سطح جدیدی از روابط میان ایران و ترکیه آغاز شد

محمد نهاوندیان

"دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به ترکیه" شب گذشته (20 خردادماه) در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور "محمد نهاوندیان" رئیس دفتر رئیس‌جمهور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران، "دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به ترکیه" شب گذشته (20 خردادماه) در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور "محمد نهاوندیان" رئیس دفتر رئیس‌جمهور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ابتدا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا سفر رئیس جمهور به ترکیه مورد استقبال رسانه‌ها قرار گرفته است؟ گفت: ایران و ترکیه دو کشور بسیار مهم از نظر اقتصادی و سیاسی در منطقه است.


نهاوندیان با اشاره به مشکلات ناامنی که در بسیاری از کشورهای منطقه صورت گرفته است، افزود: کشورهای منطقه با مشکلات جدی دست به گریبان هستند، این در حالی است که ایران و ترکیه از ثبات و اثرگذاری قابل توجهی برخوردار است.


وی با بیان اینکه ایران و ترکیه در برخی از مسائل منطقه‌ای در طی سالهای اخیر تفاوت دیدگاه و تحلیل داشته‌اند، ادامه داد: گفتگو، رایزنی، همکاری و برنامه‌‌ریزی در چنین سطحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه در طی 18 سال گذشته چنین شکلی از روابط را شاهد نبودیم، گفت: رئیس جمهور کشورمان به دعوت رسمی رئیس جمهور ترکیه به این کشور سفر کردند.


سطح جدیدی از روابط میان ایران و ترکیه آغاز شد


نهاوندیان با اشاره به تشکیل شورای مشترک راهبردی میان دو کشور به عنوان آغاز سطح جدیدی از روابط افزود: با مشارکت هیئت وزیران دو طرف مسائل دوجانبه و منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


وی با تاکید بر رویکرد فعال ایران در دیپلماسی برد_برد خاطرنشان کرد: این رویکرد در سطوح اقتصادی و سیاست خارجی قابل شناسایی است.


* ایران در جبهه دفع تحریم پیروز عمل کرده است


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه تجلی این مفهوم بسیار در مناسبات خارجی مهم است، افزود: ایران در مذاکرات 1+5 سیاست رفع تحریم را دنبال می‌کند اما همزمان در جبهه دفع تحریم نیز بسیار فعال و پیروز عمل کرده است.


*سیاست همکاری با همسایگان باطل‌السحر حرکت‌های تحریمی بوده است


نهاوندیان گفت: سیاست همکاری و رابطه نزدیک با همسایگان همیشه باطل‌السحر حرکت‌های تحریمی و تحمیل انزوا به ایران بوده است، به طوری که هرچه با همسایگان روابط درهم تنیده‌تری داشته باشیم بدخواهان آنسوی اقیانوس‌ها کمتر می‌توانند ایران را تحت فشار قرار دهند.


وی با اشاره به رویکرد دیپلماسی فعال ایران در طی چند ماه گذشته خاطرنشان کرد: خوشبختانه ایران در روابط با همسایگان بسیار موفق بوده است، به طوریکه در هفت هشت ماه اخیر 6 رئیس کشور از کشورهای همسایه به ایران سفر کردند.


رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور کشورمان در روابط عزتمندانه‌ای به ترکیه سفر کرده است، این درحالی است که رئیس جمهور این کشور هم قبلا به ایران سفر کرده بود.


*دیپلماسی فعال و روابط عزتمندانه چراغ راه ایران است


نهاوندیان با اشاره به سفر روسای جمهور افغانستان، عمان و ترکیه به ایران افزود: روابط عزتمندانه و دیپلماسی فعال باید چراغ راه ایران باشد.


وی با بیان اینکه صورت شکلی عرف دیپلماتیک بسیار پرمحتوا بود، اظهار داشت: در مسائل اقتصادی و در حوزه‌های جدی با ترکها بحث‌های خوبی را پشت سر گذاشته‌ایم به طوری که از زمان تورگوت اوزال مناسبات اقتصادی‌مان مورد گشایش قرار گرفت.


رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ترک‌ها از فرصت برای شکوفایی روابط تجاری خودشان استفاده می‌کنند، ادامه داد: از دوره اردکان که رویکرد اسلامگرایانه داشت، روابط دو کشور وارد فاز جدیدی شد.


نهاوندیان افزود: اقتصاد ترکیه با میراث تورگوت اوزال در تحول اقتصادی سبب کاهش دخالت‌های دولت و افزایش مناسبات خارجی شد، به طوری که ترکها با کمک سرمایه خارجی وارد مرحله جدیدی از نوسازی صنعتی و صادراتی شدند.


وی با اشاره به روی کارآمدن حزب عدالت و توسعه در سال 2003 اظهار داشت: حزب عدالت و توسعه به دنبال بحران 2001 بر روی کار آمدند.


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آن دوران ترکها با مشکلات بسیار جدی بانکی مواجه بودند، خاطرنشان کرد: رویکرد بازکردن پیوندهای اقتصادی بیش از گذشته سبب موفقیت ترک‌ها شد، به طوری که در دهه گذشته و در بعضی از سالها ترکها از رشد اقتصادی بالای 8 درصد برخوردار شدند.


نهاوندیان با بیان اینکه ترک‌ها صادراتشان را به بالای 150 میلیارد دلار رساندند، گفت: ترکها از نظر جذب سرمایه خارجی موفق عمل کرده‌اند.


وی با اشاره به حرکت رو به جلو و ثبات اقتصادی ترکیه گفت: یکی از لازمه‌های سیاست اقتصادی ترک‌ها رابطه با همسایگان بود.


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه ترک‌ها در سه سال گذشته با روسیه، سوریه و عراق دچار مشکلات عدیده‌ای شدند، گفت: این مسائل سبب شد تا اقتصاد ترکیه تحت تاثیر قرار بگیرد.


نهاوندیان با اشاره به اینکه ترک‌ها تجدیدنظر در روابط خود با همسایگان کردند، افزود: این مسئله همزمان با دیپلماسی فعال ایران شده است.


وی با اشاره به اینکه این دیدار در چنین سطحی آثار مثبتی خواهد داشت، ادامه داد: روابط ما فقط در سطح روابط تجاری باقی نخواهد ماند، بلکه باید وارد مرحله سرمایه‌گذاری‌های مشترک شویم.


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه در زمینه‌های اقدامات مشترک در حوزه‌های مختلف بحث‌های گوناگونی صورت گرفت، گفت: موقعیت ژئوپلتیک و ژئو اکونومیکی ایران برای رشد پایدار اقتصاد مورد استفاده قرار گرفت.


نهاوندیان با تاکید بر اینکه باید راههای مواصلاتی کشور مورد گسترش قرار بگیرد، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید سیاست شکوفایی سواحل را در دستور کار خود قرار داده است و این مطلب برای خارجی‌ها قابل هضم است.


وی ادامه داد: خلیج فارس و دریای عمان به جایگاهی که باید در مناسبات تجاری_ بین‌المللی داشته باشد خواهد رسید، به طوری که از طریق خلیج فارس و دریای عمان، اقیانوس را به خطه شمال ایران وصل خواهیم کرد.


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به تاثیر جدی استراتژیک در ظرفیت‌های لجستیکی بین‌المللی خاطرنشان کرد: این مطلب برای محافل سرمایه‌گذاری جهانی کاملا قابل هضم است.


نهاوندیان با اشاره به اینکه ترکها در کنگره مواصلاتی سابقه و تجربه دارند، گفت: ترکها از پروژه‌های راه‌آهن و راهسازی ایران استقبال کرده‌اند.


وی بیان کرد: اگر ترکها بخواهند رشد اقتصادی خود را مرتبا ادامه دهند، نیاز به انرژی بیشتری دارند و باید برای امنیت انرژی خود فکری کنند.


