پای یک شرکت هلندی به عملیات جستجوی پرواز ام.اچ 370 باز شد

هلند,استرالیا

کوالالامپور- ایرنا - استرالیا همزمان با طرح دو باره سقوط پرواز ام.اچ 370 توسط آمریکا اعلام کرد که یک شرکت هلندی را برای کمک به جستجوی این هواپیمای بوئینگ در آب های عمیق تر جنوب اقیانوس هند انتخاب کرده است.

به گزارش ایرنا، مرکز هماهنگی مشترک عملیات جستجو در استرالیا اعلام کرد بررسی نقشه بستر و اعماق اقیانوس هند توسط این شرکت هلندی به یافتن هواپیمای مالزیایی که بیش از سه ماه پیش ناپدید شد کمک خواهد کرد.

در همین زمان ˈژان سیراˈ یک کارشناس وخلبان فرانسوی تاکید کرده است آمریکا هواپیمای ناپدیده شده مالزی را سرنگون کرده است.

وی مدعی شده است علت سرنگونی ام.اچ 370 با 239 سرنشین توسط آمریکا حرکت هواپیما پس از ربوده شدن به سمت پایگاه نظامی دیه گو گارسیا در اقیانوس هند بوده است.

بنابراین ادعا، این امر موجب واکنش پدافند هوایی این پایگاه آمریکایی و شلیک موشک به سوی هواپیمای مسافربری و سرنگونی آن شده است.

همزمان با این ادعا مقامات مالزی و استرالیا در کانبرا برای بحث در خصوص بودجه ماموریت جستجوی پرواز ام.اچ 370 نشستی برگزار کردند و در بیانیه ای که عصر روز سه شنبه منتشر شد خبر از موافقت با حضور یک شرکت هلندی در عملیات جستجو دادند.

استرالیا عملیات جستجو در 60 هزار کیلومترمربع از منطقه ای در جنوب اقیانوس هند را که احتمال می رود براساس داده های ماهواره ای هواپیما در آنجا ساقط شده باشد را در برنامه کاری خود دارد.

مرکز هماهنگی عملیات جستجوی این هواپیما در استرالیا اعلام کرد شرکت هلندی نیز نقشه ای از اعماق شش هزار متری اقیانوس هند که قرار است عملیات جستجو در آنجا انجام شود ارایه می کند.

این مرکز پیش بینی کرده است این پیمانکار هلندی به همراه دو کشتی حدود سه ماه برای نقشه برداری از اعماق اقیانوس در منطقه زمان لازم داشته باشد.

مالزی اعلام کرده است این کشور تاکنون حدود 9 میلیون دلار صرف عملیات جستجوی پرواز ام.اچ 370 کرده است.

هزینه های مالزی تاکنون برای ماموریت عملیات جستجو براساس اطلاعات منتشر شده حدود یک دهم از 84 میلیون دلاری است که استرالیا پیش بینی کرده است در کل عملیات لازم باشد.

پیش بینی شده است عملیات جستجو در اعماق اقیانوس هند 60 میلیون دلار هزینه داشته باشد.

عملیات جستجو برای یافتن پرواز ام.اچ 370 خطوط هوایی مالزی در آب های جنوبی اقیانوس هند که امواج رادیوی احتمالی مرتبط با جعبه سیاه این پرواز دریافت شده بود، از هفته اول خرداد ماه بدون نتیجه پایان یافت.

پرواز ام.اچ 370 مالزی 17 اسفند سال گذشته حدود یک ساعت پس از برخاستن از باند فرودگاه بین المللی کوالالامپور و در مسیر پکن با 239 مسافر و خدمه پرواز که دو جوان ایرانی نیز در بین آن ها بودند از صفحه رادارها ناپدید شد.

مالزی پس از احتمال سقوط این هواپیما در جنوب اقیانوس هند مدیریت این بحران و عملیات جستجو را به استرالیا سپرد.

تلاش ها برای یافتن این هواپیما تاکنون بی نتیجه بوده است و رسانه ها و کارشناسان دلایل مختلفی برای ناپدید شدن آن از جمله سقوط بر اثر اصابت موشک آمریکا را مطرح می کنند و تاکید دارند به این دلیل نیز اطلاعات این هواپیما منتشر نمی شود و آمریکا در حال انحراف افکار عمومی است.

آساق**1611
کد N329904