محاکمه ماموران بلک واتر 7 سال پس از کشتار در عراق

پس از سال‌ها تاخیر قرار است چهار مامور امنیتی شرکت "بلک واتر" آمریکا به دلیل کشتن 14 غیر نظامی عراقی و زخمی کردن 18 تن دیگر محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اقدام نیروهای امنیتی بلک واتر در عراق احساسات ضد آمریکایی مردم سراسر جهان را تحریک کرد. اینکه آیا این تیراندازی‌ها دفاع از خود بود و یا بی‌دلیل انجام شد، مشخص نیست اما منتقدان دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا می‌گویند که قتل عام 16 سپتامبر 2007 نشان داد که جنگ در مسیر اشتباهی در حرکت است.

انتظار می‌رود که دادگاه این پرونده هفت ساله روز چهارشنبه با حضور هیات منصفه منتخب آغاز شود. قرار است دادستان‌ها ده‌ها تن از عراقی‌ها را برای شهادت دادن فرا بخوانند و به گفته وزارت دادگستری آمریکا این اولین بار است که گروه بزرگی از خارجی‌ها قرار است به آمریکا سفر کنند تا در جلسه شهادت شرکت کنند.

خشونت نیروهای شرکت امنیتی خصوصی بلک واتر در سال 2007 در جنوب بغداد تاریک‌ترین بخش از جنگ عراق را رقم زد که به یکی از فجایع دیپلماتیک جنگ عراق تبدیل شد. مقام‌های عراقی که خواستار استقرار نیروهای بلک واتر شده بودند، در یک دادگاه محلی محاکمه شدند.

اما در دادگاه روز چهارشنبه وکلای مدافع قرار است بر وضعیت این نیروها در آن شهری که میدان جنگ بود، تمرکز کنند. شرکت بلک واتر در آن دوران با وزارت امور خارجه آمریکا همکاری می‌کرد و یک تیم تحلیل‌گر 15 نفره داشت که روزانه نقشه جدیدی از مناطق پرخطر تهیه می‌کردند. در متن دفاعیه وکلای یکی از نیروهای بلک واتر آمده است: مساله مورد مناقشه در این دادرسی مساله دفاع از خود است.

انتهای پیام

کد N327956