اسد:‌ از انتخاب عون به عنوان رییس‌جمهور لبنان استقبال می‌کنیم

سیاسی

بشار اسد با بیان اینکه سوریه در امور هیچ یک از کشورهای عربی مداخله نمی‌کند، اظهار کرد: اما ما از انتخاب میشل عون به عنوان رییس جمهور لبنان استقبال می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بشار اسد، رییس جمهور سوریه در مصاحبه با روزنامه لبنانی الاخبار عنوان داشت:‌ سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان همواره از حمایت خود سخن گفته است و سوریه و مردم آن هیچ‌گاه این حمایت‌ها را فراموش نخواهند کرد.

رییس جمهور سوریه خاطرنشان کرد: با وجود دودستگی‌های داخلی که در لبنان وجود دارد اما مقاومت همواره در راستای توقف تروریسم در لبنان یا کاهش آن عمل کرده است.

اسد تصریح کرد: میشل عون، رییس فراکسیون تغییر و اصلاح در لبنان همواره نشان داده است که مردی شریف است. وی با افتخار جنگید و با افتخار صلح کرد و همواره به موضع خود در قبال ما پایدار ماند و این علی‌رغم تمام طوفان‌ها و وسوسه‌گری‌هایی بود که صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ما در امور هیچ‌ یک از کشورهای عربی مداخله نمی‌کنیم اما از انتخاب میشل عون به عنوان رییس جمهور لبنان استقبال می‌کنیم چرا که در این امر در وهله نخست منافع لبنان و همچنین منافعی در روابط برادرانه نهفته است. ما می‌دانیم که وی شخصی ملی‌گرا نه طایفه‌گراست و به مقاومت و عرب‌گرایی ایمان دارد.

اسد تصریح کرد: مذاکره و فرهنگ گفت‌وگو و عادت دادن مردم به گفت‌وگو با دیگران در راس اولویت‌های این مرحله است. من پس از اینکه چندین آشتی در سوریه صورت گرفت به درستی این امر اعتقاد پیدا کردم. ما با کسانی که سلاح در دست گرفته بودند صلح کرده و دستور عفو آنها را صادر کردیم پس چگونه است که با یکدیگر گفت‌وگو نکنیم.

رییس جمهور سوریه در ادامه گفت: آشتی‌ها در حمص نتیجه توافق‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نبود بلکه در نتیجه گفت‌وگوها میان گروه‌های مدافع مردمی با افراد مسلح بود. آنها یکدیگر را می‌شناسند و به همین دلیل آشتی با موفقیت صورت گرفت و علی‌رغم تمام جراحت‌هایی که برداشته شده و خون‌هایی که ریخته شده است اما ما با احترام بسیار با افراد مسلح تعامل کردیم و اجازه دادیم که آنها پس از تحویل سلاح‌هایشان از گوشی و وسایل ارتباطی استفاده کنند و زندگی عادی داشته باشند.

وی با بیان اینکه بیش از هر زمان دیگری اعتقاد دارد مردم می‌توانند این مرحله سیاه از تاریخ سوریه را پشت سر بگذارند، افزود: من با مردم و هیات‌هایی که به نزد من می‌آیند یا من به نزد آنها می‌روم همچنان دیدارهایی دارم. من از نخستین لحظاتی که این بحران را برای تخریب سوریه وارد کشور ما کردند احساس کردم که مردم به نظام، رییس جمهور و ارتش خود اطمینان دارند و به همین دلیل من بر روی توانایی مردم برای ریشه‌کن کردن این توطئه حساب باز کردم. انتخابات برگزار شد تا تاکیدی باشد که مردم علی‌رغم تلاش‌های رسانه‌ها و اقدامات تکفیری و تروریستی و توطئه خارجی هنوز تغییر نکرده‌اند.

اسد عنوان داشت:‌ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از موضع سوریه دفاع کرده و می‌کند چرا که وی به این باور رسیده است که آنچه که سوریه در آماج آن قرار دارد در نتیجه خشم مردمی نیست بلکه به دلیل تمایل کشورهای خارجی جهت ضربه زدن به نقش سوریه است و این کشورها تمام قوانین بین‌المللی و حقوق بشر را نقض کرده‌اند. پوتین با شرایطی که سوریه در جریان جنگ شاهد آن بوده است آشنایی دارد. تلاش‌هایی صورت گرفت تا نظام روسیه که میراث اتحاد شوروری سابق است در پی اقدامات تروریستی و رادیکالی یا جدایی‌طلبانه در جنگ‌ها غوطه‌ور شود. بسیاری از چچنی‌ها به گرجستان و سپس اوکراین آمدند. پوتین خواست تا از طریق دفاع خود از سوریه نه تنها بر مستحکم‌ بودن هم‌پیمانی میان ما تاکید کند بلکه می‌خواست توازن را مجددا به نظام جهانی بازگرداند.

انتهای پیام

کد N330367