بازتاب گسترده سفر روحانی به آنکارا در رسانه‌ها ترکیه

ايران,تركيه,حسن روحاني

سفر روحانی به آنکارا در رسانه‌های ترکیه بازتاب گسترده‌ای داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سفر دو روزه روحانی بازتاب گسترده‌ای در میان رسانه های ترکی داشته است به گونه‌ای که روزنامه زمان در تحلیلی با اشاره به اینکه اولین رییس جمهور ایران در سفری دو جانبه به دعوت عبدالله گل رییس جمهور ترکیه پس از سال 1996 به آنکارا نوشت: ترکیه و سوریه با وجود بحران سوریه فصل جدیدی را در روابطشان آغاز می‌کنند.

به نوشته این روزنامه ترک، یکی از اهداف ترکیه از این سفر، دستیابی به تخفیف از طرف ایرانی برای واردات گاز طبیعی از ایران است. در دیدار دو جانبه رییس‌جمهور ایران با نخست وزیر ترکیه مذاکرات دو طرف در این باره به نتیجه‌ای نرسید و روحانی اعلام کرد که وزرای انرژی دو کشور مامور پیگیری این مساله هستند.

اما خبرگزاری سی ان ان ترک، با اشاره به برنامه سفر حسن روحانی رییس جمهور ایران به ترکیه، به برگزاری اولین جلسه شورای عالی همکاریهای ایران و ترکیه و تاکید روحانی بر پیگیری جدی وزرای نفت و انرژی ایران و ترکیه درباره قیمت گاز وارداتی از سوی ایران نوشت: نشانه‌هایی مبنی بر تخفیف در قیمت واردات گاز از سوی ایران مشاهده می‌شود.

همچنین بی‌بی‌سی ترک، در تحلیلی با اعلام اینکه پس از استقبال رسمی از حسن روحانی در کاخ چانکایا،‌ وزرای دو کشور با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند،‌ آورد: سفر روحانی به آنکارا نقطه عطفی در روابط دو کشور است.

به نوشته این خبرگزاری، گفت‌وگوی روحانی با مقامات عالی ترکیه درباره موضوعات و حوزه‌های مختلف مانند انرژی، سوریه، مصر و عراق و مسائل تجاری نشان از بازگشایی صحنه جدید و برداشته شدن گامهای جدید در مناسبات دو کشور است.

انتهای پیام

کد N328966