چین مناقشه خود با ویتنام را به سازمان ملل ارجاع داد

چین با ارجاع مناقشه خود با ویتنام بر سر استقرار یک سکوی نفتی در آب‌های مورد مناقشه به سازمان ملل، هانوی را به دخالت در امور داخلی و یکپارچگی چین متهم و اعلام کرد که این اقدامات غیرقانونی باعث مخدوش شدن عملیات حفاری کمپانی چینی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، وانگ مین، معاون سفیر چین، با ارسال پیامی درباره وضعیت عملیات سکوی نفتی این کشور واقع در دریای چین جنوبی به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از وی خواست تا این پیام را به 193 عضو مجمع عمومی سازمان ملل ارایه کند.

چین با ایجاد یک سکوی نفتی در آب‌های مورد مناقشه به تاریخ اول مه سال جاری میلادی باعث تحریک و مقابله با ویتنام و شکایت این کشور و در نهایت تظاهرات خیابانی و آشوب‌های خون‌بار ضد چینی در ویتنام شد به طوری که صدها کارخانه چینی در ویتنام تخریب و چهار تبعه چین به شکل وحشیانه‌ای کشته و بیش از 300 تن دیگر نیز زخمی شدند.

این پلتفورم نفتی در 32 کیلومتری جزایر "پاراسل" تحت کنترل چین و در 278 کیلومتری از ساحل ویتنام واقع شده است.

بنابر پیام ارسالی از سوی معاون سفیر چین به سازمان ملل، این سکوی نفتی تحت کنترل کمپانی دولتی "نفت ساحلی ملی چین" به انجام عملیات و بررسی منطقه در 10 سال گذشته پرداخته و انجام عملیات حفاری در این منطقه یک روند معمول حفاری و جستجو است و بر طبق قوانین و مقررات صورت می‌گیرد.

چین، ویتنام را به ایجاد اختلال غیر قانونی و با زور در انجام عملیات این سکوی نفتی با اعزام ناو و بیرون راندن کشتی‌های چینی متهم کرده است.

انتهای پیام

کد N327850