واکنش اوباما به سلسله تیراندازیهای مرگبار؛

میزان خشونت های مسلحانه در آمریکا از حساب و کتاب گذشته است

تیراندازی

نیویورک- ایرنا- ادامه تیراندازی های مرگبار در مدارس آمریکا روز سه شنبه واکنش رییس جمهوری آمریکا را به همراه داشت و گفت: ما تنها کشور توسعه یافته هستیم که چنین چیزی در آن اتفاق می افتد. و این مساله هر هفته تکرار می شود.

به گزارش ایرنا،پس از تیراندازی مرگبار امروز در یک دبیرستان در اورگان امریکا، باراک اوباما بار دیگر خواستار سختگیری قانونی برای حمل و نگه داری سلاح در این کشور شد و در عین حال کنگره را مقصر تاخیر برای مهار خشونت های مسلحانه کشورش معرفی کرد.

وی مخالفت کنگره را با تصویب قوانین سختگیرانه شرم آور نامید و با لحنی تاسف آمیز گفت: میزان خشونت مسلحانه ما از حساب و کتاب خارج شده است!

اوباما گفت، بزرگترین ناراحتی من این است که این جامعه هنوز هیچ کار اساسی برای گرفتن اسلحه از دست افرادی که می توانند خطرناک باشند، انجام نداده است.

سخنان تند اوباما ساعاتی پس از آن بیان شد که یک مرد مسلح روز سه شنبه در دبیرستانی در ایالت اورگان امریکا یک دانش آموز را به ضرب گلوله کشت.

این نخستین بار نیست که خشونت مسلحانه در مراکز علمی آمریکا به کشته شدن دانش آموزان و دانشجویان می انجامد.

روز پنجشنبه نیز تیراندازی در دانشگاه ˈسیاتل پاسیسفیکˈآمریکا یک کشته و سه زخمی بر جای گذاشت و به تعطیلی موقت این مرکز دانشگاهی انجامید.

این دانشگاه در نزدیکی شهر سیاتل واقع است و چهار هزار دانشجو دارد.

جمعه گذشته نیز هشدار درباره احتمال حمله مسلحانه به دانشجویان در یک کالج لس آنجلس به تخلیه یک مرکز آموزشی در آمریکا منجر شده بود.

این رویداد تنها یک هفته پس از تیراندازی یک جوان 22 ساله در کالیفرنیا به سه دانش آموز و و کشته شدن آن ها رخ داده بود.

حساسیت درباره امنیت مراکز علمی در امریکا از دو سال پیش که فردی مسلح با ورود به یک مدرسه ابتدایی در شهر نیوتاون ایالت کانتیکت، 20 کودک 6 و 7 ساله و معلمان آن ها را به قتل رساند، افزایش یافته است.

این کشتار تکان دهنده باعث نگرانی گسترده خانواده های آمریکایی شد که می گویند نسبت به امنیت فرزندانشان در مدارس و دانشگاه ها نگرانند.

پلیس آمریکا به تمام مدارس دستور داده است که سیستم حفاظتی خود را جدی گرفته و مانع از ورود افراد غریبه به محوطه مدرسه شوند.

به دنبال حادثه نیتاون فشار افکار عمومی و انتقاد به دسترسی آزادنه مردم به اسلحه باعث شد که برخی مقام های دولت و کنگره خواستار بررسی قوانین حمل و نگهداری سلاح در کشور و ایجاد محدودیت هایی در این زمینه شوند.

بسیاری از مردم در آمریکا می گویند، کوتاهی دولت و کنگره در خصوص مساله حمل سلاح و اصلاح قوانین آن، دلیل اصلی ادامه زنجیره تیراندازی های مرگبار در این کشور به شمار می رود.

اروپام 2251 **1908 **1917
کد N329902