16 تصمیم مشترک ایران و ترکیه/از افزایش مبادلات تجاری تا تاکید بر جلوگیری از افزایش درگیری‌ در سوریه

ترکیه,ایران و ترکیه,دولت یازدهم

پس از برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه در کاخ نخست وزیری ترکیه دو طرف بیانیه مشترکی در ۱۶ بند منتشر کردند.

به گزارش خبرآنلاین، در این بیانیه که در پایان روز نخست مذاکرات دو طرف صادر شده است، دو کشور بر افزایش همکاری های اقتصادی و مقابله با تروریسم منطقه ای تاکید کردند.

در این سفر اولین نشست شورای عالی همکاری با ریاست مشترک رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری ترکیه و با حضور وزرای امور خارجه دو کشور به عنوان هماهنگ کننده و با شرکت رییس دفتر ریاست جمهوری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر اقتصاد و دارایی، وزیر کشور، وزیر نفت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و معاون رییس دفتر و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از طرف جمهوری اسلامی ایران و وزیر توسعه، وزیر حمل و نقل، دریانوردی و وزیر گمرک و تجارت، وزیر علوم، صنعت و فناوری، وزیر اقتصاد، وزیر کشور، وزیر انرژی و منابع طبیعی و وزیر فرهنگ و گردشگری از طرف جمهوری ترکیه تشکیل شد.
 توافقات دو جانبه ایران و ترکیه در حوزه های اقتصادی، دیپلماسی و گردشگری  است که مفاد آن را به صورت تفکیک شده می توانید در جداول زیر ملاحظه فرمائید.

الف: حوزه اقتصادی

حوزه

تصمیم

بهبود روابط بازرگانی

دو طرف بر اهمیت بهبود روابط اقتصادی و بازرگانی که موجب رفاه مردم دو کشور و کمک به ثبات منطقه خواهد شد، تأکید کردند.

افزایش حجم مبادلات

دو طرف  تأکید نمودند که تمامی تلاش های خود را برای دستیابی به هدف رساندن حجم مبادلات تجاری به رقم ۳۰ میلیارد دلار تا سال ۱۳۹۵ بکار خواهند گرفت.

سرمایه گذاری

دو طرف بر لزوم تشویق نهادهای تجاری برای افزایش سرمایه گذاری در کشورهای یکدیگر تأکید کرده و بر توافق خود مبنی بر توسعه همکاری‌های سازمانی و ایجاد راه های تبادل اطلاعات بین شرکت‌های کوچک و متوسط جهت برخورداری از ابتکارات و فعالیت‌ها تصریح نمودند.

بانکی

دو طرف تصمیم گرفتند تا راه های تقویت روابط دو جانبه در حوزه‌های بانکی را بررسی نمایند.

انرژی

دو طرف توافق نمودند تا همکاری های خود را در حوزه انرژی تعمیق بخشیده و زمینه‌های تقویت روابط موجود در این حوزه را مورد بررسی قرار دهند.

گردشگری

دو طرف با اذعان به اینکه همکاری در حوزه گردشگری از اهمیت بالایی در تقویت روابط مردم دو کشور برخوردار است توافق نمودند راه های جدید همکاری در این حوزه را بررسی نمایند.

افزایش پروازها

دو طرف تصمیم گرفتند تا مسئولان هواپیمایی کشوری خود را برای برگزاری نشست‌های سالانه فیمابین جهت تقویت همکاری‌ها و افزایش تعداد پروازها و اضافه کردن مقاصد جدید به برنامه‌های پروازی در جهت منافع مشترک تشویق نمایند.

 

گسترش مبادلات فرهنگی

دو طرف توافق کردند همکاری های فرهنگی فیمابین را به ویژه از طریق مراکز فرهنگی و سایر موسسات مرتبط گسترش دهند و بکارگیری راه‌های همکاری‌های بیشتر در حوزه میراث فرهنگی به عنوان یک حوزه بسیار مهم دیگر را بررسی نمایند.

