افخم در نشست خبری:| 175510

تاریخ مصرف ادبیات فرانسه در مذاكرات هسته‌ای گذشته است/تاكید بر تلاش مجامع بین‌المللی در مبارز با تروریسم

سیاست خارجی

ما همواره اعلام كرده‌ایم كه سلاح هسته‌ای ایران توهمی بیش نیست و هرگونه سلاح كشتار جمعی صد در صد ضد بشری و مخالف موضع جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی مذاكرات دو جانبه و چند جانبه هسته‌ای كه از دو روز پیش آغاز شده را بسیار مفید خواند و در مورد كارشكنی‌های دولت فرانسه در روند مذاكرات گفت: متاسفانه در این دولت شاهد ادبیاتی هستیم كه تاریخ مصرف آن گذشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا مرضیه افخم در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با تحولات و ناآرامی‌های عراق و علت بروز این ناآرامی‌ها گفت:‌ طی چندین روز گذشته برخی عملیات تروریستی در مناطق مختلف عراق صورت گرفته است كه خوشبختانه با فعالیت‌های خوب ارتش عراق، مردم و پلیس اقدامات این تروریست‌ها تقریبا مهار شده است و امیدواریم در چارچوب وحدت ملی عراق موضوع تروریسم در این كشور حل شود.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: اما همانطور كه جمهوری اسلامی پیش‌تر هشدار داده بود كه خطر تروریسم مربوط به یك منطقه نخواهد بود و به سراسر كشورها گسترش خواهد یافت. حامیان تروریست‌ها دامنه فعالیت خود را در منطقه گسترش داده‌اند و بنابراین فعالیت مجامع بین‌المللی در خصوص مبارزه با تروریسم بیش از هر زمان دیگری ضروری است و باید به تروریسم به عنوان یك خطر جهان‌شمول نگاه شود و با این پدیده باید به صورت یك تلاش جمعی به طور ریشه‌ای برخورد شود.

وی ابراز امیدواری كرد عراق نیز با همبستگی مجموعه عوامل دولتی و ملت بتوانند اینگونه فعالیت‌ها را در آن كشور ریشه‌كن كند.

افخم در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با سخنان مقامات فرانسوی مبنی بر اینكه بیشترین اختلافات در خصوص مذاكرات هسته‌ای ایران مربوط به تعداد سانترفیوژها است، خاطرنشان كرد: طی دو روز گذشته و همچنین امروز و فردا دیدارهای جدی با طرفین مذاكره كننده و با حضور نماینده اتحادیه اروپا شروع شده است و در حال انجام است ضمن اینكه این گفت‌وگو‌ها به صورت بسیار شفاف صورت گرفته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مجموع این‌گفت‌وگو را بسیار مفید خواند و یادآور شد: این دیدارها تا قبل از شروع بعدی مذاكرات در وین در جهت تلاش برای گفت‌وگوهای كارشناسی منسجم‌تر انجام شده تا برخی ابعاد بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. ضمن اینكه از زمان نیز بهترین استفاده به عمل آمده است و اولویت ما احقاق حقوق هسته‌ای ایران است كه در همین چارچوب نیز گفت‌وگوها در حال انجام است.

وی تاكید كرد: پذیرش واقعیت بخش مهمی از روند جاری است كه طرفین ما بیشتر به این سمت باید حركت كنند.

افخم در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در مورد اینكه مذاكرات امروز بیشتر حول چه چارچوب‌هایی صورت خواهد گرفت، با بیان اینكه این مذاكرات در چارچوب مسائل هسته‌ای در حال انجام است، افزود: زمان‌بندی مذاكرات نیز روشن است و در عین حال به دلیل اینكه طرفین می‌خواهند در خصوص دیدگاه‌های بیشتری بحث كنند، گفت‌وگو دوجانبه‌ای نیز پیش‌بینی شده است و این گفت‌وگوها امروز با خانم استون و مقام مسئول طرف فرانسوی ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در اشاره به مخالفت‌های لورانس فابیوس نیز خاطرنشان كرد: متاسفانه در این دولت شاهد ادبیاتی هستیم كه تاریخ مصرف آن گذشته است اما ما همیشه خواستار این بوده‌ایم كه واقع‌بینی در مذكرات حاكم شود و از زیاده‌خواهی‌ها پرهیز شود و این موضع صریح در همه ادوار مذكرات منعكس شده است و امیدواریم كه طی روند این مذاكرات دیدگاه‌ها به هم نزدیك‌تر شود.

وی تاكید كرد: ما همواره اعلام كرده‌ایم كه سلاح هسته‌ای ایران توهمی بیش نیست و هرگونه سلاح كشتار جمعی صد در صد ضد بشری و مخالف موضع جمهوری اسلامی ایران است.

کد N330713