با هدف پایان دادن به شهرک‌سازی‌ها؛

"هیاتی از وزیران کشورهای عربی به واشنگتن سفر می‌کند"

سیاسی

مسئول پرونده آشتی ملی فلسطین در جنبش فتح از سفر هیات وزارتی کشورهای عربی به واشنگتن جهت گفتگو درخصوص پایان دادن به شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عزام الاحمد، یکی از رهبران جنبش فتح و مسئول پرونده سازش ملی فلسطین در گفتگو با روزنامه الشرق‌الاوسط اعلام کرد که یک هیات وزارتی از کشورهای عربی جهت دیدار با جان‌ کری، وزیر خارجه آمریکا به واشنگتن و همچنین سازمان ملل خواهند رفت تا درخصوص پایان دادن به شهرک‌سازی‌های اسرائیل بحث و گفتگو کند.

قرار است زمان سفر هیات مذکور به واشنگتن در حاشیه نشست‌های وزارتی کشورهای اسلامی در شهر جده که قرار است 18 و 19 ژوئن کنونی برگزار شود، مشخص شود.

عزام‌ الاحمد درخصوص زمان سفر هیات وزارتی مذکور به واشنگتن گفت: زمان این سفر پس از نشست وزارتی کشورهای عربی که به درخواست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار می‌شود، مشخص خواهد شد. عباس وزرای خارجه عرب را در جریان موضع خود خواهد گذاشت و پس از آن برای صدور قطعنامه‌ای عربی- فلسطینی جهت پایان دادن به شهرک‌سازی‌های اسرائیلی تلاش می‌کنیم. همچنین احتمالا به سازمان ملل و چه بسا شورای امنیت و کمیته چهارجانبه روی بیاوریم. ما خواهان پایان دادن به اقدامات یک‌جانبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و تندروهای یهودی بوده و از دولت چین می‌خواهیم تا در مقابله با اقدامات صهیونیست‌ها علیه دولت توافق ملی فلسطین از ما حمایت مالی و سیاسی کند.

وی درخصوص بازدید محمود عباس از اراضی فلسطین به ویژه نوار غزه گفت: عباس مطمئنا به عزه خواهد رفت اما این اقدام بعدا صورت می‌گیرد چرا که همگی ما به زمان نیاز داریم. ما نمی‌توانیم امنیت نوار غزه را از امنیت کرانه باختری جدا کنیم و درخصوص گذرگاه‌ها باید بگویم لازم است اقداماتی قانونی در این زمینه صورت بگیرد که مصر،‌ جهان و اتحادیه عرب آن را به رسمیت بشناسند تا بتوانیم بر گذرگاه‌ها و مرزهای فلسطین و مصر نظارت کامل داشته باشیم.

عزام‌ الاحمد خاطرنشان کرد:‌ به رغم ادامه تنش‌ها در روابط میان مصر و جنبش حماس، اما با این حال ما به حماس و تمامی مسئولان فلسطینی تاکید می‌کنیم که باید به سیاست فلسطین که پایان دادن به مداخله در امور داخلی مصر یا هر کشور دیگری را خواستار است، پایبند باشند. همچنین از همگان می‌خواهیم تا به برنامه تشکیلات خودگردان فلسطین و تقویت موضع جهان عرب در قبال مساله فلسطین پایبند باشند.

وی افزود: ما به هیچ طرف فلسطینی اجازه نمی‌دهیم که از موضع و سیاست ثابت ما منحرف شود. ما با گروه اخوان‌المسلمین و اقداماتی که در مصر انجام می‌دهند هیچ ارتباطی نداریم. حماس نیز باید به روابط خود با اخوان پایان دهد و به برنامه جنبش ملی فلسطین پایبند باشد.

عزام‌ الاحمد عنوان داشت: در دیدارهایی که با حماس داشتیم مسئولان این جنبش توافق کردند که به سیاست‌های فلسطین و عدم مداخله در امور مصر پایبند باشند چرا که ما خواهان روابط خوبی با مصر هستیم.

انتهای پیام

کد N328812