فرودگاه موصل به تصرف تروریست‌ها درآمد/ درخواست ائمه مساجد عراق برای مقابله با داعش

ایسنا نوشت:

شورای عمومی انقلابیون عراق اعلام کرد که افراد مسلح وابسته به این شورا کنترل بخش‌هایی از شهر موصل از جمله فرودگاه این شهر را در دست گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، شورای انقلابیون عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که افراد مسلح وابسته به این شورا پس از درگیری‌هایی که با ارتش عراق داشتند، توانستند کنترل بخشی از شهر موصل از جمله فرودگاه این شهر را در دست بگیرند.

به گفته شاهدان عینی، درگیری‌های شدید میان افراد مسلح و نیروهای امنیتی عراق که از بخشی از پایگاه‌های خود در شهر موصل عقب‌نشینی کردند.

همچنین پلیس عراق اعلام کرد که بر اثر انفجار سه خودروی بمب گذاری شده در استان صلاح الدین و دیالی 30 تن کشته و بیش از 100 تن دیگر زخمی شده‌اند.

پیشتر ارتش عراق در درگیری‌هایی که با گروه «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش داشت کنترل موصل را از دست داد.

در همین راستا جمع زیادی از اهالی شهر فلوجه در استان الانبار عراق و شهر موصل مرکز استان نینوا به خاطر وقوع درگیری‌ها میان ارتش عراق و گروه داعش به مناطق دیگر مهاجرت کرده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، این افراد پس از فرار از مناطق مذکور به سمت منطقه کردستان عراق رفته‌اند.

یک منبع آگاه در کمیته عالی امنیتی در استان نینوا اعلام کرد که حملاتی که به موصل صورت می‌گیرد باعث شده تا حتی تمامی اهالی این شهر برای دفاع از شهر و استان خود سلاح به دست بگیرند.

به گزارش منبع مذکور، افراد مسلح داعش از منطقه شبه جزیره وارد شهر موصل می‌شوند.

همچنین ائمه و خطیبان مساجد استان نینوا از اهالی موصل خواستند سلاح به دست گرفته و با نیروهای امنیتی عراق در مقابله با گروه داعش همکاری کنند.

این در حالی است که حتی اثیل النجیفی، استاندار نینوا نیز سلاح به دست گرفته و برای مشارکت در جنگ علیه داعش به خیابان آمده بود.

النجیفی همچنین خواهان تشکیل کمیته‌هایی مردمی برای حمایت از مناطق مسکونی در مقابله با نیروهای داعش شد.

وی از تمامی دستگاه‌های امنیتی در استان نینوا خواست با کمیته‌های مذکور جهت برقراری امنیت در کشور همکاری کنند.

همچنین اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق در بیانیه‌ای از تمامی نهادهای فرهنگی، اجتماعی و افراد قبایل خواست تا با نیروهای ارتش علیه گروه‌های مسلح همکاری کنند.

از سوی دیگر، دفتر وزارت مهاجران عراق اعلام کرد که حدود 450 خانواده عراقی از استان نینوا به منطقه کردستان مهاجرت کرده‌اند.

عالیه البزاز، مدیر دفتر مذکور اعلام کرد که منطقه کردستان عراق امکانات لازم را برای این مهاجران فراهم آورده است.

5252

کد N327686