در گفت‌وگو با ایسنا

زنگنه : مصر می‌خواهد هم با آمریکا رابطه داشته باشد هم اقتدارش را حفظ کند

ايران,مصر

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: دعوت مصر و حضور ایران در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید این کشور می‌تواند زمینه ساز روابط و گفت‌وگوهای سازنده بین دو کشور باشد.

صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با جایگاه السیسی نزد مردم مصر به عنوان مردی نظامی یا ناجی اقتصادی خاطرنشان کرد:‌ او تلفیقی از قدرت نظامی و اقتصادی را دارد یعنی اقتصاد مصر به ثبات نمی‌رسد مگر اینکه قدرت نظامی بتواند امنیت را در سطح کشور برقرار کند.

وی افزود: شخصیت نظامی السیسی که قبل از انتخابات تبلیغات زیادی بر روی آن شد و آراء زیادی برایش به دنبال داشت می‌تواند امنیت و ثبات را در مصر برقرار سازد.

زنگنه در رابطه با نقش اخوان و جنبش‌های مردمی در دولت جدید مصر گفت: در صحبت‌های رئیس‌جمهور جدید مصر این طور اعلام شد که با جریان‌های سیاسی همکاری خواهند داشت که می‌تواند شامل همه جریان‌ها باشد ولی طبیعتا عناوینی که به طور رسمی به عنوان جریان‌های اسلامگرا یا تروریست معرفی شده باشند با همان نام قادر به فعالیت نخواهند بود.

وی ادامه داد: جریان های اسلامی به طور عموم و کلی می‌توانند در مصر فعالیت کنند اما امکان دارد برای این که با برخورد نیروهای دولتی مواجه نشوند عناوین جدیدی را برای خود انتخاب کرده و به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به سخنان وزیر خارجه مصر مبنی بر این که آمریکا تنها گزینه مصر برای رابطه نیست و این که برخی تحلیل‌ها جایگزینی سوریه را محتمل می‌دانند خاطر نشان کرد:‌ از نظر من هیچ تغییر اساسی در جهت گیری مصر با قدرت‌های بزرگ حاصل نمی‌شود و این کشور همچنان با آمریکا روابط جدی خواهد داشت ولی امکان دارد نسبت به برخی سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های آمریکایی گلایه داشته و انتظار داشته باشد آمریکایی‌ها از برخی دخالت‌ها در مصر دست بکشند.

وی گفت: مصر می‌خواهد همچنان با آمریکا روابط دوستانه داشته باشد ولی در عین حال اقتدار خود را هم حفظ کند.

بنابراین در کل با آمریکا روابطی همچون گذشته خواهد داشت و فقط بر روی برخی مسائل که به اقتدار این کشور مربوط می‌شود ایستادگی بیشتری خواهد داشت.

زنگنه در پایان در مورد آینده روابط تهران – قاهره خاطر نشان کرد: هنوز خیلی زود است که بتوان در این زمینه اظهار نظر روشنی کرد ولی حضور نماینده ایران در مراسم تحلیف السیسی و دعوت آنها از ایران نقطه مثبتی در روابط دو کشور تلقی شده و می‌تواند زمینه‌های مقدماتی برای گفت و گوی سازنده و جدیدی برای روابط کشور باشد.

انتهای پیام

کد N329118