منتجب‌نیا: ارتباط انقلاب و اصلاحات رابطه مبدأ و مقصد است

امام خميني ره ,اصلاح‌طلبان,انقلاب اسلامي ايران,اعتدال,حزب اعتماد ملي

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: ارتباط انقلاب و اصلاحات، رابطه بین مبدأ و مقصد است و این مسیر باید با آگاهی و تلاش فراوان دنبال شود.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: ارتباط انقلاب و اصلاحات، رابطه بین مبدأ و مقصد است و این مسیر باید با آگاهی و تلاش فراوان دنبال شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا عصر دیروز (دوشنبه) در همایش "اعتدال، استرات‍‍ژی و ایدئولوژی" در شیراز، با طرح این پرسش که "آیا کشور ما باید همواره در حال انقلاب باشد یا انقلاب پیشتر حادث شده و اکنون نیاز به اصلاحات احساس می‌شود؟"، معنا و مفهوم اصلاحات را عمیق و گسترده دانست و گفت: وقتی امام خمینی(ره) از 15 خرداد 1342 جنبش انقلاب را پایه‌گذاری کردند، مبدأ حرکت تعیین شد اما با پیگیری اهدافی که استقلال ما نسبت به سلطه جهانیان و آزادی اندیشه و بیان را در بر می‌گرفت، حرکت به سمت مقصد آغاز شد و سپس ایشان نظام حکومتی را با عنوان جمهوری اسلامی از منابع اسلامی استخراج کردند.

وی با بیان اینکه "امام خمینی(ره) با برگزاری انتخابات در آغاز انقلاب، جمهوری اسلامی را به حکومت اسلامی ترجیح دادند"، اظهار کرد: بنیان جمهوری اسلامی بر پایه تفکرات اسلامی استوار است اما به این معنی نیست که تمام قوانین ما در قرآن آمده باشد و جبرئیل بتواند آنها را در گوش رئیس‌جمهور زمزمه کند، بلکه قوانین نباید بر خلاف موازین اسلام باشند.

منتجب‌نیا نسبت به تفکرات گروهی که در این دوران انقلاب و دگرگونی را راهکار ادامه نظام می‌دانند، ابراز نگرانی کرد و گفت: انقلاب در سال 57 جهشی هیجان‌انگیز، گسترده و شفابخش بود که توانست مانعی به نام حکومت شاهنشاهی را از میان بردارد اما زمانی آرمان‌های آن تحقق پیدا می‌کند که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به تمام معنا در ایران برقرار شده باشد و در غیر اینصورت نیاز به اصلاحات کاملاً مشهود است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: در اصلاحات، وضع موجود به وضع مطلوب تغییر صورت می‌دهد و شایسته‌سالاری موجب می‌شود تصمیم و سیاست صحیح جایگزین تصمیمات و سیاست نادرست شود که این نگرش با اندیشه بنیانگذار انقلاب نیز منطبق است.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، اصلاحات را اندیشه‌ای انسانی دانست و خاطرنشان کرد: دولت گذشته با رجزخوانی پایان دوران اصلاحات را اعلام کرد و با استفاده از تریبون و زور گفتند که میخ بر تابوت اصلاحات کوبیده شد، غافل از اینکه اصلاحات تفکری سیال و مواج است و کسانی که با آگاهی داشتن نسبت به معنای آن همچنان مخالفت می‌کنند، شرف، وجدان و عقل تردید برانگیز دارند.

وی به زمینه‌های متعدد اصلاحات اشاره کرد و با انتقاد از سیاست خارجی دولت‌های نهم و دهم گفت: اصلاحات در گفتمان یکی از مواردی است که در دولت گذشته شکل مبتذلی به خود گرفت که نظیر بکارگیری این قبیل عبارات در سازمان ملل متحد موجب خدشه‌دار شدن حیثیت کشورمان در سیاست خارجی شد.

منتجب‌نیا ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که در خدشه‌دار شدن حیثیت ایران در روابط بین‌المللی مؤثر بود، موضوع انرژی هسته‌ای است که از دوران پهلوی در ایران دنبال می‌شد؛ بی‌آنکه شعاری داده شود یا تهدیدی نسبت به جهانیان صورت بگیرد.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، شایسته‌سالاری را یکی از مهمترین ارکان اصلاحات توصیف کرد و افزود: باید افرادی عهده‌دار مسئولیت‌ها شوند که به لحاظ تخصص، تعهد و سابقه مورد تأیید باشند و در فرهنگ و اخلاقشان کرامات انسانی را در نظر بگیرند.

وی در پایان، اصلاحات را در قانون و مقررات بویژه در قانون اساسی لازم دانست و تأکید کرد: اصلاحات در قانون و سیاستگذاری از زمان امام خمینی(ره) مطرح شد که پس از رحلت ایشان به دست فراموشی سپرده شد و اکنون باید افراط و تفریط را کنار گذاشت و با اعتدال به بازنگری قوانین پرداخت.

انتهای پیام

کد N327730