نخست وزیران چین و انگلیس در لندن دیدار می‌کنند

دفتر نخست وزیر انگلیس امروز (سه‌شنبه) عنوان کرد که لندن چند روز دیگر میزبان نخست‌وزیر چین به مناسبت یک نشست سالانه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سفر لی ‌ کچیانگ، نخست وزیر چین به انگلیس دو ماه پس از مناقشه‌ای که بر سر مسائل حقوق بشری در مذاکرات دو کشور به وجود آمد، انجام می‌شود.

سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس عنوان کرد که لی کچیانگ، نخست وزیر چین قرار است در تاریخ 17 ژوئن با کامرون در اقامتگاهش در لندن دیدار کند و این ملاقات به دنبال سفری که سال گذشته میلادی نخست وزیر انگلیس به چین انجام داد یک دیدار متقابل خواهد بود.

سخنگوی کامرون تاکید کرد: نخست وزیر انگلیس با همتای چینی خود دیدار کرده و با او به بحث درباره طیف وسیعی از مسائل دو جانبه شامل تجارت، سرمایه‌گذاری و فرصت‌های تجاری و همچنین انرژی و مسائل فرهنگی خواهد پرداخت.

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که لی کچیانگ قرار است در جریان سفر خود به اروپا طی 16 تا 21 ژوئن به انگلیس رفته با ملکه الیزابت دیدار کرده و پس از آن به یونان برود.

در ماه دسامبر گذشته کامرون با کچیانگ در پکن دیدار کرد، در آن زمان بزرگ‌ترین هیات انگلیس عازم چین شد تا به ترمیم روابط میان دو کشور بپردازد.

پس از آنکه موضع انگلیس در قبال تبت و دالایی لاما باعث مناقشه میان لندن و پکن شد، مقامات انگلیس سفر برنامه‌ریزی شده کامرون در سال 2012 به پکن را لغو کردند.

ماه آوریل سال جاری میلادی نیز دو طرف هنگامی که چین از یک سند وزارت امور خارجه انگلیس در انتقاد از سوابق حقوق بشری پکن خشمگین شد دچار اختلاف شدند پس از آن پکن، یک ملاقات میان مقامات دو طرف به منظور بحث درباره حقوق بشر در لندن را لغو کرد.

سخنگوی کامرون در انتها تاکید کرد که همه مسائل شامل حقوق بشر در نشست چند روز دیگر نخست وزیران دو کشور مطرح خواهند شد.

انتهای پیام

کد N329476