3 پیشنهاد جعجع برای حل مساله انتخاب رئیس‌جمهوری لبنان

سیاسی

سمیر جعجع اظهار کرد که آماده است با گروه دیگر در لبنان بر سر نامزدی دو تن در انتخابات ریاست جمهوری لبنان به توافق دست یابد و یکی از این دو انتخاب شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، سمیر جعجع، رئیس حزب "القوات اللبنانیه" در سخنانی عنوان داشت: 75 نماینده پارلمان تاکنون شش بار برای انتخاب رئیس جمهور به پارلمان رفته‌اند، اما 50 نماینده مانع از برگزاری انتخابات می‌شوند.

وی در مصاحبه تلویزیونی گفت: همگان باید در انتخابات ریاست جمهوری حضور یابند و نباید هیچ کس مانع برگزاری انتخابات شود. گروه دیگر باید نامزدی را برای انتخابات معرفی کند و اگر نامزد خود را که احتمالا میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح است، معرفی کند، وی برگه‌های سفیدی را که گروهش می‌دهد را به نفع خود به دست خواهد آورد.

جعجع گفت: ما سه راه حل برای بحران کنونی داریم، نخست اینکه من امیدوارم میشل عون در جلسه آتی پارلمان در 18 ژوئن جاری حضور یابد و ما همگی در انتخابات شرکت کنیم و هر کس که پیروز شد ما به وی تبریک می‌گوییم. دوم اینکه ما به عنوان گروه‌ 14 مارس با آن‌ها در خصوص معرفی دو شخص به توافق دست یابیم و با هم انتخابات را برگزار کنیم. سوم اینکه ما آماده هر پیشنهادی که مطرح می‌شود، باشیم.

رئیس حزب القوات اللبنانیه اظهار کرد: اگر میشل عون واقعا می‌خواست خود را به عنوان نامزد توافقی معرفی کند باید از پنج سال قبل آغاز به کار می‌کرد.

جعجع اظهار کرد: موضع سعد حریری، نخست وزیر اسبق لبنان مبتنی بر این است که همه ما به عنوان مردم لبنان باید خود را برای بهبود اوضاع آماده کنیم و وی به این دلیل با حزب‌الله ارتباطاتی را برقرار کرد و استقبال حریری از میشل عون نیز مبتنی بر این منطق است.

این مقام لبنانی با بیان اینکه با سعود فیصل، وزیر خارجه عربستان در پاریس دیدار کرده است، گفت: ما توافق یافتیم که تمام اظهارات مطرح شده در این دیدار به دور از رسانه‌ها باقی بماند.

وی گفت: عربستان به هیچ وجه در لبنان مداخله نمی‌کند و گروه‌های 14 مارس به هر توافقی که دست یابند عربستان با آن مخالفت نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N328304