آخرین اخبار و تحولات عراق/ عزم مردم و دولت برای مبارزه با داعش

داعش,موصل

تهران-ایرنا- همزمان با حمله تروریست های داعش به شهر موصل عراق و سقوط این شهر ، ارتش عراق برای مقابله با تروریست ها ، جنگنده های اف-16 خود را به پرواز در آورد.

به گزارش ایرنا ، رسانه های عربی اعلام کردند که شخصیت های عراقی نیز از شهروندان این کشور خواستند برای مقابله با داعش سلاح به دست گیرند .

ارتش عراق جنگنده های اف- 16 خود را برای حمله به داعش به پرواز در آورد و دیگر هواپیماهای جنگی این کشور نیز برخی مواضع داعش را در ˈ الطیاره ˈ واقه در جنوب موصل و ˈ الشرقاط ˈ در صلاح الدین را بمباران کردند .

کارشناسان سیاسی می گویند، این جنگ برای عراق اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل از پیشرفته ترین امکانات خود برای مقابله با تروریست ها استفاده می کند تا کار تروریست ها را یکسره کند .

از سوی دیگر ائمه جمعه و علمای استان نینوا عراق از مردم خواستند برای مقابله با گروه تروریستی داعش اسلحه به دست گیرند و به جنگ آن ها بروند .

دولت عراق نیز به ریاست نوری المالکی نخست وزیر این کشور هسته بحران تشکیل داده و از شهروندان و عشایر این کشور خواست برای مقابله با داعش دست به اسلحه برند .

دولت عراق همچنین خواستار بازنگری در ساختار دستگاه های امنیتی عراق و مجازات مقصران حوادث اخیر در استان نینوا شد .

دولت عراق با اعلام حالت فوق العاده دراین کشور تاکید کرد،با تمام توان خود تلاش خواهد کرد تا هر چه زودتر امنیت به همه نقاط عراق بازگدد .

ˈ اسامه النجیفی ˈ رییس مجلس عراق نیز خواستار حمله گسترده نیروهای عراقی به داعش و اعزام نیروی بیشتر از بغداد به موصل برای تقویت نیزوهای موجود شد .

وی با اشاره به این که استان نینوا در حال حاضر به کنترل داعش در آمده ، گفت : مقام های عالی رتبه عراق برای بررسی اوضاع کنونی نشست اضطراری تشکیل می دهند .

وی افزود : پارلمان حاضر است هر کمکی به دولت برای خاتمه دادن به این قائله بکند.

النجیفی همچنین از مسعود بارزانی رییس اقلیم خودمختار کردستان عراق خواست به کمک عراق بیاید.

وی در پایان حوادث اخیر را توطئه ضد عراق دانست و تاکید کرد هر چه زودتر باید امنیت در عراق حکمفرما شود و تروریست ها نابود شوند .

خبرنگاران همچنین از موصل گزارش دادند داعش 28 راننده کامیون را ربوده است و کسی از سرنوشت آن ها اطلاعی ندارد .

برخی دیگر از رسانه های عربی نیز گزارش دادند صدها هزار نفر از مردم استان نینوا از ترس داعش به سمت مرزهای کردستان عراق حرکت کرده و سعی می کنند وارد این منطقه شوند.

رسانه ها رفتار کردهای عراق با آوارگان استان نینوا را بسیار خوب ارزیابی کرده و تاکید کردند مردم این مناطق نیز به کمک آوارگان آمده اند .

خاورم **2041** 1917
کد N329758