جهانگیرزاده پیشنهاد کرد:

کمیسیونی ویژه در مجلس برای سیستم مدیریت کشور اختصاص داده شود

سیاسی

قائم مقام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد که بهتر است یک کمیسیون ویژه‌ای در مجلس درخصوص سیستم مدیریتی کشور تشکیل و به این امر اختصاص دهیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جواد جهانگیرزاده در همایش «مدل تعالی مدیران و رهبران سازمانی» اظهار کرد: ما نباید تنها به دنبال مدیران حرفه‌ای باشیم، بلکه باید به مدیران سیاسی نیز توجه کنیم زیرا بسیاری از مدیران سیاسی ما در سطوح مختلف فعالیت دارند و نظام سیاسی کشور از بدو شروع تاکنون تاثیر اساسی و عمیقی در نظام مدیریتی داشته است.

وی با بیان این‌که «کشور با هزینه بسیار زیادی اداره می‌شود»، ادامه داد: منابع کشور ما ظرفیت اداره بهتر از این را دارد و متاسفانه درحال حاضر نظام زیست‌بومی کشور از جمله دریاچه ارومیه، هامون و... دچار مشکل هستند و بهتر است که به این مسائل و مشکلات هم در سطح مدیریتی توجه شود.

وی یادآور شد: بنده سه دوره نماینده مجلس و در هر دوره عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بوده‌ام و تلقی‌ام این است که کشورمان با هزینه زیاد اداره می‌شود و مدیران باید به ما کمک کنند و پیشنهاد دهند که با چه اقداماتی می‌توان این هزینه‌ها را کاهش داد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به این‌که «حدود 48 موضوع، جزو موضوعات اصلی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... است» اظهار کرد: با وجود چنین موضوعات اصلی، ما چند روزی در مجلس شورای اسلامی وقت‌مان را صرف تصویب لوایح همکاری با کشورهای خارجی کرده‌ایم در حالی که قوانین ضروری‌تری داریم که باید به آن‌ها توجه کرد و شما مدیران می‌توانید با کمک خود به نظام سیاسی ما کمک کنید.

وی با بیان این‌که «ما یک نظام ارزشی در سطح مدیریت داریم» ادامه داد: مدیری که در سازمان‌ها فعالیت می‌کند، نگهبان جدی سازمانش است و باید رفتار عادلانه و صداقت داشته باشد که این موضوع جزو نظام ارزشی ماست و باید به این نظام توجه کنیم.

وی تاکید کرد: اگر به دنبال اداره جامعه هستیم و درصدد ایجاد تمدن جدید می‌باشیم، نیازمند تحول در مدیریت هستیم. متاسفانه نقطه ضعف ما در حوزه مدیریت است و باید این بخش را سامان بخشیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس ادامه داد: ما می‌توانیم الگوها را مشخص کنیم و بگوییم که مدیران موفق و سازمان‌های موفق چه سازمان‌هایی هستند و به این امر توجه کنیم و می‌توانیم به سازمان‌های بزرگ کشور تسری یابیم. امیدوارم نتیجه این همایش در قالب گزارشی از طریق مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر و به سمع و نظر مقامات برسد.

وی یادآور شد: در طول دوره‌های مختلف مجلس، کمیسیون‌های مجلس، تفاوت‌هایی کرده مانند کمیسیون بودجه و دیوان محاسبات و متاسفانه یکی از اموری که به آن غفلت شده، این بوده که ما زمانی کمیسیون امور استخدامی کشور را داشتیم ولی در حال حاضر این کمیسیون در کمیسیون اجتماعی مجلس ادغام شده و بهتر است که این مووضع نیز حل شود زیرا کمیسیون اجتماعی مجلس نگاهی که به امور دارد مبتنی بر بررسی نظامات کشور است، مانند نهاد مهم خانواده و یا در حوزه‌های آسیب پذیر جامعه مانند طلاق و این موضوعات را بیشتر بررسی می‌کند و نگاه این کمیسیون به مسائل اداری از نوع امدادگرانه بوده است که باید آن نیز حل شود.

جهانگیرزاده با بیان این‌که «به دنبال این هستیم که سیستم مدیریت کشور ارتقا یابد»، اظهار کرد: باید کمیسیونی ویژه در مجلس را به این امر اختصاص دهیم زیرا ارزش بیشتری دارد.

وی یادآور شد: در دو دوره دولت قبل، آمارهایی که در حوزه کشاورزی داشتیم نشانه‌های متعارفی داشته و آمار سال‌های 88 تا 92 بیان کننده این بوده که کود، بذر، نهاده‌های کشاورزی و تراکتور کمتر استفاده شده اما میزان محصول کشاورزی هر سال 20 درصد افزایش یافته است که این امر امکان‌پذیر نیست و نشان می‌دهد یک جای کار ایراد دارد.

وی افزود: زمانی که ارزیابی درستی از مدیریت کشور وجود نداشته باشد، آمارهای دروغ و پنهانکاری بیشتر نمایان می‌شود اما اگر استادان مدیریت، مدیران را بر اساس توانایی دسته‌بندی کنند، از چنین اموری پرهیز می‌شود.

انتهای پیام

کد N329612