رییس دیوان عالی‌کشور:

پرونده‌های زندانی دار باید هر چه سریعتر مورد رسیدگی قرار گیرد

سیاست داخلی

قضات محترم سراسر كشور بایستی به پرونده‌های زندانی دار به قید فوریت رسیدگی كنند تا خدائی ناكرده حق از كسی ضایع نگردد و اگر به پرونده متهم زندانی زودتر رسیدگی و اقدام شود ممكن است متهم بی گناه باشد و نگهداری او در زندان برای شخص زندانی و خانواده او ضرر قابل توجهی را دارد

جلسه هیات عمومی اصراری کیفری دیوان عالی کشور صبح امروز به ریاست آیت الله گرکانی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، آیت الله محسنی گركانی با تبریك میلاد منجی عالم بشریت حضرت اباصالح المهدی (عج)برتمام مسلمین عدالت خواه جهان گفت: یكی از مشكلات بزرگ دستگاه قضایی چه دیوان عالی كشور و چه محاكم حقوقی وكیفری پرونده‌های بلا تكلیف و مُسن است و این موجب نگرانی مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی و به ضرر مردم و دستگاه قضایی است.

رئیس دیوان عالی كشور با ذكر این مطلب كه پرونده‌های زندانی دار باید هر چه سریعتر مورد رسیدگی قرار گیرد خاطر نشان كرد: قضات محترم سراسر كشور بایستی به پرونده‌های زندانی دار به قید فوریت رسیدگی كنند تا خدائی ناكرده حق از كسی ضایع نگردد و اگر به پرونده متهم زندانی زودتر رسیدگی و اقدام شود ممكن است متهم بی گناه باشد و نگهداری او در زندان برای شخص زندانی و خانواده او ضرر قابل توجهی را دارد لذا رسیدگی به این گونه پرونده ها می بایستی مد نظر قضات محترم باشد.

رئیس هیات عمومی دیوان عالی تصریح كرد: برای رسیدگی سریع به پرونده های مُسن و همچنین زندانی‌دار سیاست مسئولان بر این است كه با اقدامات معاونت نظارت دیوان عالی و اداره كل نظارت این امر مهم محقق شود.

آیت الله محسنی گركانی در بخش دیگری از سخنانش به نحوه داوری و قضاوت پرداخت و افزود: داوری باید براساس عدالت در قضاوت باشد و تمامی اختلافات در جامعه اسلامی خواه بزرگ باشد یا كوچك براساس حكم الهی رسیدگی شود وچنین قضاوتی از قضاوت پیامبر(ص) سرچشمه می گیردو محور داوریها و قضاوت ها به طور كامل تسلیم در برابر حق و عدالت است.

آیت الله محسنی گركانی افزود: ایمان واقعی در فرد مسلمان زمانی محقق می شود كه به آیه شریفه 65سوره نسا در سه مرحله عمل كند و قضات محترم و مردم شریف به این نكات می بایستی توجه ویژه داشته باشند.

1.درتمامی مشاجرات و اختلافات در همه زمانها و مكانها محور قضاوت داوری پیامبر باشد و از داوران طاغوتی و باطل اجتناب كند.

2.پس از صدور حكم عادلانه مردم تسلیم باشند و احساس ناراحتی نكنند و به دستگاه قضاء اسلامی بدبین نباشند اگر اعتراض قانونی دارند اعتراض خود را در دادگاه ذی ربط مطرح كنند.

3.حكمی كه به حق صادر شده كاملاً تسلیم آن باشند چه به زیان آنها باشد یا به نفع، در تمام مراحل پذیرفتن آن نشانه باور عمیق و ایمان به خداست و هر گونه اظهار عقیده غیر قانونی اجتهاد در مقابل حق است اداره دستگاه قضایی كشور با محوریت فقاهت و عدالت امكان پذیر است و پشتوانه عدالت ایمان به خداست.

رئیس دیوان عالی در پایان ضمن تشكر از قضات دیوان عالی گفت: قضات دیوان عالی ستون دستگاه قضا هستند و از همه قضات دیوان درخواست می كنم تا موقعی كه توان جسمی دارند درخواست بازنشستگی نكنند و مددكار دستگاه قضاء باشند و مطمئن باشند كه كار آنها عبادتی باارزش است.

کد N329713