رئیس پارلمان عراق: درگیری‌های موصل کل خاورمیانه را تهدید می‌کند

ایسنا نوشت:

رئیس پارلمان عراق با بیان این که درگیری‌های موصل تمام خاورمیانه را تهدید می‌کند، نسبت به تخریب عراق هشدار داد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، اسامه نجیفی، رئیس پارلمان عراق امروز پس از سقوط شهر موصل بدست تروریست‌های گروه داعش در کنفرانس خبری عنوان داشت: ظرف هفته‌های گذشته تلاش‌هایی برای مقابله با گروه‌های تروریستی صورت گرفت، اما زمانی که درگیری‌ها در موصل شدید شد رهبران و مسئولان فرار کردند و نیروهای امنیتی سلاح و خودروهای نظامی را به عنوان لقمه چرب و نرمی به داعش اهدا کردند.

نجیفی افزود: آنها انبارهای سلاح را رها کردند و افراد مسلح توانستند به زندان‌ها حمله کرده و زندانیان را آزاد کنند.

وی عنوان داشت: باید همکاری میان گروه‌های سیاسی و مردم برای مقابله با این حمله تروریستی صورت بگیرد و از نیروهای امنیتی حمایت شود. باید جامعه بین‌الملل با ارائه تجربیات و تسلیحات به عراق کمک کند و باید از نیروهای پیشمرگ کمک گرفته شود.

رئیس پارلمان عراق عنوان داشت: این درگیری‌ها فقط عراق را هدف قرار نداده بلکه کل خاورمیانه را تهدید می‌کند.

وی تصریح کرد: رئیس منطقه کردستان عراق به من اعلام کرد که آماده است به ارتش عراق برای مقابله با این گروه‌ها کمک کند. اما مذاکرات میان بغداد و اربیل در خصوص این کمک‌ها به نتیجه‌ای نیانجامید. من با رهبران سیاسی و سفیران کشورهای بزرگ تماس‌هایی داشتم تا بسیج عمومی برای مقابله با این حمله صورت بگیرد.

اسامه نجیفی عنوان داشت: اگر با این حمله برخورد نشود، این درگیری‌ها به تمامی مناطق در عراق سرایت می‌کند. باید مشارکت مردمی و همکاری کامل برای مقابله با این گروه‌های جنایتکار صورت بگیرد. باید اختلافات را رها کرد؛ چرا که یک حمله خارجی علیه کشور ما صورت گرفته است و باید وحدت ملی در حال حاضر برقرار شود.

این مقام عراقی تصریح کرد: من از خانواده‌های شریف عراقی می‌خواهم تا با شجاعت با این گروه‌های ترسو برخورد کنند که از بی کفایتی برخی از رهبران استفاده می‌کنند. در صورتی که ما با هم همکاری داشته باشیم می‌توانیم با آن‌ها مقابله کنیم.

اسامه نجیفی اظهار کرد: استاندار در داخل استانداری است و نیروها را جمع کند و به مسائل امنیتی رسیدگی می‌کند.

وی در ادامه گفت: با سرعت بسیار زیادی تمام خطوط دفاعی در عراق رها شد و فرودگاه به دست تروریست‌ها افتاد و آن‌ها هلی‌کوپترها را تحت کنترل خود درآوردند. باید رهبرانی که قادر به مدیریت این درگیری‌ها هستند انتخاب شوند.

نجیفی خاطرنشان کرد که با سفیر آمریکا تماس تلفنی داشته است و خواهان کمک آمریکا برای مقابله با این گروه‌ها شده است.

وی در خصوص مشارکت پیشمرگ‌ها در حمایت از نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با گروه‌های تروریستی گفت: مشارکت پیشمرگ‌ها در این درگیری‌ها امری ضروری است؛ چرا که عملیات در مرزهای مشترک صورت گرفته است.

نجیفی تصریح کرد: رهبران نظامی در موصل از وظیفه خود در دفاع از این شهر پا پس کشیده‌اند. در حال حاضر مساله اصلی بازگشت امنیت به کشور است. آنچه در موصل رخ می‌دهد یک فاجعه است و من از فرار نیروها غافلگیر شدم.

رئیس پارلمان عراق اظهار کرد: موصل شهر بزرگی است و تعداد مهاجمان هر چقدر هم که باشد اما زمانی که مدافعان این شهر فرار می‌کنند امکان سیطره افراد مسلح را به وجود می‌آورند. باید تمام امکانات ملی و بین‌المللی طرف‌های دوست عراق را برای بیرون راندن این تروریست‌ها به کار بگیریم چرا که در غیر این صورت امکان تخریب عراق وجود دارد.

وی در خصوص علت اصلی سیطره افراد وابسته به داعش بر شهر موصل گفت: همکاری‌ها با مقامات صورت نگرفت و علت اصلی این امر عدم انجام وظیفه بوده است؛ چرا که نیروها در مقابل تروریست پا به فرار گذاشتند.

نجیفی افزود: حملاتی که در عراق صورت می‌گیرد، توطئه‌ای علیه ملت و با هدف ایجاد فتنه و از بین بردن عراق است.

وی خاطرنشان کرد: ما از آغاز بحران الانبار گفتیم که راه حل نظامی هیچ فایده‌ای ندارد و راهکار سیاسی تنها راه حل بحران است.

نجیفی تاکید کرد: اختلافات سیاسی همچنان در عراق وجود دارد، اما من آماده‌ام تا برای حل مشکلات امنیتی با مسئولان کشور و از جمله نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق نشستی را برگزار کنم و به این اختلافات پایان دهم.

وی عنوان داشت: ما از واشنگتن خواستیم تا در زمینه امنیتی و سیاسی از ما حمایت به عمل آورد.

30849

کد N329456