*ایران مطمئن‌ترین منبع انرژی ترکیه است


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایران مطمئن‌ترین منبع انرژی برای ترکیه به حساب می‌آید، افزود: با ترکها قرارداد گازی منعقد کرده‌ایم، به طوری که آنها به طور تاریخی خریدار نفتی ما بوده‌اند.


نهاوندیان با اشاره به اینکه سهم ایران در بازار آینده انرژی ترکیه باید افزایش پیدا کند، گفت: در سفر رئیس ‌جمهور به ترکیه این مباحث به طور جدی مورد توجه قرار گرفت، به گونه‌ای که یک گام به نهایی شدن نزدیک شده‌ایم.


وی  با اشاره به اینکه علی‌رغم تحریم‌ها و محدودیت‌ها باید با عزم ملی ظرفیت تولیدی کشورمان را ارتقاء دهیم، ادامه داد: باید این مسئله را در پارس جنوبی و سایر حوزه‌های نفتی دنبال کنیم و برای محصول افزایش‌یافته‌مان بازاریابی کنیم.


رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه نفتی ایران و ترکیه نفع متقابلی خواهند بود، افزود: در حوزه گردشگری ترکیه تجربه موفقی دارد، به طوری‌که در طول 30 سال گذشته تحول جدی را در صنعت گردشگری این کشور شاهد هستیم.


نهاوندیان با اشاره به اینکه حدود 35 میلیون گردشگر سالانه به ترکیه سفر می‌کنند، خاطرنشان کرد: این رقم درآمد بالایی را برای ترکیه ایجاد کرده است. ترکها با استفاده از حوزه گردشگری توانستند نرخ بیکاری‌شان را نسبت به گذشته پایین بیاورند و اشتغال بخش خدماتشان را به بیش از 60 درصد رسانده‌اند.


رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران پتانسیل‌های عظیم گردشگری دارد، اظهار داشت: متاسفانه کمتر این پتانسیلها به درآمد تبدیل شده است. ترکها علاقمند هستند هم سرمایه‌گذاری و هم تجربیاتشان را در اختیار ایران قرار دهند لذا در گردشگری بحث زنجیره گردشگری بسیار مهم است، زیرا باید توریست‌ها از مجموعه زنجیره خدمات برخوردار باشند.


وی با اشاره به اینکه گردشگر باید در ایران برندها را مشاهده کند، گفت: ترکیه در حوزه گردشگری، انرژی، پتروشیمی، راه، راه‌آهن و در حوزه بانکی آمادگی بیشتری نسبت به گذشته دارند.


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه بین بانکهای ایران و ترکیه قرارداد کارگزاری امضاء خواهد شد، افزود: روسای بانک مرکزی ایران و ترکیه باهم دیدار و گفتگو داشته‌اند.


*سفر به ترکیه دستاوردهای مثبتی در حوزه اقتصادی خواهد داشت


نهاوندیان ارزیابی خود را از این سفر در حوزه اقتصادی مثبت دانست و عنوان کرد: در حوزه‌های سیاسی و فرهنگی نیز بحث‌های خوبی صورت گرفته است.


وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه ضمانت اجرایی برای عملیاتی کردن سندهای همکاری وجود دارد؟ گفت: بهترین ضمانت اجرا و بهترین شاخص در این است که بخش خصوصی وارد عمل شود. جامعه اقتصادی ترکیه از این جلسه استقبال باشکوه و پرنشاطی داشته‌اند.


نهاوندیان با اشاره به اینکه بیش از صدنفر از بزرگان بخش خصوصی کشور همراه با هیئت سیاسی به ترکیه اعزام شدند، ادامه داد: این جلسه بهترین گواه بر این است که آنچه که سیاسیون دو کشور باهم گفتگو کرده‌اند توسط اقتصادیون دو کشور دنبال خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه در پس زمینه تاریخی سیاست‌های ترکیه شاهد نگاه سوسیالیستی در اقتصاد بوده‌ایم، افزود: در این 30 سال گذشته همه کارها به دست خصوصی صورت گرفته و دولت با اقتدار بر روی سیاست‌گذاری فعالیت کرده است.


