محسنی‌گرکانی خطاب به قضات دیوان عالی:

تا زمانی که توان جسمی دارید درخواست بازنشستگی نکنید

ديوان عالي

دیوان عالی کشور گفت: اداره دستگاه قضایی کشور با محوریت فقاهت و عدالت امکان‌پذیر است و پشتوانه عدالت ایمان به خداست.

دیوان عالی کشور گفت: اداره دستگاه قضایی کشور با محوریت فقاهت و عدالت امکان‌پذیر است و پشتوانه عدالت ایمان به خداست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله محسنی‌گرکانی اظهار کرد: یکی از مشکلات بزرگ دستگاه قضایی چه دیوان عالی کشور و چه محاکم حقوقی و کیفری پرونده‌های بلاتکلیف و مُسن است و این موجب نگرانی مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی است. اگر رسیدگی به پرونده‌ای دو سال طول بکشد قابل تحمل است؛ چرا که لازمه رسیدگی بدوی و تجدیدنظر و .... است، ولی اگر از این مدت بگذرد و پرونده‌ای چندین سال طول بکشد این هم به ضرر مردم و هم به ضرر دستگاه قضاییاست.

رییس دیوان عالی کشور با ذکر این مطلب که پرونده‌های زندانی دار باید هر چه سریع‌تر مورد رسیدگی قرار گیرد خاطرنشان کرد: قضات محترم سراسر کشور باید به پرونده های زندانی دار به قید فوریت رسیدگی کنند تا خدائی ناکرده حق از کسی ضایع نگردد و اگر به پرونده متهم زندانی زودتر رسیدگی و اقدام شود ممکن است متهم بی‌گناه باشد و نگهداری او در زندان برای شخص زندانی و خانواده او ضرر قابل توجهی را دارد؛ لذا رسیدگی به این گونه پرونده‌ها باید مد نظر قضات محترم باشد.

رئیس هیات عمومی دیوان عالی تصریح کرد: برای رسیدگی سریع به پرونده های مُسن و همچنین زندانی‌دار سیاست مسئولان بر این است که با اقدامات معاونت نظارت دیوان عالی و اداره کل نظارت این امر مهم محقق شود.

محسنی گرکانی در بخش دیگری از بیاناتش به نحوه داوری و قضاوت پرداخت و افزود: داوری باید بر اساس عدالت در قضاوت باشد و تمامی اختلافات در جامعه اسلامی خواه بزرگ باشد یا کوچک. بر اساس حکم الهی رسیدگی شود و چنین قضاوتی از قضاوت پیامبر (ص) سرچشمه می‌گیرد و محور داوری‌ها و قضاوت‌ها به طور کامل تسلیم در برابر حق و عدالت است. در مواردی که حکم مطابق حق و عدالت باشد اگرچه به زیان انسان است قبول آن نشانه ایمان است.

رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: اگر گروهی از مسلمانان خدا را بپرستند نماز را به پا دارند و زکات بدهند و روزه ماه رمضان و حج را انجام دهند، ولی نسبت به کارهایی که پیامبر بطور کلی و قضاوت دستوری صادر فرماید. با بدگمانی و سوء ظن بنگرند یا بگویید اگر پیامبر فلان کار را انجام نداده بود بهتر بود که اگر این گونه شد مشخص است که آنها در حقیقت مومنان واقعی نیستند.

وی ادامه داد: حضرت امام صادق (ع) در این مورد آیه 65 سوره نساء را قرائت کرده اند که می فرماید ای پیامبر به پروردگارت سوگند که آنها مومن نخواهند بود مگر این که در اختلافات خود تو را به داوری قبول کند و از داوری و قضاوت تو کمترین ناراحتی احساس نکنند و کاملاً تسلیم باشد.

محسنی گرکانی افزود: ایمان واقعی در فرد مسلمان زمانی محقق می‌شود که به آیه شریفه در سه مرحله عمل کند و قضات محترم و مردم شریف باید به نکاتی توجه ویژه داشته باشند. که این موارد عبارت است از این که در تمامی مشاجرات و اختلافات در همه زمانها و مکانها محور قضاوت داوری پیامبر باشد و از داوران طاغوتی و باطل اجتناب کند. پس از صدور حکم عادلانه مردم تسلیم باشند و احساس ناراحتی نکنند و به دستگاه قضاء اسلامی بدبین نباشند اگر اعتراض قانونی دارند اعتراض خود را در دادگاه ذی ربط مطرح کنند.

رییس دیوان عالی کشور افزود: حکمی که به حق صادر شده کاملاً تسلیم آن باشند چه به زیان آنها باشد یا به نفع. در تمام مراحل پذیرفتن آن نشانه باور عمیق و ایمان به خداست و هر گونه اظهار عقیده غیر قانونی اجتهاد در مقابل حق است. اداره دستگاه قضایی کشور با محوریت فقاهت و عدالت امکان‌پذیر است و پشتوانه عدالت ایمان به خداست.

رئیس دیوان عالی ضمن تشکر از قضات دیوان عالی اضافه کرد: قضات دیوان عالی ستون دستگاه قضا هستند و از همه قضات دیوان درخواست می کنم تا موقعی که توان جسمی دارند درخواست بازنشستگی نکنند و مددکار دستگاه قضاء باشند و مطمئن باشند که کار آنها عبادتی باارزش است.

انتهای پیام

کد N328791