 

همکاری بیشتر در اکو

دو طرف تصمیم گرفتند تا از فعالیت‌های سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) حمایت نموده و همکاری‌های کشورهای عضو را از طریق اجرای تصمیمات گروه اشخاص برجسته EPG و موافقتنامه تجاری اکو ECOTA تعمیق ببخشند؛

 

ب: حوزه دیپلماسی

حوزه

تصمیم

تقویت مناسبات

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه بر اراده خود مبنی بر تقویت بیشتر مناسبات براساس حقوق بین‌الملل و روابط حسن همجواری و در زمینه‌های مورد علاقه طرفین تأکید نمودند.

مقابله با تروریسم

*دو طرف همچنین بر حمایت خود از خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و هرگونه سلاح کشتار جمعی دیگر تأکید کردند.

*دو طرف بر تعهدات خود برای تقویت همکاری‌ها جهت مبارزه با تروریسم در همه اشکال و ظواهر، جرایم سازمان یافته فراکشوری و قاچاق سلاح و مواد مخدر و همچنین قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی تأکید نمودند.

 

حمایت از طرح ایران  در سازمان ملل

دو طرف افراط گرایی و خشونت در کلیه اشکال و ظواهر آن، هرگونه فرقه گرایی و اعمال خشونت در مناقشات منطقه‌ای را یکی از جدی ترین تهدیدات برای صلح و امنیت بین‌الملل عنوان نمودند و از ابتکارات در دست اجرا برای مبارزه با افراط گرایی و خشونت در چارچوب سازمان ملل متحد به ویژه ابتکار جناب اقای دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، تحت عنوان "جهانی علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)"، که با حمایت بین المللی در مجمع عمومی سازمان ملل طی قطعنامه شماره A/RES/۶۸/۱۲۷ در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ به تصویب رسید حمایت کردند.

تلاش برای راه حل سیاسی در سوریه و عراق

دو طرف با توجه به تحولات اخیر در منطقه از جمله در سوریه، عراق، افغانستان و همچنین تحولات در عرصه بین المللی بر یافتن راه حل های سیاسی براساس حقوق مشروع ملت‌ها به منظور جلوگیری از افزایش درگیری‌های جاری تأکید نموده و خواستار تداوم همکاری‌ها برای افزایش کمک‌های انسان دوستانه شدند.

حمایت ازحقوق ملت فلسطین

دو طرف ضمن تأکید بر حمایت خود از استیفای حقوق مشروع ملت فلسطین، از تحولات اخیر در خصوص تشکیل دولت وحدت ملی در سرزمین فلسطین حمایت نمودند. دو طرف در همبستگی با مردم فلسطین، از جامعه بین‌المللی و کشورهای اسلامی در خواست نمودند تا حمایت های خود از آرمان فلسطین از جمله تأسیس کشور فلسطین با پایتختی قدس شریف را افزایش دهند.

حمایت ترکیه از فعالیت های هسته ای ایران

دو طرف پیرامون مسایل مربوط به عدم اشاعه و خلع سلاح و همچنین تحولات مربوط به برنامه هسته ای ایران تبادل نظر کرده و بر حق همه کشورهای عضو ان پی تی بویژه جمهوری اسلامی ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای براساس تعهدات بین‌المللی تأکید نمودند. در این راستا ترکیه حمایت خود از فعالیت‌های ایران برچیده شدن تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور را اعلام نمود.

حمایت ایران از عضویت ترکیه درشورای امنیت

دو کشور توافق نمودند تا رایزنی‌ها و همکاری‌های خود در سازمان‌های بین الملل، به ویژه سازمان ملل متحد را تقویت نمایند. در این راستا، ایران حمایت خود را از نامزدی ترکیه برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان عضو غیردائم برای دوره ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ اعلام کرد.

29/212

 

کد N329204