لاوروف: توسعه ناتو به سمت شرق مخرب است

وزیر امور خارجه روسیه تلاش‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای توسعه قلمرو خود به سمت شرق و انتقال زیرساخت نظامی به مناطق هم‌مرز با روسیه را مخرب خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی صدای روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با همتای فنلاندی خود گفت: در حوزه نظامی و سیاسی نیز همانند حوزه اقتصاد معیار‌هایی وجود دارد و افراد باید به تعهدات خود مقید باشند.

وی تعهد کشورهای منطقه برای حفظ امنیت را ضروری دانست و گفت: این موضوع چارچوب کلی برای ایجاد روابط میان کشورهای منطقه است.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه تصریح کرد: تلاش برای گسترش قلمرو ناتو به سمت شرق مخرب است و با تعهدات کشورهای عضو این ائتلاف منافات دارد.

در همین حال، ولادیمیر تیتوف، معاون اول وزیر امور خارجه روسیه گفت، مسکو تقویت ناتو در مجاورت مرزهای روسیه را نمایش مقاصد خصمانه این سازمان ارزیابی می‌کند و آماده است در پاسخ، تدابیر لازم را اتخاذ کند.

وی افزود: نمی‌توانیم افزایش حضور نظامی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی در نزدیکی مرزهای روسیه را چیزی جز نمایش مقاصد خصمانه تلقی کنیم. استقرار هر چه بیشتر نیروهای نظامی ناتو در اروپای شرقی و مرکزی را مشکل می‌توان چیزی غیر از نقض مستقیم مفاد قوانین مدون سال 1997 در مورد روابط دوجانبه روسیه و ناتو ارزیابی کرد.

انتهای پیام

کد N327383