دهمین رئیس رژیم صهیونیستی امروز انتخاب می شود

آفریقا و خاورمیانه

کنیست رژیم صهیونیستی پیش از ظهر امروز سه شنبه تشکیل جلسه می دهد تا از میان پنج نامزد، دهمین رئیس این رژیم را انتخاب کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، کنیست امروز، ۲۰ خرداد، دهمین رئیس‌ اسرائیل را از بین پنج نامزد انتخاب خواهد کرد. برای انتخاب این فرد ۱۲۰ نماینده کنیست صبح امروز طی جلسه ای ویژه به فرد منتخب رای می دهند.

نام "رووین ریولین" سخنگوی اسبق پارلمان و از اعضای حزب لیکود، به عنوان یکی از شانس های احتمالی احراز پست ریاست‌ مطرح شده است. در هفته گذشته خبرهایی در مورد تلاش "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مهندسی کردن انتخابات امروز منتشر شده بود.

ساندی تلگراف امروز در گزارشی اعلام کرد که نتانیاهو تلاش می کند تا با اعمال نفوذ در لیست نهایی نامزدهای ریاست اسرائیل، شانس نامزد مورد حمایت خود را برای رسیدن به این پست افزایش بدهد.

"شیمون پرز" رئیس فعلی رژیم صهیونیستی در ماه جولای از این سمت کنار می رود و کنیست باید نفر جدیدی را برای این پست تشریفاتی انتخاب کند از همین رو از مدت ها قبل نام های مختلفی به عنوان نامزد تصدی این پست از سوی رسانه ها اعلام می شود.

در میان نام های متعددی که به در این رابطه به گوش می رسد گویا شانس "رووین ریویلین" بیش از سایر نامزدها است اما نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تمایلی برای دیدن ریویلین در پست ریاست این رژیم ندارد. در حقیقت نتانیاهو علاقه مند است تا "الی ویزل" از برندگان جایزه نوبل ادبیات، به مقام ریاست اسرائیل برسد از همین رو در تلاش است تا با به نوعی با مهندسی کردن لیست نامزدهای نهایی شانس ویزل را افزایش بدهد.

دیگر نامزدهایی که در انتخابات امروز حضور دارند "دالیا ایتزیک" از روسای سابق کنیست، "معیر شیتریت" از وزاری سابق کابینه، و "دالیا دورنر" قاضی بازنشسته، هستند. بنیامین بن الیعازر یکی از وزرای پیشن از حزب کار که قبلا نامزدی خود را اعلام کرده بود، بعلت اتهامات وارده در مورد سوء استفاده مالی هفته گذشته از نامزدی ریاست اسرائیل منصرف شد.

نامزدی که موفق به کسب آرای 61 نفر در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری در پارلمان 120 عضوی اسرائیل گردد، بعنوان رئیس جدید این رژیم معرفی می شود.