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ترکیه در عملیات اقتصادی بخش خصوصی اقدام کرده‌اند، گفت: شرکت‌های پیمانکار ترکیه در بیش از صد کشور جهان به دنبال اجرای پروژه‌های مختلف هستند. دولت ترکیه با گفتگوهای سیاسی از بخش خصوصی حمایت می‌کنند لذا در حوزه‌های مختلف با ترکها از گذشته‌های دور فعالیت‌هایمان را آغاز کرده‌ایم، مثلا در صنعت گردشگری سرمایه‌گذار ترک در ایران اقدام به هتل‌سازی کرده‌اند.


وی با اشاره به اینکه ترکها در حوزه پتروشیمی هم اقدامات خوبی را در ایران انجام داده‌اند، گفت: اکنون شرکتهای ترک به پتروشیمی ایران حضور دارند به طوری که بسیار علاقمند هستند که این مسئله گسترش پیدا کند.


رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ترکها در حوزه انرژی مایل هستند تا برق را در خاک ایران تولید کنند، گفت: باید مجموعه فضای کسب و کار را طوری فراهم کنیم که سرمایه‌گذار ترک و سرمایه‌گذار خارجی احساس کند که حضورش در ایران به منفعت است.


نهاوندیان با اشاره به امضای موافقتنامه‌های گردشگری و میراث فرهنگی میان مقامات سیاسی دو کشور افزود: این حوزه مورد علاقه بخش خصوصی است.


وی با بیان اینکه در حوزه‌های مرتبط با گمرک نیز به بحث و گفتگو پرداخته‌ایم، ادامه داد: در حوزه گمرک شاهد نقاط ضعفی از گذشته تاکنون بوده‌ایم که در این زمینه به بحث و تبادل نظر پرداخته‌ایم. کامیون‌های ترک زمانی که به ایران برای کالارسانی و ترانزیت می‌آیند با مشکل مواجه هستند، زیرا در گمرک‌ها ساز و کارهای سهل و سریع توام با احترام باید وجود دارد.


نهاوندیان با اشاره به اینکه کامیون‌ها در سر مرز به دلیل برخی سخت‌گیری‌ها 10، 20، 30 کیلومتر در صف می‌مانند، گفت: متاسفانه در بازرسی‌های سر گمرک میان دستگاه‌ها هماهنگی‌های لازم وجود ندارد، پس باید کاری کرد که سرعت بازرسی‌ها افزایش یابد و کیفیت خدمات ارتقاء پیدا کند.


وی با اشاره به اینکه باید راه ترانزیت ایران را برای همسایگان سهل‌تر از گذشته کنیم، خاطرنشان کرد: از طریق ترانزیت می‌توانیم درآمد حاصل کنیم که این مسئله بسیار قابل توجه است.


*توانمندسازی بخش خصوصی مورد تاکید رهبری معظم انقلاب است


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به تاکید دولت برای فاصله گرفتن از تصدی‌گری گفت: توانمندسازی بخش خصوصی در طی چند ابلاغیه مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته است، به طوری‌که ان‌شاءالله در این دولت این مسئله جامه عمل خواهد پوشید.


نهاوندیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کارکرد شورای همکاری‌های استراتژیک ایران و ترکیه چیست؟ گفت: عزت را نمی‌توان در انزوا تعریف کرد و در درهای بسته غزل گفت.


وی با اشاره به اینکه عزتمندی در کیفیت رابطه تجلی پیدا می‌کند، ادامه داد: باید در روابط‌مان از حقوق‌مان حراست و پاسداری کنیم و بتوانیم به عنوان یک موجود زنده صاحب پیام و اثرگذاری باشیم.


* مسائل مختلف منطقه باید با مشورت ایران باشد


رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه در مسائل منطقه ایران باید برای همگان ثابت کند که غیرقابل حذف و انکارشدن است، خاطرنشان کرد: همگان باید بدانند در مسائل منطقه از جهان هر اقدامی که صورت گیرد، باید با مشورت و نظر ایران باشد.
کد N330425