مالکی: عراق در وضعیت خطرناکی است

ایسنا نوشت:

نخست‌وزیر عراق امروز (سه‌شنبه) در سخنانی در بغداد گفت: عراق در وضعیت خطرناکی به سر می‌برد که هیچ کس از مضرات آن در امان نخواهد ماند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی،‌ نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: باید همگان به وظایف خود برای شکست تروریست‌ها عمل کنند.

مالکی در ادامه گفت: ما اکنون با حملات وقیحانه‌ای از سوی تروریست‌ها و نیروهای داعش مواجه هستیم که برای رویارویی با آنها همگی باید تلاش کنیم.

نخست وزیر عراق در ادامه با قرائت بیانیه‌ای هفت ماده‌ای تاکید کرد که تمامی توانمندی‌ها در عراق به کار گرفته خواهد شد تا ریشه تروریست‌ها در عراق به ویژه در استان نینوا خشکانده می‌شود.

بیانیه دولت عراق به شرح زیر بود.

1. اعلام حالت آماده‌باش کامل در سراسر عراق و بسیج مردمی و نیروهای نظامی در این کشور

2. نیاز به انجام اقدامات سریع از سوی دولت و ریاست جمهوری برای تامین امنیت و درخواست از پارلمان برای اعلام حالت فوق‌العاده

3. درخواست از عشایر عراقی برای پیوستن به صفوف نظامیان و مقابله با شبه نظامیان داعش

4. بسیج عمومی و به کارگیری تمامی توانمندی‌های اقتصادی و نظامی عراق برای رویارویی با شبه نظامیان و تروریست‌ها وابسته به القاعده.

5. درخواست از سازمان‌های جهانی از جمله سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و دیگر نهادهای بین‌المللی برای عمل کردن به مسئولیت خود در قبال عراق و نیز به رسمیت شناختن جنگ عراق علیه تروریست‌ها.

6. درخواست از کشورهای همسایه عراق برای همکاری با دولت بغداد و کنترل مرزهای این کشورها با عراق جهت ممانعت از ورود تروریست‌ها و تسلیحات به عراق.

7. آمادگی تمامی وزارت‌خانه‌های عراق برای کمک به مردم و آسیب‌دیدگان تحولات اخیر به ویژه در استان نینوا.

نوری مالکی در پایان بیانیه‌ خود تاکید کرد: تمام کسانی که در حوادث نینوا دچار قصور و کوتاهی شده‌اند مجازات خواهند شد و در این خصوص تحقیقات لازم انجام می‌شود.

30849

کد N329458