السفیر گزارش می دهد

نگاه ایران به لبنان / مذاکرات تهران و ریاض تا سه ماه دیگر

لبنان,عربستان

بیروت – ایرنا - هر زائر تهران این روزها خرسندی ایرانی ها را از روند های دیپلماتیک موجود از جمله مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 که اکنون در ژنو در حال برگزاری است و تغییرات در مواضع و گرایش های کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بوِیژه عربستان سعودی در قبال سوریه را احساس می کند.

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی « السفیر» در شماره روز سه شنبه خود گزارشی را از نگاه ایران به لبنان و مذکرات تهران و ریاض به قلم « مارلین خلیفه» منتشر کرده که بر مبنای گفت وگو با یک « منبع آگاه ایرانی نزدیک به مراکز تصمیم گیری سیاسی » شکل گرفته است.

در این گزارش آمده است که تماس های بین ایران وعربستان همچنان در کاناهای دیپلماتیک قرار دارد و به تفاهم های قطعی نرسیده اما نظر ایرانی ها نسبت به روابط با عربستان سعودی مثبت و نیت حفظ ثبات منطقه نزد تهران و ریاض راسخ است.

« تهران برغم پرونده های منطقه ای و بین المللی که با آنها درگیر است، جایگاه بسیار مهم لبنان را فراموش نکرده اما قطب نمای سیاست آن بسوی حزب تنظیم شده است» .

یک منبع ایرانی دارای روابط با حوزه های تصمیم گیری سیاسی در ایران به السفیر گفت: لبنان برای ایران کشوری مهم و اساسی است نه به دلیل سیاست های منطقه ای که برخی می گویند بلکه بخاطر موقعیتش که اسراییل قصد دارد از آن برای توسعه نفوذ خود استفاده کند و به همین دلیل ایران و بطور طبیعی با کمک حزب الله تلاش می کند مانع آن شود.

این منبع تاکید کرد: اگر مسیحی های لبنان هم مانند حزب الله مقاومت کنند قطعا ایران آنها را تایید می کند و شاید حتی بیشتر از حزب الله مورد توجه تهران قرار بگیرند.

السفیر به نقل از منبع ایرانی خود «ثبات» ، « ندادن فرصت به اسراییل برای از سرگیری تجاوزها و دشمنی هایش علیه لبنان» و « ممانعت از تشکیل خط دفاعی آمریکا از اسراییل در لبنان» را سه اصل ثابت ایران در خصوص لبنان دانست.

منبع السفیر، نگاه ایران به لبنان را « خاص» توصیف و خاطرنشان کرده است: ثبات و یکپارچگی لبنان برای ایران اهمیت زیادی دارد ، لبنان تنها کشوری است که نمی توان به دلیل مساحت آن حتی به تقسیمش فکر کرد و اختلافات داخلی لبنان، تهران را خرسند نمی کند زیرا راهبرد ایران در قبال لبنان این است که « وحدت داخلی مانع نفوذ اسراییل می شود».

این منبع که السفیر به نامش و سمتش اشاره نمی کند با بیان اینکه « سیاست های ایران در قبال امور داخلی لبنان این است که خود لبنانی ها باید تصمیم بگیرند»، گفت : اگر لبنانی ها در خصوص نامزدی خاص برای ریاست جمهوری توافق نمایند می توانند او را بسرعت انتخاب کنند، ایران هیچ اسمی را وتو نمی کند و البته با رویکرد حزب الله در این زمینه موافق است.

وی خاطرنشان کرد: نسبت به موضوع اسراییل، ایران از تفکر مقاومت حمایت کرده و موفق هم شده است اما در خصوص مواضع داخلی لبنان، فصل الخطاب حزب الله است و مهمترین مثال آن درخواست برای سفر « سعد حریری» نخست وزیر اسبق لبنان برای سفر به تهران بود و ایران بلافاصله از آن استقبال کرد زیرا این حزب الله بود که چنین درخواستی را ارائه کرد.

منبع السفیر تصریح کرد: در خصوص انتخاب رییس جمهوری لبنان، همه شخصیت های مسیحی مارونی لبنان را که نامزد ریاست جمهوری هستند ، حزب الله بیشتر از ایران می شناسد و به همین دلیل نظر حزب الله برای ایران در این زمینه بسیار مهم است.** مذاکرات ایران وعربستان سعودی سه ماه دیگر

این منبع ایرانی ضمن اینکه اهمیت تفاهم ایرانی و سعودی را نفی نمی کند، گفت: گروه 14 مارس بزودی برای تسهیل امور داخلی لبنان ترغیب خواهد شد زیرا به نظر ما چراغ سبز به آنها نشان داده شده است و اگر حزب الله نسبت به یک نامزد معین با دیگر گروه های سیاسی به توافق برسد چرا نباید رییس جمهوری انتخاب شود، برای ایران مهم این است که یک گروه واحد در مکان تصمیم گیری قرار نگیرد.

السفیر نوشت: نمی توان زمان مشخصی را برای گفت وگوهای مستقیم ایرانی – سعودی اعلام کرد اما این منبع ایرانی بسیار آگاه معتقد است که بیش از سه ماه طول نخواهد کشید زیرا هیچ ارتباطی با مذاکرات جاری بین ایران و گروه 1+5 ندارد و این توجیه طرف سعودی برای نزدیک شدن احتمالی به ایران است بویژه اینکه فضای در منطقه نسبت به مسئله سوریه شفاف تر شده است، به عنوان مثال، وضعیت در حال ظهور میدانی است که آمریکایی ها به آن اعتراف کرده اند اگرچه علنی نیست.

این روزنامه لبنانی افزود: اشاره های مثبتی بین ایران و عربستان سعودی تبادل شده است ، « سعود الفیصل » وزیر خارجه عربستان سعودی از « محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران برای سفر به ریاض دعوت کرده و ایرانی ها هم استقبال اما تاکید کرده اند که تحقق این سفر نیاز به مقدماتی دارد و تهران خواستار روشن بودن دستور کار یک مذاکرات جدی است.

السفیر اضافه کرد: هفته گذشته شیخ « صباح الاحمد الصباح» امیر کویت با « حسن روحانی » رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد در حالیکه کویتی ها بارها و آشکارا برای وساطت بین ایران و عربستان سعودی اعلام آمادگی کرده و ایران هم این پیشنهادها را رد نکرده است ، البته امیر کویت به عنوان واسطه به تهران نرفت بلکه به عنوان مسئولی که اطلاعاتی از دیدگاه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی در باره مسائل مهم و حیاتی منطقه از جمله سوریه دارد به ایران سفر کرد.

این روزنامه لبنانی به نقل از منبع آگاه خود خاطرنشان کرد: تاکنون به نظر می رسد که ایران و عربستان سعودی قانع شده اند کههیچ منفعتی از مقابله با یکدیگر نمی برند و باید به آن ترس کشورهای جهان در خصوص به خطر افتادن تامین نفت خود را هم اضافه کرد و به همین دلیل شاهد هستیم که غرب دو طرف را به گسترش روابط تشویق می کند.

خاورم ** 1324
کد N327511