های مشهوری هستند که در این نشست ها حضور می یابند.

دعوت ها  تشکیلاتی نیست

بادامچیان عضو قدیمی حزب موتلفه که خودش سابقه زیادی در جمع کردن اصولگرایان دارد، حضور خود و نبی حبیبی را در این نشست ها تائید می کند ، اما در گفت و گو با خبرآنلاین تاکید می کند:« آقای نقوی افراد را تشکیلاتی دعوت نکرده است، شخصیتی بوده است؛ بنده و آقای حبیبی هم به عنوان حزب موتلفه اسلامی به این جلسات نمی رویم.»
بادامچیان  حاضر به بیان جزئیاتی بیشتر از اینکه چه افرادی دیگری به این نشست ها دعوت شده اند نیست و این امر را در حوزه مسئولیت میزبان جلسه می داند.

ریش سفیدی هنوز جواب می دهد؟

در روزهایی که مرشد اصولگرایان آیت الله مهدوی کنی بر بستر بیماری است، این نشست می تواند برای اصولگرایان غنیمت باشد. سلامت مهدوی کنی اگر چه خبری خوب برای بسیاری از اصولگرایان است، اما بعید است بتواند منجر به میانداری مجدد رئیس مجلس خبرگان رهبری برای اصولگرایان شود. تجربه مجلس هشتم و نهم نشان داد تلاش های جامعه روحانیت و مدرسین برای وحدت اصولگرایان در روزگار جدید موثر نیست و ریش سفیدی مردان با تجربه، نسل جدید اصولگرا را راضی نمی کند.ضمن اینکه اصولگرایان تازه نفس حاضر به پذیرش نظرات چهره های قدیمی این جبهه نیستند.

جمعیت ایثارگران نخستین گروهی بود که در میانه دوران اصلاحات ، ساز جدایی از اصولگرایان قدیمی را کوک کرد؛ اوج فعالیت های تشکیلاتی این گروه در سال 84 در قالب حمایت از قالیباف نمایان شد، هر چند در نهایت محمود احمدی نژاد که سابقه عضویت در جامعه مهندسین و ایثارگران را داشت به پاستور رسید.

منتقدان  از سکوت تا مچ گیری از دولت جدید

اگر احمدی نژاد در سالهای ابتدایی دولت نهم شیفتگان زیادی در حوزه های قدرت داشت، از ابتدای دولت دهم کم کم این حمایت ها کمتر شد. صدای حامیان به خاطر تخلفات دولت، دور زدن قانون، وعده هایی که ضمانت اجرایی نداشت و البته خانه نشینی 11 روزه دیگر بلند نبود.
حامیان جبهه پایداری می گویند تشکیل این گروه سیاسی برای حمایت از گفتمان سوم تیربوده که با تشکیل دولت نهم در فضای کشور ایجاد شد و ربطی به حمایت از احمدی نژاد نداشته است. موضوعی که منتقدان چندان آن را باور نکردند و برای این نظراتشان به رفتار انتخاباتی جبهه پایداری در دولت نهم و نحوه مواجهه با دولت یازدهم اشاره می کنند.

کارت زرد برای سه وزیر دولت، سوال از وزیر خارجه  در آستانه مذاکرات هسته ای و سوال از وزیر اطلاعات با 21 بند که اغلب آنها ارتباطی به حوزه مسئولیت وی ندارد از جمله اقدام های  نمایندگان منتقد است.

بازگشت با قدرت با احمدی نژاد ؟

بعد از انتخابات مجلس نهم و ریاست جمهوری یازدهم چهره های مشهور این جمع حاضر نیستند در جمع اصولگریان قدیمی تر حاضر شوند. اعتقاد به ایده خالص سازی اصولگرایان موجب شده آنها نتوانند با اصولگرایان سنتی دور یک میز بنشینند.
از سوی حضور دولتمردان سابق در نشست های اصولگرایی نشان می دهد یاران رئیس جمهورسابق طرح هایي برای آینده سیاسی خود دارند. کسی نمی داند این حضور پر رنگ با توصیه احمدی نژاد است یا آنکه یاران سابق احمدی نژاد، دیگر تصمیمی به حضور در حلقه مردان او را ندارند.
هر کدام از این احتمال ها درست باشد،یک چیز غیر قابل تشکیک است؛ مردان سابق رئیس جمهور حتما برنامه ای برای بازگشت به قدرت دارند چه با احمدی نژاد و چه بدون او.
29/212

کد N330848